Otevřít seznam měst

Fulltextové vyhledávání

Novinky


Novější 1 3 8 16 23

Český skokový pohár zahájí Velká cena Brna

První vlaštovkou domácí parkurové sezony bude o tomto víkendu Velká cena Brna, první kvalifikační kolo jubilejního 20. ročníku Českého skokového poháru.

V jezdeckém areálu v Brně – Veveří se již tuto sobotu, 8. května postaví na start čeští jezdci, aby sbírali body v domácí parkurové extralize, která proběhne za dodržení přísných kovidových podmínek. V celkem deseti soutěžích od obtížnosti L* (115cm) do T* (145cm) se předvedou jezdci startujících v seriálových soutěžích – Czech Junior Cup, U25 a Velká cena a zároveň jezdci, kteří si plní kvalifikaci pro Mistrovství ČR. Vrcholem celého klání bude Falton Velká cena Brna 2021, ve které si vítězové mezi sebou rozdělí velmi štědrou dotaci 120 000 Kč. Během obou dní zažije brněnské kolbiště na 250 startů. Vzhledem k platným nařízením se závody konají bez přítomnosti diváků, ti však budou mít možnost veškeré dění sledovat prostřednictvím streamu na webu poháru www.ceskyskokovypohar.cz a následně v záznamu i v televizním vysílání.

Brno je jedním z tradičních míst konání Českého skokového poháru, Velká cena Brna koná již od roku 2002, s výjimkou loňského roku, kdy se jela v rámci olomouckého kola. Právě tam první příčku obsadil Matěj Kotalík v sedle hnědáka Sir Sida. Ten letos mezi jezdci přihlášenými do Velké ceny chybí, titul tedy obhajovat nebude. Na startovní listině jsou ale jiná známá jména, která slibují výborné sportovní výkony.

Do Brna se chystá i loňský třetí umístěný jezdec Českého skokového poháru, Jan Štětina, který se minulý víkend úspěšně představil na mezinárodních skokových závodech CSI2*-W Prague Arena ve Velké Chuchli, kde se se svými koňmi několikrát probojoval až do rozeskakování a především dokončil Grand Prix Světového poháru s jedinou chybou a umístil se na dekorovaném 12. místě. Do Brna nicméně přiveze své odpočaté koně. „Brno bych si nenechal ujít, to je moje srdeční záležitost. Beru sebou Elvise, Kentuckyho, Fantastica a Guuse. A moc se těším, že se Český skokový pohár rozjede.“ Ve Velké ceně Brna dokázal zvítězit v roce 2016 a celkem pětkrát se probojoval až do finále pro 4 nejlepší jezdce Českého skokového poháru. V loňském roce si do finále se střídáním koní vybral právě koně jménem Guus-S, se kterým sám překonal parkur čistě, ostatní jezdci v jeho sedle každý jednou chybovali.

Odkaz na stream a veškeré další informace naleznou diváci na webu Českého skokového poháru www.ceskyskokovypohar.cz

Celá tisková zpráva ke stažení v PDF...


Publikováno 5. 5. 2021 12:34

Český skokový pohár odstartuje koroně navzdory - tisková zpráva

Český skokový pohár díky výjimce odstartuje první kola letošního jubilejního ročníku již v květnu, všechny zúčastněné však čekají speciální opatření a omezení.

Více informací v přiložené Tiskové zprávě a přílohách:

Přílohy:


Publikováno 29. 4. 2021 14:02

Český skokový odstartuje díky výjimce MZ a NSA

Před pár hodinami byla uveřejněna informace, že Český skokový pohár dostal výjimku Ministerstva zdravotnictví a Národní sportovní agentury pro pořádání letošního ročníku.

Tato výjimka sice umožňuje zahájení jubilejního ročníku parkurové extraligy již v květnu, ale samozřejmě přináší i řadu omezení a nařízení. Ta se týkají nejen hygienických opatření, ale i sportovních a tím pádem ekonomických. Jejich naplnění, dodržování a ostatní zcela nová témata spojená s udělením výjimky budou předmětem jednání Valné hromady Asociace ČSP, která proběhne v příštích dnech.

