Otevřít seznam měst

Novinky


Štítky:


Český skokový pohár plný překvapení

Po třetím kvalifikačním kole Českého skokového poháru se zdá, že letošní jubilejní dvacátý ročník je zajímavější než kdy jindy. Byť jsou na startovních listinách známí a zkušení jezdci, o překvapení není nouze. Příběh vítěze Velké ceny Prahy to jen potvrzuje.

V krásném prostředí Velké Chuchle, v areálu Chuchle Arény Praha se závodilo již od čtvrtka. V sobotu byli diváci svědky prvního letošního finále Amateur Tour. Ze čtvrtečního a pátečního kola se do finále z četného startovního pole kvalifikovalo 25 dvojic. Do rozeskakování se probojovalo bezchybným výkonem jen 5 dvojic, bez chyby parkur belgického stavitele Marca Debaere absolvovala jen Eva Župančič s koněm Bruno Way a stala se tak první vítězkou Amateur Tour 2021.

V neděli se výrazně ochladilo, což pro koně byla vítaná a osvěžující změna. Na programu byly hned dvě finálové soutěže a Velká cena Prahy. Do finále Czech Junior Cupu nastoupilo 49 dvojic, do rozeskakování pokračovalo 12 dvojic – 8 z mladší věkové kategorie a 4 junioři. Fantastickou jízdu předvedla Kristina Vítek s poníkem Kamirez van Orchids, která parkur absolvovala bez chyb a v neuvěřitelném čase 37,36 s. Porazit její čas se málem podařilo jen Danielu Hakrovi, který zvolil velmi odvážnou trasu, bohužel před poslední překážkou nedobrovolně, byť velmi elegantně opustil sedlo svého koně. Druhá se nakonec umístila Laura Najmanová s Princess a třetí Emma Sophia Španko s Electric Lady.

Na 22 startujících v kategorii U25 čekal technický parkur stupně ST**, který jezdce a koně řádně prověřil. Do rozeskakování postoupily jen 4 dvojice. Čistý výkon zopakovaly první dvě startující dvojice Tina Laryšová -Simpfy a Anna Helebrantová – Epo van de Achterhoek, která byla téměř o 3 vteřiny rychlejší a zvítězila. Třetí se s jednou chybou umístila Sára Finsterle v sedle Elektry 1, která prokázala velkou míru profesionality, rozvahy a jezdeckého umu, když její jízda musela být přerušena poté, co poryv větru těšně před ní pobořil překážku. Čtvrtá v rozeskakování startovala Kateřina Málková s G-Bugatti Dwerse Hagen, po dvou chybách vzdala a obsadila tak v soutěži 4. místo.

Velká cena Prahy byla první letošní soutěží stupně T** v rámci Českého skokového poháru. Parkur Marca Debaere vysoký 150cm byl technicky obtížný, ale ne nepřekonatelný, jak se shodli zkušení účastníci před startem. Nakonec jezdce na parkuru dlouhém 530m s 13 překážkami potrápil především předepsaný čas, trestné body za překročení času si připsala málem polovina startovního pole. Bez trestných bodů dokázali parkur překonat pouze 4 jezdci – Tereza Svobodová, Natálie Roučková, Petr Dohnal a Aleš Opatrný. Ve finále startovní listinu doplnili 2 jezdci s trestnými body za čas a 4 nejrychlejší s jednou chybou. A finále bylo velmi zajímavé, první bezchybnou jízdu předvedla Natálie Ulčová s Demontem, vítězka z VC Hradištka, která jela svou první soutěž na 150cm a se 4 trestnými body z obou kol se posunula na průběžné první místo. Sesadila ji až 8. Startující Tereza Svobodová s Britanií, která shodila první skok, ale zbytek parkuru překonala bez chyb a rychleji. Předposlední startující byl Aleš Opatrný s Carmanem, který předvedl bravurní a rychlou jízdu a až do nešťastné chyby na posledním skoku byli všichni přesvědčeni, že sledují vítěze. A opravdu, s nejrychlejším časem se i s jednou chybou dostal do čela. Ale ještě nebylo dobojováno, posledním startujícím byl Petr Dohnal s mladou klisnou českého chovu Tashitou. Ten se rozhodl jet na jistotu, což se mu vyplatilo, neboť jako jediný dokázal oba parkury překonat bez chyb a slavil tak své první vítězství ve Velké ceně.

