Otevřít seznam měst

Fulltextové vyhledávání

Novinky


Frenštát v červnu završí první polovinu ČSP 2015

Datum konání: 3. 3. 2015

Jsme opět o týden blíž startu letošního 14. ročníku Českého skokového poháru. V rámci putování po areálech, kam se letos vydá jezdecká elita cestu pro pohárové body, jsme v polovině. Šestá kolekce flotů bude předávána ve Frenštátu pod Radhoštěm...

Marek Klus na frenštátském kolbišti.
Ilustrační foto Kateřina Návojová

Stane se tak ve dnech 19. až 21. června a na podrobnosti o přípravách jsme se zeptali JUDr. Čeňka Šrubaře.

Do června je sice ještě dost času, ale je ho opravdu dostatek na přípravu dalšího kola Českého skokového poháru, které se uskuteční u vás ve Frenštátu pod Radhoštěm?
Je začátek března a podle mě do června už moc času není, s přípravou ČSP u nás ve Frenštátě jsme začali už v loni na podzim asi měsíc po loňském kole ČSP, tak abychom měli všechno zajištěno pro spokojenost diváků, jezdců a všech ostatních, kteří nás v souvislosti s ČSP navštíví.

Patříte mezi ty tradiční pořadatele mítinků v rámci ČSP, jak se změnila za již uplynulých čtrnáct let frenštátská Velká cena?
Nepatříme jen mezi tradiční pořadatele mítinku v rámci ČSP, ale jsme jedni ze zakladatelů ČSP v České republice. Tak za posledních 14 let se změnilo celkem hodně. Hlavně máme mnohem lepší opracoviště s geotextilií , které přímo navazuje na kolbiště, vybudovali jsme další nové sociální zařízení pro jezdce, dva venkovní mycí boxy pro koně a řadu dalších drobnějších změn.

V jaké fázi jsou přípravy na letošní Velkou cenu a jaké případné změny v areálu se chystají nejen pro diváky, ale i pro jezdce a členy týmů?
Tak, jak už jsem uvedl, přípravy jsou v pohybu od loňského roku a máme už v podstatě splněny všechny hlavní úkoly, jako je zajištění venkovních boxů, zajištěno zapůjčení nové techniky k úpravě povrchu opracoviště, zajištění cateringu, před ČSP bude na pískovém opracovišti přidána nová geotextilie, kterou jsme již přivezli a další už ne tak podstatné vylepšení.

Vždy je velkým tématem debat travnatý povrch kolbiště. V jaké kondici je tráva u vás a jakým procedurám bude ještě před startem Velké ceny podrobena?
Už několik posledních let věnujeme našemu travnatému povrchu veškerou péči tak, aby svou kvalitou uspokojil i ty nejnáročnější jezdce, což se nám již v posledních dvou letech daří, údržbu a starost o náš travnatý povrch jsme přenechali těm nejlepším odborníkům a to rakouské firmě „Engelmann Golfplatzpflege GmbH“, které provádí údržbu travnatých ploch na golfovém hřišti v sousední Čeladné a jsou to specialisté na travnaté povrchy. V jarních měsících budou provádět provzdušnění a hnojení trávníku a před ČSP bude provedena vertikulaci a propískování povrchu.

Pojďme se podívat na sportovní stránku Velké ceny. Chystáte nějaké zásadní změny v rozpisu soutěží nebo se budete držet modelu z loňského roku?
Co se týká sportovní stránky Velké ceny, nechystáme žádné zásadní změny v rozpisu soutěží.

Divácká kulisa bývala ve Frenštátu vždy velmi příjemná. Co chystáte pro diváky? Máte v rukávu nějaké eso, které naplní zdejší ochozy?
Jako už tradičně pro diváky připravujeme vystoupení našich mistrů ČR za rok 2014 ve voltiži, závod „Kůň a motokára“, vystaveno bude auto ze závodu rallye „Paříž-Dakar“ a další zajímavé vystoupení, které je prozatím v jednání a pokud nebude definitivně přislíbeno, nebudeme jej zveřejňovat.