Plánovaná opatření:

Sport:

Minimálně v rámci květnových mítinků:

  • mohou startovat pouze jezdci účastnící se seriálových soutěží CJC, U25, VC
  • mohou startovat jezdci, kteří si plní kvalifikaci na MČR ve své kategorii
  • neuskuteční se kvalifikace ani finálová soutěž Amateur tour
  • minimální obtížnost soutěží v rámci mítinku bude výška 115 cm

Protipandemická opatření:

  • u vstupu každý účastník odevzdá selfreporting formulář a bude mu změřena teplota všichni účastníci a členové ekip musí doložit test na přítomnost viru SARS-CoV-2 metodou RT-PCR (nestarší 48 hodin), toto nařízení se nevztahuje na osoby, které prokazatelně prodělaly onemocnění COVID – 19 a nemají klinické příznaky
  • všichni v areálu musí mít zakrytá ústa a nos respirátorem FFP2 nebo KN95, výjimku mají jezdci na koních
  • v areálu je zakázána přítomnost diváků
  • maximální počet lidí v areálu je stanoven na 300

Výše uvedené body jsou stručným výtahem nastavených opatření, které dokládají nemalé nároky na organizátory mítinků ČSP a samozřejmě výrazně ovlivňují i ekonomiku závodů.

Jednání o opatřeních a startu letošního pohárového ročníku neustále probíhají a o všem aktuálním Vás budeme informovat na www.ceskyskokovypohar.cz


Publikováno 21. 4. 2021 19:11

Zemřel Martin Matějka. Úspěšný parkurový reprezentant a vítěz ČSP

V nedožitých 58 letech zemřel ve čtvrtek 28. ledna po dlouhé nemoci bývalý parkurový reprezentant, ale také trenér Martin Matějka. Nejednou reprezentoval Českou republiku v Pohárech národů, startoval i na mistrovství Evropy 2003 v Donaueschingenu.

Martin Matějka byl na kolbištích nepřehlédnutelný i díky svému osobitému jezdeckému stylu. Se svými koňmi však sbíral celou řadu úspěchů na národních i mezinárodních závodech.

V roce 2002 byl u jednoho z nejvýraznějších úspěchů české parkurové reprezentace, kdy náš tým vybojoval v Poháru národů při CSIO3*-W Poděbrady druhou příčku. Po prvním kole dokonce vedl, v druhém jej pak předstihl belgický celek. Martin Matějka tehdy startoval s Kasmirem a jeho kolegy v družstvu byli Petr Doležal (Beach Gril), Jiří Pecháček (Veneur) a Aleš Opatrný (Silvio). V té době se jednalo o dosavadní nejlepší výsledek Čechů v Samsung Nations Cup Series.

„Martina znám zhruba od jeho 15 let, ještě z dob, kdy jsem byl ve Svinčicích. Postupně se vypracoval a dostal se k vynikajícím koním. Kashmir byl jeden z nejlepších koní, který u nás v té době byli. Při Poháru národů 2002 v Poděbradech jsem byl překvapen, že jsem měl jít druhé kolo já s Veneurem a ne on. Sice měl z prvního kola dvě chyby, ale Kashmir byl zkušenější než Veneur. Proto jsem chtěl, aby pokračoval on, ale byl jsem přehlasován,“ vzpomíná na Martina Matějku Jiří Pecháček.

„Martinovi to vždy při Pohárech národů lítalo a podával velmi dobré výkony. Často tým podržel bezchybnými výsledky. Nevím již přesně, kolikrát jsme byli spolu v týmu, ale vzpomínám na CSIO v Bratislavě, v Záhřehu či v Budapešti. Jeho Kashmir byl opravdu skvělý kůň,“ doplňuje svoji vzpomínku Aleš Opatrný.