„Parkur byl velký, ale příjemný, kobyla je mladá, šla svou první stopadesátku,“ shrnul svůj výkon šťastný vítěz Petr Dohnal „Že bych dohnal Aleše, mne vůbec nenapadlo, ale měl jsem štěstí a Aleš udělal chybu. Když jsem vjížděl na parkur, tak na závodění jsem vůbec nemyslel, chtěl jsem jen s Tashitou přejít klidný, solidní parkur,“ dodává s úsměvem. Petr Dohnal tedy nejen dohnal, ale rovnou předjel Aleše Opartného a zajistil si tak vstupenku do Grand Finále. Kdo jej bude následovat, se dozvíme 4. července při dalším kvalifikačním kole při Velké ceně Olomouce. Průběžné žebříčky, bližší informace a odkazy na stream naleznete na webu poháru www.ceskyskokovypohar.cz

Přiložené foto:

1. První letošní vítězka AMATEUR TOUR Eva Županič s Bruno Way, foto Martina Burianová
2. Czech Junior Cup vyhrála Kristina Vítek s Kamirez van Orchids, foto Martina Burianová
3. Vítěz Velké ceny Prahy Petr Dohnal s klisnou Tashitou, foto Martina Burianová
4. Radost z vítězství Petra Dohnala, foto Martina Burianová
5. Stupně vítězů Velké ceny Prahy, foto Martina Burianová

Další informace naleznete na www.ceskyskokovypohar.cz
Kontaktní osoby Asociace ČSP: Aleš Suchánek - event manažer, e-mail: suchanek.a@seznam.cz
Tiskový servis: Equipress s.r.o., e-mail: jezdectvi@equipress.cz


Publikováno 14. 6. 2021 8:26

Český skokový pohár ve Velké Chuchli s plnou parádou

Již zítra se rozjede další kolo jubilejního 20. ročníku Českého skokového poháru v Chuchle Aréně v Praze, tentokrát prvně s kompletním programem, tedy i se soutěžemi Amateur Tour 2021.

Nový pořadatel, V Arena Prague, do Českého skokového poháru vstoupit teprve v roce 2020. Jezdcům i fanouškům se tak otevřel nový mimořádný prostor. V areálu, známém více než sto let jako převážně dostihové závodiště, od roku 2019 vyrostlo špičkové zázemí pro parkurové mítinky včetně moderního kolbiště, opracoviště i jezdecké haly. Od čtvrtka 10. června do neděle 13. června zde proběhne celkem 18 soutěží od obtížnosti stupně Z (100cm) po Velkou cenu Prahy obtížnosti T**(150cm). Díky rozvolnění protipandemických opatření se budou moci konat i oblíbené soutěže Amateur Tour, ve kterých se bude bojovat o první letošní body do poháru. Parkury pro české jezdce připraví belgický stavitel Marc Debaere, který již českou jezdeckou scénu zná ze svého předchozího působení a jehož zajímavé kurzy parkurů jsou mezi jezdci velmi oblíbené. Což potvrzuje i vysoký počet nahlášených startů, kterých diváci uvidí přes 880.

První ročník Velké ceny Prahy přilákal na start silnou konkurenci z řad české reprezentace, nejinak tomu bude i letos. Historicky prvním vítězem se stal Aleš Opatrný s Dukatem VTH. Ten se do Velké Chuchle chystá i letos. Chystá se obhajovat titul? „To si zatím netroufnu tvrdit, pro mne je letos hlavní příprava na Olympijské hry, ale Český skokový pohár beru jako výborné doplnění. Koně ale díky kovidu ještě nejsou všichni rozskákaní, uvidíme, jak se bude dařit. Dukata do Chuchle beru a pokud se mu bude dařit, tak se o obhajobu loňského vítězství jistě pokusíme,“ shrnul náš olympijský reprezentant Aleš Opatrný s úsměvem své vyhlídky. A co říká několikanásobný Mistr republiky a vítěz pěti ročníků Českého skokového poháru na dosavadní výsledky tohoto skokového seriálu? „Český skokový pohár samozřejmě sleduji, dvě vítězky Velkých cen jsou pro mne krásné překvapení. Myslím si, že je pozitivní, že se objevují noví jezdci a jezdkyně, kteří dokážou vyhrát skokový pohár. Pro náš sport to je jen dobře.“

Nedělní Velká cena Prahy, ve které si vítězové mezi sebou rozdělí štědrou dotaci 100 000 Kč, bude vrcholem celého soutěžního maratonu. Do této jednokolové soutěže s finále pro 10 nejlepších je zatím nahlášeno 37 dvojic. Veškeré dění bude opět možné sledovat prostřednictvím streamu na webu poháru www.ceskyskokovypohar.cz a následně v záznamu i v televizním vysílání.