Frenštát pod Radhoštěm je rodištěm hned několika významných sportovců, dá se očekávat, že některý z nich přijme pozvání i na vaši Velkou cenu?
Budeme se snažit, aby nás přišel na naše pozvání navštívit Karel nebo Aleš Loprais a poblíže svého vystavovaného vozu udělal hodinovou autogramiádu.

JK Frenštát pod Radhoštěm je pořadatelem Velké ceny . Jak se Vám daří udržet týmového ducha a jednotnost týmu při přípravě závodů?
Máme v současné době mladý kolektiv, který je zapojený do celkové přípravy Velké ceny a personální rozdělení konkrétních úkolů bude průběžně probíhat tak, abychom zapojili, jak do přípravy, tak při samotné VC, co nejvíce našich členů a byli soběstační v zajištění podstatné části závodu.

Kdybyste měl možnost vyslovit tři přání ve vztahu k Velké ceně , jaká by byla?
Nejvíce bychom si přáli, aby nám vyšlo počasí, přijelo co nejvíce jezdců a diváků, a byli všichni spokojeni.

Poslední otázka je pro všechny stejná. Proč by diváci měli přijít právě na frenštátský mítink v rámci ČSP? 
Frenštátský mítink v rámci ČSP je zajímavý areálem umístěným v blízkosti nedaleké pověstné hory Radhošť v Beskydech a svým okolím.

Přejme si tedy společně, aby frenštátská Velká cena byla dalším top mítinkem s opravdu domáckou sportovní atmosférou, kde plné ochozy budou sledovat skvělou sportovní podívanou.

Děkujeme za rozhovor!


Publikováno 18. 3. 2015 13:51

Litomyšl přivítá červnové páté kolo ČSP

Datum konání: 19. 2. 2015

Je za námi další pracovní týden plný příprav na další ročník Českého skokového poháru. Dnes naše kroky vedou do Litomyšle, přesněji do areálu na Suché, kde budeme pohárové boje sledovat první červnový víkend. Čas na rozhovor si velmi ochotně našel prezident asociace ČSP Jiří Skřivan.

Jiří Skřivan je prezident asociance ČSP a také úspěšný jezdec

Jiří Skřivan je prezident asociance ČSP a také úspěšný jezdec.
Foto Kateřina Návojová

Ve Vašem případě se rozhovor asi nedá začít jinak než otázkou ohledně celého čtrnáctého ročníku Českého skokového poháru. V jaké fázi jsou přípravy a na jaké novinky a změny se mají nejen jezdci, ale i diváci připravit? 

Přípravy jsou již v plném proudu a několik novinek zejména v pravidlech ČSP jistě jezdecká veřejnost zaznamenala prostřednictvím www.ceskyskokovypohar.cz nebo našich mediálních partnerů. Největší změnou je přidané jedno kolo, tedy celkem 12, počet bodovaných kol celkem 9, bodovat bude jezdec s lépe umístěným koněm, tedy nemusí si vybírat v případě, že má ve Velké ceně koně dva, a ve finále čtyř muže nastoupit jezdec s koněm, se kterým bodoval on sám. Drobné změny v pravidlech jsou i v Czech junior cupu a Amateur tour ,které jsou nedílnou součástí našeho seriálu.

Do startu Velké ceny v Litomyšli zbývá ještě poměrně dost času. Co je v těchto dnech hlavním tématem příprav, a je toho času opravdu dost anebo již velice málo?

 V těchto dnech se zatím věnuji spíše celkovému rozjezdu letošního ročníku a finalizaci společných partnerů. Co se týče Velké ceny Litomyšle, tak některé i technické věci jsou již zajištěné se stálými partnery a organizace je spíše rutinní záležitostí, i vzhledem k tomu, že u mě v areálu je prakticky každý víkend nějaká jezdecká aktivita či akce.

Areál na Suché patří k těm s domácí atmosférou, je to areál velmi příjemný. Chystají se pro letošní rok nějaké změny, případně stavební úpravy?