V roce 2003 se Matějka představil s Efkuswegem na mistrovství Evropy v německém Donaueschingen, kde vybojoval 55. místo. Mezi jeho pozdější domácí úspěchy patří vítězství ve finále Českého skokového poháru v roce 2012. Tehdy za sebou nechal Aleše Opatrného, Jiřího Skřivana a Jiřího Hrušku. Ještě o rok později startoval např. při CSIO3* v rakouském Linci, kde ve velké túře sedlal svého úspěšného Kar Kara. S ním se v těžkých soutěžích objevoval až do roku 2014, v sezoně 2015 již s ním měl pouze v květnu dva starty na střední úrovni.

„Naposledy jsem se s ním viděl asi před dvěma lety v Litomyšli při Velké ceně. Poprosil mě po závodech, zda bych ho vzal do Prahy. Už tenkrát bohužel zdravotně nebyl v pořádku,“ dodává Jiří Pecháček. Po dlouhé nemoci zemřel ve čtvrtek 28. ledna 2021.


Autor: Josef Malinovský, Jezdci.cz Publikováno 29. 1. 2021 15:57

Český skokový pohár čeká největší změna za 20 let: Super Grand Prix

Domácí parkurová extraliga se chystá v roce 2021 na jubilejní 20. ročník. S ním bude spojena největší novinka v historii tohoto seriálu. Český skokový pohár zakončí Super Grand Prix pro vítěze kvalifikačních Velkých cen a další umístěné.

Uplynulých devatenáct let se Český skokový pohár inspiroval mistrovstvím světa, resp. Světovými jezdeckými hrami, když jeho finále bylo vyhrazeno pro čtveřici kvalifikovaných jezdců, kteří si mezi sebou vystřídali koně. Pro diváky šlo beze sporu o velmi atraktivní podívanou, ale jak se říká: „Pokrok nezastavíš!“

Dnes už ani mistrovství světa nevrcholí touto netradiční soutěží, a tak se zástupci Asociace Český skokový pohár rozhodli jít s dobou a nabídnout při jubilejním 20. ročníku prestižního domácího seriálu v parkurovém skákání něco nového.

„Téma finále Českého skokového poháru je diskutováno od samého začátku. Jsou jezdci, kteří na střídání koní nedají dopustit a jsou i tací, jimž tento formát nevyhovuje. My jsme se pro změnu po dlouhém zvažování rozhodli proto, že ve světě se osvědčil další zajímavý formát, který může oživit i náš parkurový seriál. Tím je Super Grand Prix, do níž se probojují vítězové jednotlivých kvalifikačních Velkých cen, příp. další umístění,“ uvedl event manažer Českého skokového poháru Aleš Suchánek.

„Super Grand Prix znají parkuroví příznivci z elitní světové série Longines Global Champions Tour. U nás však ten formát bude trošičku jiný, jelikož do finálové soutěže Českého skokového poháru postoupí vždy dvacet dvojic,“ doplňuje prezident Asociace Český skokový pohár Jiří Skřivan.

V roce 2021 by mělo proběhnout dvanáct Velkých cen Českého skokového poháru. Do závěrečné Super Grand Prix v Martinicích postoupí všichni vítězové, příp. další umístění. Pokud některý z jezdců vyhraje vícekrát, pak postupové místo získává další v pořadí. „Zbývajících osm míst bude rozděleno mezi jezdce, kteří nezískali přímý postup, ale umístili se na předních místech v celoročním žebříčku seriálu. Může se totiž stát, že někdo vyhraje kvalifikaci na počet bodů, přestože ani jednou v seriálové soutěži nezvítězil, ale stabilně se pohyboval mezi nejlepšími účastníky,“ upozorňuje Aleš Suchánek na další možnost, jak se dostat do „Grand finále“.