Přílohy:
Foto: Aleš Opatrný na koni Dukato VTH, loňský vítěz Velké ceny Prahy
Autor: Tomáš Holcbecher

Další informace naleznete na www.ceskyskokovypohar.cz
Kontaktní osoby Asociace ČSP: Aleš Suchánek - event manažer, e-mail: suchanek.a@seznam.cz
Tiskový servis: Equipress s.r.o., e-mail: jezdectvi@equipress.cz


Publikováno 9. 6. 2021 15:39

Český skokový pohár: Další mladá dáma v Super Grand Prix

Velká generační výměna v Českém skokovém poháru? Velká cena Hradištka přinesla po vzoru prvního kvalifikačního kola v Brně další překvapení – do Super Grand Prix postoupila druhá mladá dáma – Natálie Ulčová, která za sebou opět nechala zkušené matadory našich kolbišť.

Překrásný jezdecký areál v Hradištku na břehu Labe hostil od pátku 14. do neděle 16. května druhé kvalifikační kolo Českého skokového poháru. Ze soboty na neděli pořadatele potrápila průtrž mračen, kvůli jejímž následkům musela být zrušena první nedělní soutěž. Kvalitní povrch kolbiště ale množství vody poměrně rychle vstřebal a všechny tři pohárové soutěže tak proběhly dle plánu.

První byla tradičně na řadě soutěž pro děti a juniory Czech Junior Cup. Z početného startovního pole čtyřiceti dvojic si s příjemným parkúrem Jana Šímy poradilo 14 dvojic, které po bezchybném prvním kole čekalo rozeskakování. To dokázalo absolvovat bez chyby 5 jezdkyň, ze kterých byla bezkonkurenčně nejrychlejší juniorka Aneta Červená s valachem Que Sera. Druhá se umístila Johana Laura Šebestová s Maracantem před třetí Terezou Kyslíkovou s klisnou Clear Summer.

Na kategorii U25 čekal parkur stupně ST*, ve kterém 28 startujících dvojic potrápil především dvojskok 5 a,b. Do druhého kola postoupilo 7 bezchybných dvojic, z toho Sára Finsterle s oběma svými koňmi. Sára v sedle klisny Elektry 3 odstartovala první, zajela čistě a v čase 40,24s. I když trať nabízela několik možností zariskovat a zkrátit trasu i čas, k jejímu času se nikdo přiblížit nedokázal. Poslední, kdo mohl vítězství Sáry ohrozit, byla ona sama v sedle svého valacha Harco-N, se kterým však udělala jednu chybu. Za první Sárou Finsterle s Elektrou 3 se umístily druhá Kateřina Málková s G-Bugati Dwerse Hagen a třetí Aneta Paličková s Conwalem.

Stavitel Jan Šíma byl samozřejmě i autorem kurzu Velké ceny Hradištka. „Stavěl jsem s ohledem na aktuální stav terénu. V kurzu není žádný chyták, ale odhaduji, že problém by mohla dělat kombinace – trojskok 4 a,b,c“, hodnotil předem své dílo. „Vodní příkop je upraven, nikomu by problém dělat neměl. Tipuji tak 5-6 čistých výkonů“, dodal s úsměvem. A přesně věděl, o čem mluví. Zatímco voda potrápila jen Clarentina Terezy Mückové, na trojskoku mělo chybu hned 7 dvojic z 23 startujících. Bez chyby první kolo dokončilo 6 dvojic, nejrychlejší byla Natálie Ulčová s valachem Demontem.

Do druhého kola pak postoupil ještě Jaroslav Jindra s jedním trestným bodem (jako při VC Brna) a 3 nejrychlejší dvojice zatížené jednou chybou. Druhé kolo jezdce značně potrápilo, kdo neshodil první skok, toho potrápil skok č. 5 České jezdecké federace. Bez chyby zajel jen Jaroslav Jindra s Heliosem 3 a zdálo se, že s jedním trestným bodem z prvního kola stane na stupni nejvyšším. Ale poslední startující jezdkyně Natálie Ulčová s Demontem neztratila nervy a stejně jako v prvním kole zajela čistě. Jaroslav Jindra se tak stejně jako při prvním kole v Brně musel spokojit s druhým místem před třetím Janem Malým s OC California 1.

Natálie Ulčová z Jezdecké stáje Fresta Brno ve Velkých cenách teprve začíná. „První kolo byl velmi příjemný parkur, do druhého mi na opracovišti radil Marek Klus, jak mám jet a na co si dát pozor. Svému vítězství jsem nejprve vůbec nevěřila, ještě po potlesku za posledním skokem jsem se ptala ostatních, zda jsem opravdu jela čistě“, shrnula svůj výkon dojatá Natálie Ulčová. Letošní Super Grand Prix již zná dva účastníky a zatím to je vydařená dámská jízda. Uvidíme, jak se bude dařit startujícím v dalších kolech domácí parkurové extraligy.