Na domácí příjemné atmosféře si velmi zakládám a věřím, že i letošní ročník zanechá u účastníků nezapomenutelné zážitky. Stavební úpravy plánuji až na příští rok.

Většina jezdecké veřejnosti pamatuje vaše Velké ceny u Primátorské hráze. Jak vnímáte a hodnotíte vy, s odstupem několika let, přesun závodů do areálu na Suché?

Nostalgicky, hlavně když se dívám na starou fotodokumentaci nebo videa. Stroj času je však neúprosný a potřeby moderního jezdectví nelze přehlížet.

Jste stále aktivní sportovec, jste i velmi častým účastníkem velkého finále ČSP. Je tedy jasné, že zásadním tématem Vašeho zájmu je sportovní stránka nejen Velké ceny, ale celého mítinku. Je o Vás známo, že jste specialistou na „vymazlené rozpisy“ včetně kvalifikací atd. Co chystáte pro letošní ročník? Budou nějaké zásadní změny nebo se budete držet osvědčeného modelu z let předešlých?

Budu se mazlit dále tak, abych se co nejvíce přiblížil potřebám letošní sezony a mohl tak maximálně uspokojit co největší počet účastníků

Nepřehlédnutelnou dominantou Velké ceny v Litomyšli je vždy doprovodný program. Ještě dodnes se mezi veřejností hovoří o speciální voltiži XXL, případně o skijörningu v tangách. Co přijde letos? Dají se ještě více povolit otěže fantazie a vymyslet opravdu top specialitu?

 To si pište, že dají a dají se i zahodit. Myslím, že na tom již můj kulturní referent Michal Mundil pracuje.

Velkým tématem jednotlivých kol ČSP je divácká kulisa. V Litomyšli jsme zvyklí na plné ochozy a velmi sportovně nabitou atmosféru. Jaký na to máte recept a chystáte pro diváky nějakou zvláštní pozvánku ve formě hostů atd.?

Litomyšl je malé město a lidé se tu navzájem znají. Samozřejmě hodně vnímají a prožívají i moje úspěchy, které zaznamenají prostřednictví ČT4 sport, a tak se rádi jednou za rok přijdou podívat na Suchou na originál.

Zůstaňme ještě chvíli u diváků. Řekněme, že koňsky vzdělaný divák cestu do pohárové arény najde, ale jak přilákat laického diváka, který zná pouze Josefa Váňu a Železníka?

To jste uhodil hřebíček na hlavičku. Pepa, to je týpek, který svým příběhem válcuje náš boj o laického diváka. Pravděpodobně se s  ním domluvím a budeme ho zvát na naše poháry, aby sám lidem vysvětloval rozdíl mezi parkurovým a dostihovým sportem. Nebo je druhá cesta, a to jezdecky vzdělávat širokou veřejnost prostřednictvím jezdeckých škol a školiček. To je podle mého názoru jeden z hlavních úkolů ČJF v blízké budoucnosti.

Litomyšl je městem Bedřicha Smetany, koná se zde i extraligová Velká cena. Dají se tato témata v dalších letech nějak propojit?   

Jsou propojena právě městem Litomyšl.  Zejména festival Smetanova Litomyšl, který začíná zhruba v polovině června, je velký problém z hlediska obsazenosti města, a tak je snaha abychom termínově nekolidovali. Vzpomínám si, že při ukončení Velké ceny ještě na Primátorské hrázi jsme hráli „Vltavu“ se Smetanovy sbírky „Má vlast“. Je to dobrý nápad a zadání pro naši hudební produkci. A také pozvánka pro účastníky a diváky. Při Velké ceně Litomyšle se bude hrát Smetana.

Pokud jsou informace o Vás pravdivé, tak nacházíte velmi kladný vztah k elektronickým médiím a sociálním sítím. Je nějaká cesta jak v tomto směru obohatit a přiblížit divákům pohárovou Velkou cenu a to nejen tu v Litomyšli? 

Nevím, jestli se to dá nazvat kladným vztahem, ale z hlediska moderní medializace je to nevyhnutelné.  Bude živý přenos.