V minulosti se již stalo, že se některá z pohárových Velkých cen nemohla uskutečnit, ať už z důvodu nepřízně počasí, nebo kvůli jinému zásahu vyšší moci. I v tomto případě bude startovní listina doplněna do počtu dvaceti jezdců. Každopádně to znamená, že bude o co bojovat až do úplného konce. „Pro větší napínavost zůstává v pravidlech bodové zvýhodnění poslední Velké ceny. Pět bodů navíc dostanou i jezdci bodující na travnatých kolbištích v Ostravě a ve Frenštátu pod Radhoštěm,“ dodává Jiří Skřivan.

V pravidlech seriálu byla upravena podmínka pro účast koně ve finále. Jezdec si v minulosti mohl zvolit pouze takového koně, s nímž alespoň jednou během sezony bodoval. Nově může v Super Grand Prix startovat s koněm, který dokončil v daném roce některou z Velkých cen v rámci Českého skokového poháru.

Samotná Super Grand Prix bude dvoukolová, přičemž do druhého kola postoupí deset nejlepších z kola prvního. O pořadí bude rozhodovat součet trestných bodů z obou kol a čas v kole prvním. V případě rovnosti trestných bodů na prvním místě bude následovat jedno rozeskakování na čas. „To vše opět slibuje naprosto strhující podívanou, kdy jezdci, kteří chtějí pomýšlet na prvenství a získání štědré finanční dotace, nebudou moci jet v prvním kole tzv. na čistotu. Musí jet hned v úvodu naplno a pak si čisté konto udržet. Pokud se to povede více účastníkům, tak diváky čeká ještě bonus v podobě rozeskakování na zkráceném parkuru,“ uzavírá popis této velké novinky Českého skokového poháru Aleš Suchánek.

Kvalifikační sérii otevře 18. dubna 2021 Velká cena Hořovic, následovat budou Brno – Veveří, Hradištko u Sadské, Ostrava – Stará Bělá, Praha – Velká Chuchle, Olomouc, Zduchovice u Kamýku nad Vltavou, Opava – Kateřinky, Ptýrov u Mnichova Hradiště, Frenštát pod Radhoštěm, Suchá u Litomyšle, a nakonec Martinice u Březnice, kde poslední Velká cena proběhne v sobotu 25. září a o den později Super Grand Prix s celkovou minimální dotací 250.000 Kč. Podrobnosti najdete na adrese www.ceskyskokovypohar.cz.


Publikováno 17. 12. 2020 11:38

Český skokový pohár 2021 začne v Hořovicích. Praha bude až v červenci

Jubilejní dvacátý ročník Českého skokového poháru začne oproti původním předpokladům v Hořovicích na Berounsku. Velká cena Prahy se z dubnového termínu posunula do první poloviny června. Nové datum má i úvodní hořovický mítink.

První Velká cena Českého skokového poháru 2021 nakonec proběhne v Hořovicích v neděli 18. dubna. Velká cena Prahy, která byla dříve avizovaná jako zahajovací kolo dvacátého ročníku domácí parkurové extraligy, proběhne až v první polovině června.

Všech dalších deset pohárových kol zůstává beze změn. Celý seriál tak bude mít postupně dvanáct zastávek v Hořovicích na Berounsku, v Brně – Veveří, v Hradištku u Sadské, v Ostravě – Staré Bělé, v Chuchle Areně Praha, v Equine Sport Centru Olomouc, ve Zduchovicích na Příbramsku, v Opavě – Kateřinkách, v Ptýrově u Mnichova Hradiště, ve Frenštátu pod Radhoštěm, v Suché u Litomyšle a v Martinicích u Březnice.

Kompletní termínovou listinu Velkých cen najdete níže. Další informace jsou na www.ceskyskokovypohar.cz.