Celá tisková zpráva ke stažení v PDF...


Publikováno 17. 5. 2021 9:34

Český skokový pohár: Elita míří do Hradištka

Po úspěšné premiéře v Brně se Český skokový pohár přesouvá do středu Čech, druhé kvalifikační kolo poháru, Velká cena Hradištka proběhne od pátku 14. května do neděle 16. května v této malebné středočeské obci nedaleko Nymburka. Na start se s výjimkou našich olympijských reprezentantů postaví téměř celá naše skoková špička, mezi jinými i tři úřadující mistři republiky.

Jezdecký areál v Hradištku je jedním z mladších členů Asociace Českého skokového poháru, v rámci letošního jubilejního 20. ročníku bude pořádat již pátý mítink. První Velkou cenu areál hostil již v roce 2017, i když tenkrát to byla Velká cena Kolína 2017. Z vítězů předchozích ročníků se na start postaví Tereza Mücková ze stáje PCT Ptýrov, která zde zvítězila v roce 2018. Tereza letos již svou účast v Českém skokovém poháru úspěšně zahájila při Velké ceně Brna v sedle Clarentina, kde první kolo překonala jako jedna ze tří jezdců bezchybně, v druhém kole ji jedna chyba odsunula na 4. místo.

Společně s Terezou Mückovou do Hradištka přijede velmi početné pole plné zvučných jmen, v různých kategoriích poháru zde budou startovat hned tři úřadující mistři republiky 2020 – Nikola Egrová, Sára Finsterle a Vladimír Tretera. Do Hradištka přijede i náš olympijský reprezentant ve všestrannosti - Miloslav Příhoda, který pojede na svém osmiletém koni jménem Iquachec Pavlin. „Český skokový pohár má dlouhodobou tradici a je zárukou kvality. Jede se na výborných kolbištích a atmosféra připomíná velké zahraniční závody, proto se skvěle hodí pro přípravu koní na mezinárodní starty. Iquachec Pavlin je velmi talentovaný kůň, který se rychle dostal do nejvyšších soutěží, uvidíme, jak se mu bude dařit v úvodních soutěžích, rád bych s ním startoval i ve Velké ceně“, shrnul Miloslav Příhoda své naděje před odjezdem do Hradištka. Ve Velké ceně se představí také hned šest dvojic z deseti finalistů Velké ceny Brna, úvodní soutěže letošního seriálu, a to včetně Jaroslava Jindry s Cornets Ninja, který byl v Brně druhý s jedním jediným trestným bodem za překročení času. Lze tedy očekávat skvělé sportovní výkony.

Český skokový pohár představuje díky výjimce Ministerstva zdravotnictví a Národní sportovní agentury pro české parkurové jezdce v současné době jedinou možnost vrátit se na domácí kolbiště. Důkazem, že tuto možnost velmi vítají, je 735 hlášených startů v Hradištku během tří dnů.

Jedinečný sportovní zážitek ještě stále budou provázet přísná protiepidemická opatření a není umožněn vstup divákům, ale díky streamu na www.ceskyskokovypohar.cz bude možné sledovat nedělní soutěže prostřednictvím internetu.

Celá tisková zpráva ke stažení v PDF...


Publikováno 13. 5. 2021 10:52

ČSP Brno: Štěpánka Zavoralová první účastnicí Super Grand Prix

Český skokový pohár má za sebou úspěšnou premiéru v Brně. Díky výjimce Ministerstva zdravotnictví a Národní sportovní agentury začal 8. -9. května dvacátý ročník Českého skokového poháru a to symbolicky v Brně, kde se v roce 2002 jelo úplně první kolo této domácí parkurové extraligy.

Soutěže na prosluněném brněnském kolbišti prokázaly, že čeští jezdci v zimě nezaháleli, byť dlouho nebylo jisté, kdy a jak sezóna začne. Startovní listiny prvního víkendu Českého skokového poháru sice o něco skromněji obsazené, než bývá zvykem, přesto byly k vidění krásné sportovní výkony. Sobotní nejvyšší soutěž ST* Cenu společnosti FALTON ovládla suverénním výkonem Kateřina Hanušová. Ta se nejprve po čistém projetí obou fází soutěže ujala vedení v sedle hřebce Dartoni, aby nakonec doslova překonala sama  sebe v sedle klisny Concerty, se kterou předvedla opět čistý parkur, ovšem ještě o 30 setin sekundy rychlejší. Zaslouženě tak obsadila první a druhé místo, třetí byl Jan Malý v sedle OC California 1.

