Otevřít seznam měst

Zdeněk Hruška je prvním finalistou ČSP. V Brně obsadil dvě pódiová místaČeský skokový pohár zahájil v Brně již 23. sezonu. První z jedenácti naplánovaných Velkých cen ovládl Zdeněk Hruška, který se stal nejen jejím vítězem, ale navíc obsadil ještě třetí příčku. Na stupně vítězů jej doprovodila Veronika Jelínková.

Celkem šestnáct účastníků měla nedělní Falton Velká cena Brna, jež byla prvním kolem letošní domácí parkurové extraligy. Mezi desítku nejlepších postupující do finálové části soutěže s výškou překážek 145 centimetrů se probojovali se dvěma koňmi Zdeněk Hruška a Jan Štětina. Ten finále otvíral s klisnou Chabella Donna PS, s níž základní parkur překonal s osmi trestnými body. Stejné skóre měl i napodruhé a skončil až desátý.

Druhým startujícím byl již zmíněný Zdeněk Hruška, byť si s valachem Giovany nesl zátěž pouhým jedním trestným bodem. V případech, kdy jezdec má ve finále dva koně, totiž rozhodčí mohou upravit startovní listinu tak, aby dotyčný měl dostatek času na přípravu s dalším svěřencem. Giovany ani tentokrát nechyboval a dokončil v časovém limitu. Hruška tak již věděl, že neskončí hůře jak pátý. Jaroslav Jindra s Cornet´s Ninjou byl prvním ze čtyř účastníků pokračujících v soutěži se čtyřmi body. Další již nepřidal a zařadil se na průběžné druhé místo. Při dalších startech se však vždy posunul o řádek níže, neboť čtyřbodové skóre nenavýšili ani o něco rychlejší Natálie Kovářová na hřebci 2686 Ares RVP a Petr Dohnal v sedle klisny Tashity. Zmiňovaná trojice se nakonec umístila na šestém, pátém a čtvrtém místě. Hůře na tom byl Jan Štětina, neboť ten i při druhém finálovém startu nulu na kontě neudržel. Ke čtyřem bodům přidal valachem Jumago další čtyři a v konečných součtech skončil osmý. O příčku výš se zařadil Radek Šídlo, jenž ve dvojici s valachem Inos del Maset inkasoval nejprve jeden a později čtyři body.

Na startu zbývali už jen tři jezdci s čistým štítem, kteří tak měli reálnou šanci promluvit do pořadí na medailových pozicích. Jan Malý na klisně Itea bohužel zaznamenal dvě shození a musel se spokojit s devátou pozicí. Naopak Zdeněk Hruška s klisnou Carthaga DK předvedl další precizní jízdu a ujal se vedení. O to ho mohla připravit už jen Veronika Jelínková na valachovi Jespe. Chybělo k tomu jen velmi málo – konkrétně šest desetin sekundy. Právě to byla časová ztráta na vedoucího Zdeňka Hrušku, jenž tak bral pomyslné zlato i bronz a na Jelínkovou zbylo stříbro.

Dnes to pro mě bylo podstatně lepší než včera, kdy jsem se v hlavní soutěži trochu trápil, ale vyšlo to a jsem za to moc rád. Základní parkur sice nebyl na úplně nejvyšších mírách, ale vzhledem k tomu, že tady je kolbiště menší, tak to bylo náročnější. Stačilo někde zůstat v obratu a už se to nedoběhne, takže dnešní Velká cena měla svá specifika. Já jsem se snažil zkracovat, kde jsem mohl. Chtěl jsem ještě do předposledního kolmého skoku udělat o jeden cvalový skok méně, ale i tak mi to k vítězství stačilo, takže průběh soutěže mohu hodnotit jen pozitivně. Veroniky kůň je poměrně velký, a naopak moje Carthaga je na parkuru taková rychlá myška. Doufal jsem proto, že bych mohl být rychlejší. A nemýlil jsem se,“ zhodnotil Zdeněk Hruška v televizním rozhovoru po soutěži.

Ačkoliv si vítězstvím v prvním kole Českého skokového poháru zajistil účast ve finálové Super Grand Prix, určitě se chce účastnit i dalších pohárových Velkých cen. „Jsem rád, že nemusím kvůli postupu do finále objíždět všechna další kola, protože plánuji účast i na několika mezinárodních závodech v zahraničí, ale každopádně určitě na nějaké další seriálové mítinky dorazím,“ slíbil Zdeněk Hruška na závěr. Druhé pohárové závody probíhají již od čtvrtka 9. května v Hradištku u Sadské, podrobnosti se zájemci dozví na stránkách www.ceskyskokovypohar.cz.

552024_CSP_1_BRNO_VERONIKA_JELINKOVA_EQUIFRAME_LENKA_SILHOVA (2).jpg
552024_CSP_1_BRNO_VERONIKA_JELINKOVA_EQUIFRAME_LENKA_SILHOVA.jpg
552024_CSP_1_BRNO_VITEZOVE_EQUIFRAME_LENKA_SILHOVA.jpg
552024_CSP_1_BRNO_ZDENEK_HRUSKA_EQUIFRAME_DOMINIKA_PRASKOVA (2).jpg
552024_CSP_1_BRNO_ZDENEK_HRUSKA_EQUIFRAME_LENKA_SILHOVA.jpg