Český skokový pohár 2021

18. 04.: ČSP Velká cena Hořovic
09. 05.: ČSP Velká cena Brna
16. 05.: ČSP Velká cena Hradištka
23. 05.: ČSP Velká cena Ostravy
13. 06.: ČSP Velká cena Prahy
04. 07.: ČSP Velká cena Olomouce
01. 08.: ČSP Velká cena Zduchovic
08. 08.: ČSP Velká cena Opavy
21. 08.: ČSP Velká cena Ptýrova
29. 08.: ČSP Velká cena Frenštátu
12. 09.: ČSP Velká cena Litomyšle
25. 09.: ČSP Velká cena Martinic
26. 09.: Finále ČSP v Martinicích


Publikováno 24. 11. 2020 16:15

Termíny Českého skokového poháru 2021. Začíná Praha, končí Martinice

Zástupci Asociace Český skokový pohár již mají termínovou listinu pro sezonu 2021. Domácí parkurová extraliga začne už v první půlce dubna Velkou cenou Prahy ve Velké Chuchli. Finále proběhne v Martinicích u Březnice.

Již 8. dubna odstartuje jubilejní 20. ročník Českého skokového poháru. Stane se tak na stále ještě novotou vonícím kolbišti Chuchle Areny Praha.

Na přelomu dubna a května bude seriál pokračovat v Hořovicích na Berounsku, kde vyvrcholila letošní sezona. Tradiční termín kolem 8. května si drží brněnští pořadatelé, stejně jako Hradištko a Ostrava, jejichž mítinky budou v pátém měsíci následovat.

V červnu bude mít domácí parkurová extraliga tentokrát pauzu, a to s ohledem na mezinárodní skokové závody, které se v České republice mají uskutečnit. Pokračovat se bude až začátkem července v Olomouci. Následovat bude opět delší mezera a v polovině letních prázdnin se pohár přesune do Zduchovic na Příbramsku. Hned o týden později naváže Velká cena Opavy a v druhé půlce srpna se fanoušci parkurového skákání mohou těšit na noční Velkou cenu Ptýrova, jež byla letos zrušena.

Na konci srpna se uskuteční ještě Velká cena Frenštátu a v první polovině září bude posledním předfinálovým závodem Velká cena Litomyšle v Suché. Poslední kvalifikaci a velké finále bude hostit Resort Equitana v Martinicích u Březnice od 23. do 26. září.

Český skokový pohár 2021

08. 04. – 11. 04.: ČSP Velká cena Prahy
29. 04. – 02. 05.: ČSP Velká cena Hořovic
08. 05. – 09. 05.: ČSP Velká cena Brna
13. 05. – 16. 05.: ČSP Velká cena Hradištka
21. 05. – 23. 05.: ČSP Velká cena Ostravy
01. 07. – 04. 07.: ČSP Velká cena Olomouce
29. 07. – 01. 08.: ČSP Velká cena Zduchovic
05. 08. – 08. 08.: ČSP Velká cena Opavy
19. 08. – 22. 08.: ČSP Velká cena Ptýrova
26. 08. – 29. 08.: ČSP Velká cena Frenštátu
09. 09. – 12. 09.: ČSP Velká cena Litomyšle
23. 09. – 26. 09.: ČSP Velká cena Martinic a finále ČSP


Publikováno 27. 10. 2020 17:32

Finále ČSP 2020: Na prohru Opatrného by si nikdo nevsadil. A stalo se!

Kdyby na finále Českého skokového poháru byly vypisovány sázkové kurzy, bookmakeři by si v neděli večer mnuli ruce. Že Aleš Opatrný, který vyhrává, co se dá, bude až čtvrtý ze čtyř, a dokonce v jednom z kol spadne, na to by si nikdo nevsadil.

Snad žádný z parkurových fanoušků nepochyboval o tom, že dlouhodobě nejlepší jezdec v této disciplíně Aleš Opatrný opět nenajde na hořovickém kolbišti přemožitele a bude korunován jako vítěz finále Českého skokového poháru 2020. Ostatně, v pátek vyhrál poslední kvalifikační závod a v sobotu k tomu přidal vítězství v další těžké soutěži závěrečného mítinku této domácí parkurové extraligy, kterou hostil Opatrného domovský areál.