V neděli byly již na programu tři pohárové soutěže. Nejobsazenější byl Czech Junior Cup, ve kterém startovalo celkem 28 dvojic. Devět z nich se s čistým kontem probojovalo do rozeskakování. První letošní vítězkou se stala Pavlína Plotnárková, která nejprve zajela čistý parkur se Sympatií S a pak svůj výkon zopakovala ještě v sedle Kamei RUF v nejrychlejším čase 30,26s. Mezi Pavlínu s oběma koňmi se na stupně vítězů ještě vklínila krásným výkonem druhá Erika Vejmělková s Rianna T.

V kategorii U25 startovalo pouze 6 dvojic, ze kterých bezchybný parkur dokázala absolvovat pouze zkušená Viktorie Žižáková s klisnou Etcetera. Druhá s jednou chybou byla Ema Saláková v sedle Giny 11 a třetí se dvěma chybami Jana Táboříková s Cordelií 1.

Vyvrcholením celého víkendu pak byla Velká cena Brna společnosti Falton, na jejíž startovní listině nechyběl s dvěma koňmi ani Jaroslav Jindra, který triumfoval v první Velké ceně Brna Českého skokového poháru v roce 2002. Parkur Roberta Smékala hodnotil Jaroslav Jindra před závodem pozitivně: „Parkur se jeví jako velmi příjemný, ideální pro začátek sezóny. Jsem nesmírně rád, že se podařilo rozběhnout národní závody a že mohu v Brně startovat.“ A vzápětí dokázal, že stále patří k naší špičce, když se s oběma koňmi dokázal probojovat do finále. Spolu s ním ve finále startovalo 8 jezdců. A finále bylo nesmírně napínavé, Jaroslav Jindra se Snajlem zahájil s jednou chybou a následovalo hned 5 bezchybných výkonů, díky čemuž se průběžné pořadí stále měnilo. Jako 7. startoval opět Jaroslav Jindra, tentokrát v sedle Cornets Ninja a po bravurní jízdě s celkovým počtem 1 trestný bod se ujal vedení. Tři bezchybní jezdci z prvního kola, Jan Malý, Tereza Mücková a Štěpánka Zavoralová již věděli, že pokud chtějí pomýšlet na umístění, potřebují „jen“ zajet čistý parkur. Štěpánka Zavoralová dokázala udržet nervy na uzdě a jízda na jistotu se jí s Diabellou 1 vyplatila, dojela bez chyby. Jan Malý v sedle OC California se nevyvaroval 2 chyb a ani Tereza Mücková s Clarentinem nedokázala svou bezchybnou jízdu z prvního kola zopakovat a jedna chyba ve finále jí posunula na konečnou 4. příčku. Vítězkou a první účastnicí Super Grand Prix se tak stala Štěpánka Zavoralová s Diabellou. Z vítězství měla upřímnou radost: „Vůbec jsem to nečekala, po prvním kole jsem doufala, že udržím třetí místo. Na těchto výškám s Diabellou začínáme, byla to naše první cena a teprve druhá soutěž stupně T. Snažila jsem se jet v klidu, abych klisnu všude přivedla správně a ona mohla skákat“, prozradila šťastná vítězka svou strategii. Druhý skončil již zmíněný Jaroslav Jindra s Cornets Ninja s jedním jediným trestným bodem za čas a třetí byl Jan Štětina s Fantastico-S (4/0 tr.b.).

Jubilejní dvacátý ročník Českého skokového poháru byl tak v Brně velmi úspěšně zahájen, seriál pokračuje 16. května Velkou cenou Hradištka a 23. května Velkou cenou Ostravy. Zbývá jen doufat, že brzy dojde k dalšímu rozvolnění a na Český skokový pohár se budou moci vrátit i diváci, kteří vytváří jedinečnou kulisu, která k Českému skokovému poháru neodmyslitelně patří.

Český skokový pohár je streamován, odkaz na stream a veškeré další informace jsou na webu Českého skokového poháru www.ceskyskokovypohar.cz

Přílohy:

  • Foto 1: Vítězka Velké ceny Brna Štěpánka Zavoralová s Diabella 1, autor: Martina Burianová Martinaburianova.cz
  • Foto 2: Velká cena Brna – 1. Štěpánka Zavoralová, 2. Jaroslav Jindra, 3. Jan Štětina, autor: Martina Burianová Martinaburianova.cz

Veškeré informace naleznete na www.ceskyskokovypohar.cz

Celá tisková zpráva ke stažení v PDF...