Kdybyste chytil zlatou rybku a měl možnost tří přání ve vztahu k letošní Velké ceně, jaká by byla?  

Zdraví, dobrá nálada, počasí

Poslední otázka je pro všechny pořadatele stejná. Proč by diváci měli přijít právě Velkou cenu v Litomyšli?

Protože zážitky si nekoupí, ty si musí prožít.

 

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho nejen pořadatelských, ale i sportovních úspěchů v nadcházející sezoně.


Publikováno 18. 3. 2015 13:49

Kolínská Velká cena se poprvé uskuteční v Němčicích

Datum konání: 12. 2. 2015

Seriál putování po areálech, kde se budou letos konat Velké ceny Českého skokového poháru, pokračuje. V tomto týdnu naše kroky vedly do Němčic. Areál Vigvam bude novinkou v rámci ČSP a bude hostit kolínskou Velkou cenu ve druhé polovině května. Proto jsme o rozhovor požádali Václava Drbala.

Foto Kateřina Návojová

Kolínská Velká cena se letos stěhuje do Němčic. Co je tím hlavním důvodem?

K mé velké lítosti nejsem schopen za dané situace uspořádat kolo ČSP doma v Kolíně, i když jsem byl mnoha pamětníky vyzván k obnovení tradice. A to nejen ze strany diváků, ale především jezdců. Kolínská kola měla vždy svoji nezapomenutelnou atmosféru s velmi dobrým sportem. Jelikož se skokový sport značně kvalitou posunul a ČSP je bezesporu 1. liga, je třeba na to také tak nahlížet. Není to vše o kolbišti a jeho povrchu, ale o zázemí včetně parkovišť, prostoru pro diváky atd. Bohužel umístění našeho kolbiště ve městě toto nemůže nabídnout. Přesto pořádáme řadu velmi kvalitních, tradičních závodu, např. „Amazonku“

Areál Vigvam je zaslíben spíše vozatajcům. Co je potřeba upravit nebo dobudovat před startem pohárové Velké ceny?

Resort Vigvam Němčice je vznikající areál s obrovským potenciálem. Místo je zde na vše, dobrá je i dostupnost a příroda. Jak je ze sportovního kalendáře zřejmé, není areál zaslíben pouze vozatajcům. V letošním roce zde začínají vozatajci, následuje ČDP a posléze ČSP. Takže pro diváka velká možnost výběru, na co se přijet podívat. A určitě na parkury!!!

Stále je otevřena otázka vybudování samostatného opracoviště. V letošním roce to bude pravděpodobně řešeno náhradním prostorem. V neposlední řadě je zde možnost kolbiště zmenšit a využít část k přípravě před parkurem. To jsem již vyzkoušel a při dobré organizaci to není problém. Kolbiště v nezměněné podobě má rozměry 125 x 80 m. Povrch je velmi kvalitní a po letošní zimě zcela usazený a připravený na sezonu 2015.

Na ptýrovský areál jsou jezdci za poslední léta hodně zvyklí. Vigvam je pro ně novinkou. Pojďme porovnat tyto areály. V čem bude Vigvam jiný než Ptýrov?

Ano, je prostě jiný! Ale jinak, Ptýrov je pro mě srdeční záležitost. Nezapomenutelná divácká kulisa. Úžasná přátelská atmosféra. Zkušený tým lidí na všech stupních. Ochota naslouchat a posléze realizovat. Vše toto jsem musel přehodnotit a posléze opustit v době, kdy Ptýrov se zařadil do pořadatelů ČSP vlastním kolem. Do toho ještě republikové šampionáty a tak jsem vycítil, že je „přeptýrováno“. Nicméně s panem Bednářem mám nepsanou dohodu, že se mohu kdykoliv vrátit. Cože je pro mě příjemný pocit.

Do startu Vašeho dílu Českého skokového poháru zbývá několik týdnu. Co je pro Vás v těchto dnech tím nejzásadnějším tématem ve vztahu k dalšímu pohárovému kolu?