Jenže stala se věc, kterou nikdo nečekal. Klisna Femina Lucie Strnadlové se svou jezdkyní sice překonala první kolo bez penalizace, stejně jako Jan Chýle, Jan Štětina a Aleš Opatrný se svými koňskými svěřenci, ale v druhém kole si postavila hlavu a na překážce číslo tři zastavila takovým způsobem, že to Aleše Opatrného vymrštilo ze sedla. Ačkoliv byl jezdec z incidentu nejen překvapen, ale i lehce potlučen, s úsměvem na tváři odpověděl na slova komentátora, že velkou komplikaci má nejen on, ale také jeho zbývající dva soupeři. A to měl pravdu. Femina totiž čekala ještě na Jana Štětinu a Jana Chýleho, kteří druhé kolo překonali bez větších potíží, byť nulu na bodovém kontě neudržel nikdo z finálových účastníků.

V třetí sérii připadla Femina na Jana Štětinu, jenž při opracování nájezd na zkušební kolmý skok zopakoval hned třikrát. Asi již tušil, že to nebude ono a když do třetice najel na překážku, Femina těsně před odskokem zastavila, a i v tomto případě jezdec nedobrovolně opustil sedlo. Jan Štětina se poté rozhodl třetí sérii vynechat a raději si připsal o 20 trestných bodů větší bodovou zátěž, než měl nejhorší z jeho soupeřů v tomto kole. V součtu osmi body s Dukatem VTH jich už měl dvaatřicet.

Do čtvrtého kola nastupoval s Feminou poslední ze čtveřice jezdců – Jan Chýle. Také on měl již na opracovišti velké potíže a nejinak tomu bylo na kolbišti, kdy Femina nadvakrát odmítla překonat skok číslo tři, a navíc se neubránila ani dalším chybám. Přesto se tato dvojice do cíle dostala, byť se 17 trestnými body. Jan Chýle měl v součtu 21 trestných bodů, a i když věděl, že na výhru to není, radoval se po dokončení čtvrtého kola jako malý vítěz. Vítězkou se však stala Lucie Strnadlová, což bylo jasné ihned poté, co dokončila čtvrtý parkur s Dukatem VTH. Zapisovala s ním jednu chybu stejně jako s Larou 13 a celkových osm bodů byl jednoznačně nejlepší výsledek. Poslední na startu zůstal Aleš Opatrný v sedle Guuse S. Sice jednu překážku shodil, ale s průběhem jízdy byl spokojen. Jeho bodové skóre nakonec ukazovalo číslovku 32, stejně jako v případě Jana Štětiny. O pořadí na třetím a čtvrtém místě tudíž musel rozhodnout součet časů. I ten ovšem měli oba jezdci velmi podobný: 223,59 a 233,86 sekundy ve prospěch Jana Štětiny.

Nejlepším finálovým koněm byla klisna Lara 13 Jana Chýleho, jež obdržela pouze čtyři trestné body za chybu s Lucií Strnadlovou. Dukato VTH Aleše Opatrného inkasoval pouze osm bodů s Janem Štětinou. Guus S Jana Štětiny pak zaznamenal po jedné chybě se všemi „nevlastními“ jezdci.

Kompletní výsledky a další informace najdete na webu www.ceskyskokovypohar.cz. Sestřih z finále Českého skokového poháru odvysílá Česká televize na programu ČT Sport ve středu odpoledne a pozdě večer.


Publikováno 21. 9. 2020 10:18

Opatrný: Do finále ČSP chci vzít Dukata. V Hořovicích se již závodí

V úterý 15. září zahájil dvěma rámcovými soutěžemi finálový mítink Českého skokového poháru 2020. Jistým finalistou domácí parkurové extraligy je vedle Jana Štětiny také domácí Aleš Opatrný. „Do finále chci vzít Dukata VTH,“ prozradil jezdec.