Publikováno 10. 5. 2021 10:02

Český skokový pohár zahájí Velká cena Brna

První vlaštovkou domácí parkurové sezony bude o tomto víkendu Velká cena Brna, první kvalifikační kolo jubilejního 20. ročníku Českého skokového poháru.

V jezdeckém areálu v Brně – Veveří se již tuto sobotu, 8. května postaví na start čeští jezdci, aby sbírali body v domácí parkurové extralize, která proběhne za dodržení přísných kovidových podmínek. V celkem deseti soutěžích od obtížnosti L* (115cm) do T* (145cm) se předvedou jezdci startujících v seriálových soutěžích – Czech Junior Cup, U25 a Velká cena a zároveň jezdci, kteří si plní kvalifikaci pro Mistrovství ČR. Vrcholem celého klání bude Falton Velká cena Brna 2021, ve které si vítězové mezi sebou rozdělí velmi štědrou dotaci 120 000 Kč. Během obou dní zažije brněnské kolbiště na 250 startů. Vzhledem k platným nařízením se závody konají bez přítomnosti diváků, ti však budou mít možnost veškeré dění sledovat prostřednictvím streamu na webu poháru www.ceskyskokovypohar.cz a následně v záznamu i v televizním vysílání.

Brno je jedním z tradičních míst konání Českého skokového poháru, Velká cena Brna koná již od roku 2002, s výjimkou loňského roku, kdy se jela v rámci olomouckého kola. Právě tam první příčku obsadil Matěj Kotalík v sedle hnědáka Sir Sida. Ten letos mezi jezdci přihlášenými do Velké ceny chybí, titul tedy obhajovat nebude. Na startovní listině jsou ale jiná známá jména, která slibují výborné sportovní výkony.

Do Brna se chystá i loňský třetí umístěný jezdec Českého skokového poháru, Jan Štětina, který se minulý víkend úspěšně představil na mezinárodních skokových závodech CSI2*-W Prague Arena ve Velké Chuchli, kde se se svými koňmi několikrát probojoval až do rozeskakování a především dokončil Grand Prix Světového poháru s jedinou chybou a umístil se na dekorovaném 12. místě. Do Brna nicméně přiveze své odpočaté koně. „Brno bych si nenechal ujít, to je moje srdeční záležitost. Beru sebou Elvise, Kentuckyho, Fantastica a Guuse. A moc se těším, že se Český skokový pohár rozjede.“ Ve Velké ceně Brna dokázal zvítězit v roce 2016 a celkem pětkrát se probojoval až do finále pro 4 nejlepší jezdce Českého skokového poháru. V loňském roce si do finále se střídáním koní vybral právě koně jménem Guus-S, se kterým sám překonal parkur čistě, ostatní jezdci v jeho sedle každý jednou chybovali.

Odkaz na stream a veškeré další informace naleznou diváci na webu Českého skokového poháru www.ceskyskokovypohar.cz

Celá tisková zpráva ke stažení v PDF...


Publikováno 5. 5. 2021 12:34

Český skokový pohár odstartuje koroně navzdory - tisková zpráva

Český skokový pohár díky výjimce odstartuje první kola letošního jubilejního ročníku již v květnu, všechny zúčastněné však čekají speciální opatření a omezení.

Více informací v přiložené Tiskové zprávě a přílohách:

Přílohy:


Publikováno 29. 4. 2021 14:02

Český skokový odstartuje díky výjimce MZ a NSA

Před pár hodinami byla uveřejněna informace, že Český skokový pohár dostal výjimku Ministerstva zdravotnictví a Národní sportovní agentury pro pořádání letošního ročníku.

Tato výjimka sice umožňuje zahájení jubilejního ročníku parkurové extraligy již v květnu, ale samozřejmě přináší i řadu omezení a nařízení. Ta se týkají nejen hygienických opatření, ale i sportovních a tím pádem ekonomických. Jejich naplnění, dodržování a ostatní zcela nová témata spojená s udělením výjimky budou předmětem jednání Valné hromady Asociace ČSP, která proběhne v příštích dnech.

Plánovaná opatření:

Sport:

Minimálně v rámci květnových mítinků:

  • mohou startovat pouze jezdci účastnící se seriálových soutěží CJC, U25, VC
  • mohou startovat jezdci, kteří si plní kvalifikaci na MČR ve své kategorii
  • neuskuteční se kvalifikace ani finálová soutěž Amateur tour
  • minimální obtížnost soutěží v rámci mítinku bude výška 115 cm

Protipandemická opatření:

  • u vstupu každý účastník odevzdá selfreporting formulář a bude mu změřena teplota všichni účastníci a členové ekip musí doložit test na přítomnost viru SARS-CoV-2 metodou RT-PCR (nestarší 48 hodin), toto nařízení se nevztahuje na osoby, které prokazatelně prodělaly onemocnění COVID – 19 a nemají klinické příznaky
  • všichni v areálu musí mít zakrytá ústa a nos respirátorem FFP2 nebo KN95, výjimku mají jezdci na koních
  • v areálu je zakázána přítomnost diváků
  • maximální počet lidí v areálu je stanoven na 300

Výše uvedené body jsou stručným výtahem nastavených opatření, které dokládají nemalé nároky na organizátory mítinků ČSP a samozřejmě výrazně ovlivňují i ekonomiku závodů.