Hlavním tématem jsou finance od sponzorů. Bohužel v našem regionu na podobné akce nejsou peníze a bude to ještě velmi složité. Zvláště pak také proto, že ČSP nemá generálního sponzora. Bohužel ne nepodstatné téma je počasí, které je již řadu let v květnu velmi vrtkavé, bohužel neumíme „poručit větru dešti“. To tady již také bylo, ale nějak to nedopadlo.

Pojďme se podívat na sportovní stránku věci. Kolínská Velká cena patřila většinou k těm obtížnějším, a to i nastavením obtížnosti na dvouhvězdové T. Jak tomu bude letos?

Byla již řada jednání ohledně obtížnosti. K mé lítosti převládá ekonomický náhled na věc před sportovním. Většina pořadatelů preferuje zaručený počet účastníků ve Velké ceně na obtížnosti T* než menší počet účastníků na parkuru T** , s větší dotací. Osobně bych velmi rád vyšší obtížnost. Ale to je i otázka spolupráce a zájmu skokové komise o vývoji skokového sportu doma. Divák zajisté rád uvidí naši reprezentaci na domácím kolbišti, než vše sledovat ze zahraničních zpravodajství.

Chystáte pro letošní rok nějaké změny ve sportovní struktuře celého mítinku?

Pravidla celého seriálu mají nepatrné změny, ale v zásadě se budeme držet vyzkoušeného scénáře.

Areál Vigvam je velmi zajímavý a rozlehlý. Je to areál, který skýtá velké možnosti využití pro doprovodné programy a společenské nadstavby Velké ceny v rámci ČSP. Co plánujete v této věci pro letošní rok? Máte pro diváky nějaký bonbónek?

O celém programu stále jednáme a doufám, že diváci budou spokojeni. Bonbónek pro diváky bude losování o auto. Jak jistě víte, nedaleko Němčic je kolínská automobilka TPCA. Značky si lze dosadit, v pátek Toyota, v sobotu Peugeot a v neděli Citroen. Pardon, to je vtip.

Poměrně zásadním tématem parkurového skákání je laický divák. Máte nějaký recept jak naplnit němčické tribuny a přitáhnout do areálu i zmiňovaného laického diváka, který si velmi často plete parkurové závody a Velkou pardubickou?

Doufám, že se nám podaří do Němčic diváky nalákat na kvalitní sport a zvučná jména našich jezdců. Především pak je to práce naších mediálních partnerů, spolupracovníků.

Poslední otázka je pro všechny pořadatele stejná. Proč by diváci měli přijít právě na kolínské dějství ČSP?

Spoléhám na obyčejnou lidskou zvědavost vidět něco nového. Výhodou je koňařská lokalita Kolínska a Chlumecka. Doufám, že se podaří zajistit televizní upoutávku, což považuji za zásadní pozvánku. Těším se na viděnou při IV.kole Českého skokového poháru v Němčicích u Kolína, pořadatel „stáj Václav“ Kolín ve dnech 21. – 25. května 2015

Velice Vám děkuji za rozhovor a přeji jen samé příjemné starosti před startem kolínské Velké ceny.


Publikováno 18. 3. 2015 13:47

Třetí zastávkou ČSP bude tradiční Ostrava

Datum konání: 6. 2. 2015

I v tomto týdnu jsme oslovili jednoho z pořadatelů Velkých cen v rámci čtrnáctého ročníku Českého skokového poháru. Dějištěm třetího pohárového kola bude Ostrava. V loňském roce, kvůli nepřízni počasí, určitě nejsmolnější aréna ze všech pohárových. Nejen v  jaké fázi jsou přípravy na mítink, který proběhne v polovině května, ale i mnoho dalšího nám v rozhovoru prozradil předseda ostravského klubu Pavel Hudeček.

Úspěšný reprezentant JK Baník Ostrava Marek Hentšel

Úspěšný reprezentant JK Baník Ostrava Marek Hentšel.
Foto Kateřina Návojová

Když Vám v uších zazní slovní spojení ostravská Velká cena je dalším dílem Českého skokového poháru. Co Vás napadne jako první a jaký pocit u toho převládá?
Jak ten čas rychle běží, že už zase budeme připravovat další ročník a převládá hlavně velký pocit zodpovědnosti za celou přípravu a úspěšný bezproblémový průběh závodů.