V rámci finále Českého skokového poháru 2020 v Hořovicích na Berounsku proběhne od úterka 15. do neděle 20. září celkem dvacet soutěží. Poslední den je již vyhrazen pouze uzavřeným soutěžím pro kvalifikované účastníky. V pátek a v sobotu se mohou diváci těšit na dvě těžké soutěže s výškou překážek 145 centimetrů a dotací dvakrát sto tisíc.

Poslední možnost získat body do seriálových žebříčků jezdců a kvalifikovat se tak do nedělních finálových soutěží Amateur Tour, Czech Junior Cupu, U25 a Českého skokového poháru, budou mít jezdci v pátek. „Vypsali jsme hned dvě Velké ceny, i když ta sobotní soutěž do 145 centimetrů není oficiálně Velkou cenou a nelze v ní ani bodovat do poháru. Chtěli jsme však mít dvě Téčka, což normálně u nás moc často nebývá. V pátek si tak jezdci bez ohledu na kategorii mohou vzít do soutěží ty nejlepší koně a v případě, že se kvalifikují do nedělního finále, mají možnost jim dát v sobotu volno, aby byli na neděli odpočatí. Naopak ti, kteří nepostoupí, mají šanci v sobotu jít další kvalitní soutěže, a to až do té nejvyšší úrovně,“ prozradil Aleš Opatrný, jenž je v Hořovicích tradičně ve dvojroli jezdce a pořadatele.

A právě Opatrný je jedním ze dvou jezdců, kteří mají účast ve finále domácí parkurové extraligy jistou. Tím druhým je lídr tabulky Českého skokového poháru Jan Štětina. Před Velkou cenou Hořovic má 63 bodů, zatímco druhý Ondřej Zvára jich nasbíral o jedenáct méně. Ten však do finále nenastoupí. „Do Hořovic sice v pátek a v sobotu dorazíme, ale po konzultaci s paní Hanou Rechovou jsme se rozhodli, že s žádným ze svých svěřenců do finále se střídáním koní nenastoupím. Prostor tak dostanou další jezdci v pořadí,“ potvrdil Ondřej Zvára. Třetí je již zmíněný Aleš Opatrný s 50 body a čtvrtá pak Sára Vingrálková. Ta však má ze strany České jezdecké federace pozastavenou činnost v rámci předběžného opatření po pozitivním dopingovém testu. O páté místo v žebříčku se dělí s 31 body loňští finalisté Lucie Strnadlová a Rudolf Doležal. Trojnásobný vítěz však hned po loňském finále avizoval, že již v této soutěži startovat nechce, neboť vítězství bez jediného trestného bodu je pro něj těžko překonatelný triumf. Možnost dostat se do finálové čtveřice se tak otevřela poměrně široké škále jezdců, neboť teoretickou šanci mají všichni ti, kdo mají alespoň dvanáct bodů. A takový příděl má čtveřice dělící se o 26. řádek tabulky. Při vítězství v poslední Velké ceně ČSP totiž jezdec obdrží 20 bodů, a tak je potřeba teoreticky počítat s každým, kdo se může dostat na dvaatřicetibodovou hranici.

Největší pravděpodobnost úspěchu mají samozřejmě jezdci z TOP10. V té figurují mj. již dřívější finalisté Jan Chýle a Ondřej Pospíšil, jenž v roce 2018 finále Českého skokového poháru dokonce vyhrál. Každopádně, ať do finále nastoupí kdokoliv, musí počítat s tím, že v Alešovi Opatrném bude mít více než silnou konkurenci. „Do finále plánuji nastoupit s Dukatem VTH, již jsme se na tom domluvili s jeho majiteli. Chtěl bych s ním startovat již v pátek, stejně jako s Gentlemen van het Veldhof. V sobotu pak budu skákat s Forewerem a s Carmanem,“ odtajňuje své plány Aleš Opatrný.