Jednání o opatřeních a startu letošního pohárového ročníku neustále probíhají a o všem aktuálním Vás budeme informovat na www.ceskyskokovypohar.cz


Publikováno 21. 4. 2021 19:11

Zemřel Martin Matějka. Úspěšný parkurový reprezentant a vítěz ČSP

V nedožitých 58 letech zemřel ve čtvrtek 28. ledna po dlouhé nemoci bývalý parkurový reprezentant, ale také trenér Martin Matějka. Nejednou reprezentoval Českou republiku v Pohárech národů, startoval i na mistrovství Evropy 2003 v Donaueschingenu.

Martin Matějka byl na kolbištích nepřehlédnutelný i díky svému osobitému jezdeckému stylu. Se svými koňmi však sbíral celou řadu úspěchů na národních i mezinárodních závodech.

V roce 2002 byl u jednoho z nejvýraznějších úspěchů české parkurové reprezentace, kdy náš tým vybojoval v Poháru národů při CSIO3*-W Poděbrady druhou příčku. Po prvním kole dokonce vedl, v druhém jej pak předstihl belgický celek. Martin Matějka tehdy startoval s Kasmirem a jeho kolegy v družstvu byli Petr Doležal (Beach Gril), Jiří Pecháček (Veneur) a Aleš Opatrný (Silvio). V té době se jednalo o dosavadní nejlepší výsledek Čechů v Samsung Nations Cup Series.

„Martina znám zhruba od jeho 15 let, ještě z dob, kdy jsem byl ve Svinčicích. Postupně se vypracoval a dostal se k vynikajícím koním. Kashmir byl jeden z nejlepších koní, který u nás v té době byli. Při Poháru národů 2002 v Poděbradech jsem byl překvapen, že jsem měl jít druhé kolo já s Veneurem a ne on. Sice měl z prvního kola dvě chyby, ale Kashmir byl zkušenější než Veneur. Proto jsem chtěl, aby pokračoval on, ale byl jsem přehlasován,“ vzpomíná na Martina Matějku Jiří Pecháček.

„Martinovi to vždy při Pohárech národů lítalo a podával velmi dobré výkony. Často tým podržel bezchybnými výsledky. Nevím již přesně, kolikrát jsme byli spolu v týmu, ale vzpomínám na CSIO v Bratislavě, v Záhřehu či v Budapešti. Jeho Kashmir byl opravdu skvělý kůň,“ doplňuje svoji vzpomínku Aleš Opatrný.

V roce 2003 se Matějka představil s Efkuswegem na mistrovství Evropy v německém Donaueschingen, kde vybojoval 55. místo. Mezi jeho pozdější domácí úspěchy patří vítězství ve finále Českého skokového poháru v roce 2012. Tehdy za sebou nechal Aleše Opatrného, Jiřího Skřivana a Jiřího Hrušku. Ještě o rok později startoval např. při CSIO3* v rakouském Linci, kde ve velké túře sedlal svého úspěšného Kar Kara. S ním se v těžkých soutěžích objevoval až do roku 2014, v sezoně 2015 již s ním měl pouze v květnu dva starty na střední úrovni.

„Naposledy jsem se s ním viděl asi před dvěma lety v Litomyšli při Velké ceně. Poprosil mě po závodech, zda bych ho vzal do Prahy. Už tenkrát bohužel zdravotně nebyl v pořádku,“ dodává Jiří Pecháček. Po dlouhé nemoci zemřel ve čtvrtek 28. ledna 2021.


Autor: Josef Malinovský, Jezdci.cz Publikováno 29. 1. 2021 15:57

Český skokový pohár čeká největší změna za 20 let: Super Grand Prix

Domácí parkurová extraliga se chystá v roce 2021 na jubilejní 20. ročník. S ním bude spojena největší novinka v historii tohoto seriálu. Český skokový pohár zakončí Super Grand Prix pro vítěze kvalifikačních Velkých cen a další umístěné.