Těžko můžeme pominout pro Vás velmi smolný loňský rok právě ve vztahu k Velké ceně. Dva pokusy o realizaci a stejně to nevyšlo. Počasí se asi ovlivnit nedá.  Jaké škody tím klubu vznikly a dá se vůbec něco udělat jinak proto, aby ten 50. ročník Velké ceny Ostravy byl úspěšný?
Loňský ročník byl velmi smolný, myslím si, že jsme byli připraveni dobře, ale nepřízeň počasí byla příliš veliká. Škody, které způsobily neuskutečněné závody nebo částečně neuskutečněné     byly jednak finanční, vždyť jsme měli pronajaté a postavené boxy pro koně, sociální zařízení a veškeré záležitosti spojené s cateringem, VIP prostorem, doprovodným programem, to vše se muselo uhradit a ještě k tomu dvakrát. Dá se říci, že škody jsou i morální, když dáte do přípravy něčeho vše, co ve vás je, a výsledek nedopadne dobře, neuspokojí vás to a chuť do další práce potom těžko hledáte. 

Už jsme zmínili, že v roce 2015 diváci uvidí již 50. ročník ostravské Velké ceny. Chystáte k tomuto výročí něco speciálního (akce , hosty atd.)? 
50. ročník připravujeme s velkým nasazením,jako hosta se nám snad podaří získat pana Kolomého – účastníka letošního Dakaru s jeho Tatrou, který přislíbil možnost svezení v jeho     závodním kamionu. V jednání je i instalace rekvizit z domu techniky z Dolních Vítkovic - ke zhlédnutí i vyzkoušení pracovních a vědeckých pomůcek a divů.
Doprovodný program plánujeme doplnit ještě hrami a soutěžemi pro menší děti - např. chození na chůdách, kreslení a jiné.

S předchozí otázkou úzce souvisí právě téma doprovodného programu. Ostrava je velké město. Máte nějaký netradiční recept jak přilákat Ostraváky do Vaší arény? 
Ostrava je opravdu velké město a i díky podpoře Magistrátu města Ostravy pořádáme již 50. ročník těchto vrcholných skokových závodů. Máme již tradiční diváky, příznivce skokového sportu, kteří chodí podpořit své sportovce. Sportovní program je sestaven tak, aby byly viděny všechny úrovně jezdeckého sportu od začínajících juniorů a amatérů až po koně v nejtěžších soutěžích. Vrcholem soboty je tradičně Memoriál plk. Havla a v neděli potom finálové soutěže jednotlivých tour uzavírá Velká cena stupně T*. Propagaci těchto závodů přispívá i informace v tisku a ostravských informačních novinách.

Po sportovní stránce chystáte pro letošní ročník nějaké změny?
Sportovní program se měnit nebude, schéma soutěží z posledních let pokrývá požadavky jezdců a je zajímavý i pro diváky.

Maximálně tři letošní Velké ceny se pojedou na trávě. Tráva je vždy tématem debaty. Několikrát jsme zmiňovaly, že v tom loňském smolném roce byla ostravská tráva ve výborné kondici. Co proto děláte a jak tomu bude letos?
Travnatá kolbiště jsou častým tématem k diskuzím. V zahraničí se na trávě jezdí velké závody a je jisté, že to přináší i problémy. Laické představy o přípravě travnatého kolbiště je těžké vyvracet, vždyť náklady na provoz a údržbu jsou nesmírně vysoké. I v letošním roce budeme provádět řadu operací k zajištění optimálního stavu kolbiště ve spolupráci s profesionální firmou zabývající se tvorbou a údržbou sportovních ploch.