Zástupci Asociace Český skokový pohár i pro letošní sezonu naplánovali živé přenosy ze všech Velkých cen ČSP. Zkrácené záznamy finálových klání vysílá pravidelně Česká televize na programu ČT Sport. Další podrobnosti o Českém skokovém poháru najdete na internetových stránkách www.ceskyskokovypohar.cz.


Publikováno 16. 9. 2020 8:53

Vingrálková vyhrála druhou Velkou cenu ČSP. Štětina má jisté finále

Poslední kvalifikační mítink Českého skokového poháru 2020 proběhl v Opavě Kateřinkách. Nedělní Cargo – Hortim Velká cena Opavy však rozklíčovala jen jednoho finalistu, a tím je Jan Štětina. Podívá se do finále i vítězka z Kateřinek Sára Vingrálková?

Do finále Cargo – Hortim Velké ceny Opavy tradičně postoupilo deset dvojic, ale pouze tři si nenesly žádné trestné body. Ondřej Pospíšil s Einfachem, který výrazně bodoval i při předešlém kole v Hradištku u Sadské, však ve finálové části soutěže dvakrát chyboval a s osmi trestnými body se propadl až na sedmé místo. Jen osm setin sekundy ztrácel na vítěze Velké ceny Hradištka Jana Chýleho s Larou 13, jenž tentokrát zaznamenal po jedné chybě v obou částech soutěže.

Podobně na tom byla i pátá Lucie Strnadlová s Fall River Blue VDL. Tato jezdkyně nasbírala v součtu osm trestných bodů i s klisnou Feminou, ale již na základním parkuru. Naopak ten finálový absolvovala ze všech nejlépe, což jí zajistilo třetí místo před Josefem Kinclem v sedle G-Pleasure D.D.

Dvě nuly na své bodové konto zapisoval Jiří Tměj s Crosbym DK. Jeho čas v hodnotě rovných 49 sekund ovšem téměř o dvě vteřiny překonala poslední startující Sára Vingrálková s Oscarem de Fontaines. Připsala si tak po triumfu v Olomouci již druhé letošní vítězství v Českém skokovém poháru.

„Jirka Tměj nešel úplně rychle, takže já jsem věděla, že nepotřebuju zkracovat, nepotřebuju nikde riskovat chybu. Stačilo mi prostě jen cválat dobrým cvalem, nikde neubírat, zbytně nerozdávat metry a jen doufat, že nikde nepřijde chyba,“ konstatovala vítězka.

Až za již zmíněným Ondřejem Pospíšilem skončil osmý Jan Štětina s Guusem S. Tento jezdec již před opavským kolem vedl kvalifikační žebříček jezdců Českého skokového poháru s pětibodovým náskokem na druhého Ondřeje Zváru a s rezervou sedmi bodů před Alešem Opatrným. Oba tito reprezentanti však v Opavě chyběli, neboť se plánují v nadcházejícím týdnu účastnit velkých mezinárodních závodů v Chuchle Areně Praha, a tak nové body nenasbírali, zatímco si Štětina vedoucí pozici ještě upevnil.

Do finálové čtyřky by se teoreticky mohla dostat i Sára Vingrálková nebo Lucie Strnadlová. Ta si již vyzkoušela atmosféru závěrečného závodu seriálu se střídáním koní již v loňském roce. Pouze Jan Štětina si však může být jistý, že jej nikdo z elitní sestav domácí parkurové extraligy nevyřadí. Ostatní budou muset ještě o postup zabojovat během posledního pohárového mítinku. Ten proběhne za necelých pět týdnů v Hořovicích na Berounsku.

Záznam Cargo – Hortim Velké ceny Opavy odvysílá Česká televize na programu ČT Sport ve středu 19. srpna od 18:05 hodin. Více podrobností o Českém skokovém poháru najdete na adrese www.ceskyskokovypohar.cz.


Publikováno 17. 8. 2020 8:20

Novější 1 3 8 16 23