Uplynulých devatenáct let se Český skokový pohár inspiroval mistrovstvím světa, resp. Světovými jezdeckými hrami, když jeho finále bylo vyhrazeno pro čtveřici kvalifikovaných jezdců, kteří si mezi sebou vystřídali koně. Pro diváky šlo beze sporu o velmi atraktivní podívanou, ale jak se říká: „Pokrok nezastavíš!“

Dnes už ani mistrovství světa nevrcholí touto netradiční soutěží, a tak se zástupci Asociace Český skokový pohár rozhodli jít s dobou a nabídnout při jubilejním 20. ročníku prestižního domácího seriálu v parkurovém skákání něco nového.

„Téma finále Českého skokového poháru je diskutováno od samého začátku. Jsou jezdci, kteří na střídání koní nedají dopustit a jsou i tací, jimž tento formát nevyhovuje. My jsme se pro změnu po dlouhém zvažování rozhodli proto, že ve světě se osvědčil další zajímavý formát, který může oživit i náš parkurový seriál. Tím je Super Grand Prix, do níž se probojují vítězové jednotlivých kvalifikačních Velkých cen, příp. další umístění,“ uvedl event manažer Českého skokového poháru Aleš Suchánek.

„Super Grand Prix znají parkuroví příznivci z elitní světové série Longines Global Champions Tour. U nás však ten formát bude trošičku jiný, jelikož do finálové soutěže Českého skokového poháru postoupí vždy dvacet dvojic,“ doplňuje prezident Asociace Český skokový pohár Jiří Skřivan.

V roce 2021 by mělo proběhnout dvanáct Velkých cen Českého skokového poháru. Do závěrečné Super Grand Prix v Martinicích postoupí všichni vítězové, příp. další umístění. Pokud některý z jezdců vyhraje vícekrát, pak postupové místo získává další v pořadí. „Zbývajících osm míst bude rozděleno mezi jezdce, kteří nezískali přímý postup, ale umístili se na předních místech v celoročním žebříčku seriálu. Může se totiž stát, že někdo vyhraje kvalifikaci na počet bodů, přestože ani jednou v seriálové soutěži nezvítězil, ale stabilně se pohyboval mezi nejlepšími účastníky,“ upozorňuje Aleš Suchánek na další možnost, jak se dostat do „Grand finále“.

V minulosti se již stalo, že se některá z pohárových Velkých cen nemohla uskutečnit, ať už z důvodu nepřízně počasí, nebo kvůli jinému zásahu vyšší moci. I v tomto případě bude startovní listina doplněna do počtu dvaceti jezdců. Každopádně to znamená, že bude o co bojovat až do úplného konce. „Pro větší napínavost zůstává v pravidlech bodové zvýhodnění poslední Velké ceny. Pět bodů navíc dostanou i jezdci bodující na travnatých kolbištích v Ostravě a ve Frenštátu pod Radhoštěm,“ dodává Jiří Skřivan.

V pravidlech seriálu byla upravena podmínka pro účast koně ve finále. Jezdec si v minulosti mohl zvolit pouze takového koně, s nímž alespoň jednou během sezony bodoval. Nově může v Super Grand Prix startovat s koněm, který dokončil v daném roce některou z Velkých cen v rámci Českého skokového poháru.

Samotná Super Grand Prix bude dvoukolová, přičemž do druhého kola postoupí deset nejlepších z kola prvního. O pořadí bude rozhodovat součet trestných bodů z obou kol a čas v kole prvním. V případě rovnosti trestných bodů na prvním místě bude následovat jedno rozeskakování na čas. „To vše opět slibuje naprosto strhující podívanou, kdy jezdci, kteří chtějí pomýšlet na prvenství a získání štědré finanční dotace, nebudou moci jet v prvním kole tzv. na čistotu. Musí jet hned v úvodu naplno a pak si čisté konto udržet. Pokud se to povede více účastníkům, tak diváky čeká ještě bonus v podobě rozeskakování na zkráceném parkuru,“ uzavírá popis této velké novinky Českého skokového poháru Aleš Suchánek.

Kvalifikační sérii otevře 18. dubna 2021 Velká cena Hořovic, následovat budou Brno – Veveří, Hradištko u Sadské, Ostrava – Stará Bělá, Praha – Velká Chuchle, Olomouc, Zduchovice u Kamýku nad Vltavou, Opava – Kateřinky, Ptýrov u Mnichova Hradiště, Frenštát pod Radhoštěm, Suchá u Litomyšle, a nakonec Martinice u Březnice, kde poslední Velká cena proběhne v sobotu 25. září a o den později Super Grand Prix s celkovou minimální dotací 250.000 Kč. Podrobnosti najdete na adrese www.ceskyskokovypohar.cz.


Publikováno 17. 12. 2020 11:38