Ostravský areál patří k těm opravdu tradičním mezi pořadateli Velkých cen ČSP. Chystáte v letošním roce, případně v letech dalších nějaké úpravy a přestavby areálu?
Každoročně zde probíhají stavební úpravy, které se více či méně dotýkají pořádání Velké ceny. V loňském roce byla dokončenavýměna střechy a doplnění odvětrávání ve starých krytých halách, což umožnilo větší pohodlí pro ustájené koně. V letošním roce připravujeme menší rekonstrukci sociálního zařízení pod věží rozhodčích, ale záleží na počasí, zda se do toho pustíme ještě před Velkou cenou.

Chystají se v letošním roce nějaké změny v zázemí závodů pro jezdce, ošetřovatele, případně pro diváky?
Zásadní změny v letošním roce nechystáme.

Pořadatelé pohárových mítinků se dnes dělí na dvě skupiny. Na straně jedné jsou soukromé areály (Martinice, Ptýrov, Zduchovice atd..), na straně druhé areály jako je ten ostravský, tedy Jezdecký klub. Jak je složité udržet v takovém spolku na základě dobrovolnosti týmového ducha, aby vše klapalo jak má, vše bylo připraveno včas a dokonale nejen pro účastníky závodů, ale samozřejmě i pro diváky?
Dobrovolnost je i v našem jezdeckém klubu mýtus - chod závodů řídí zaměstnanci a pomocné práce jako přestavbu parkuru pomáhají dělat jezdci našeho klubu, kteří jsou za to odměňováni jiným způsobem. I tak, jak všichni víme, udržet tým pracovně na výši a zajistit vše podle představ není jednoduché. 

Jakožto předseda a hlavní organizátor dění ve vašem klubu, připadáte si mezi ostatními členy spíš jako ředitel, psycholog, vychovatel, hlídač, kolega, kamarád, případně ještě jinak?
Kromě předsedy a organizátora jsem ještě i trenérem, takže kromě všech pocitů, které popisujete, musím udržet i dobrou tvůrčí náladu a bojového ducha u svých jezdců.

Kdybyste měl mít a vyslovit to nejtajnější přání ohledně ostravské Velké ceny ČSP 2015, jaké by bylo?
Přání směrem k Velké ceně je přímo veřejné: a to aby se nám podařila, bylo krásné počasí, naše i všechny ostatní koně výborně skákali a všichni abychom po skončení závodů odcházeli spokojeni.

Poslední otázka je pro všechny pořadatele stejná. Proč by diváci měli přijít právě na ostravské dějství ČSP?
Budou to krásné závody a my jako pořadatelé pro to uděláme maximum.

Velice Vám děkujeme za rozhovor a přejme ostravské Velké ceně ideální jezdecké počasí.


Publikováno 18. 3. 2015 13:45

V letošní sezoně zažije brněnská Velká cena svůj comeback

Datum konání: 29. 1. 2015

Naše putování po dějištích letošních Velkých cen ČSP pokračuje. Po Martinicích v minulém týdnu jsme ve čtvrtek 29. ledna navštívili brněnský areál, kam se parkurová extraliga vrací po několika letech a poměrně složitých peripetiích.  Pozvání k rozhovoru velmi ochotně přijal Robert Smékal.

Robert Smékal se již těší na Velkou cenu opět v Brně.
Foto Kateřina Návojová

Po několika letech se brněnská Velká cena vrátí takříkajíc domů. Jak to vy osobně prožíváte?
Mám z toho opravdu velkou radost, protože tento areál je můj život a Velká cena k němu bezesporu patří.

Kdo vlastně byl otcem myšlenky prosadit návrat ČSP do Brna a jak složité to bylo?
Návrat Velké ceny byla už jen třešnička na dortu, ale že areál v Brně vůbec zůstal nadále koním a našemu sportu, je moje a tím i Vaše obrovské poděkování panu Oldřichu Staňovi.

Co bylo největší komplikací?
Takzvaný úřední šiml, který jsem do dneška nepochopil, ale to nevadí, protože  vše  dopadlo tak jak mělo.

Už při prezentaci záměru vrátit Velkou cenu do Brna jste zmiňoval, že areál projde velkou proměnou. Co tedy plánujete?
A taky že prochází. Tím, že jsme mohli postavit velkou halu již napořád, se změnil celý chod areálu, protože můžeme už všechno ostatní dělat na 100% a také i finančně dotáhnou konečně věci do konce. Je sice pravda, že areál není zcela majetkově vyřešen (církev), ale pevně doufám, že náš nový primátor dotáhne vše do konce, aby tento areál zůstal našemu sportu na vždy.   

V jaké fázi jsou úpravy a změny v těchto dnech?
Tak hlavní byla hala, ve které při VC budou ustájeni také koně. Dále jsou již nové krásné střechy na mobilních boxech, které jsou také pečlivě odvodněny a osvětleny. Nyní se intenzivně pracuje na opracovišti, které je už zvětšeno na 50x50m  - a hlavně se srovnává (začne to být pěkná nuda v Brně). Na hlavní FALTON ARÉNU jsme se ještě nedostali, ale myslím, že budete koukat.

V posledních letech se poměrně výrazně rozrůstá technické zázemí jednotlivých mítinků ČSP. Váš areál je umístěn téměř v centru města a je tísněn okolními budovami. Nedá se tedy očekávat, že by se areál jakkoli zvětšoval. Jak si poradíte s tímto faktorem?
Zvětšila se kapacita parkoviště o dva kamiony a přivítací párty bude v novém tunelu, já v tom žádný problém nevidím (smích).

Pojďme ke sportu. Chystáte v tomto směru nějaké novinky?
Konečně zde na Velké ceně Brna bude stavět parkury mezinárodní stavitel (JÁ), jenom mně tady bude chybět pan Kutěj.

Můžeme tedy v krátkosti zrekapitulovat, na co se mohou jezdci těšit v rámci brněnského dějství ČSP?
Snažím se vše vymyslet a udělat tak, aby bylo vše co nepraktičtější a jednoduché, protože je to všechno jinak.  A hlavně ošetřovatelka vítězného koně získá od největšího spisovatele všech dob Ládi Hrušky knihu Levně a chutně.

Velmi dominantní a divácky oblíbený v rámci brněnských Velkých cen byl tradičně doprovodný program. Soutěž “Kůň a auto“ zažila velké úspěchy i velké karamboly. Co chystáte pro letošní nedělní odpoledne?
Tato soutěž je prostě spojena s Velkou cenou Brna a nebude chybět ani letos. V první nominaci pořadatele jsou již jména jako Fakír, Cento Lano, Kalisto a další, které nechci prozradit.

Chystáte i jiné nesportovní novinky? Jste v centru města a divácká kulisa v Brně vždy patřila k těm nejlepším. 
Ještě bychom chtěli zastřešit další tribuny, které budou doplněny krásným VIP stanem a spoustou květin. Novinka bude i koutek s Eliškou (pouze pro děti) 

Kdybyste měl jedno přání týkající se brněnské Velké ceny v roce 2015. Jaké by bylo?
Nikdy jsem nad tím nepřemýšlel, protože jsem ji  vždy chtěl v rámci svých možností udělat co nejlépe , ale touto Vaši otázkou se už moc těším na parkování kamionů a kdo přijede první dostane boxy pro koně s výhledem do přírody.

Poslední otázka bude pro všechny pořadatele stejná. Proč by diváci měli dorazit právě na brněnský díl ČSP?
BERTOLAND je jenom jeden.

Já Vám velice děkuji za rozhovor a přeji stoprocentní zvládnutí všeho, co jste si předsevzal pro letošní Velkou cenu.

 


Publikováno 18. 3. 2015 13:43

Dvanáct týdnů nás dělí od zahájení dalšího ročníku Českého skokového poháru

Datum konání: 22. 1. 2015

Český skokový pohár odstartuje v roce 2015 za dvanáct týdnů. A právě dvanáct Velkých cen bude mít tento čtrnáctý ročník.  Každý týden přineseme aktuální informace o novinkách a stavu příprav v areálech, které budou letos hostit jednotlivá kola ČSP. Při zachován pořadí, v němž se jednotlivá kola uskuteční, přinášíme první rozhovor s ředitelem areálu Equitana hotel resort Martinem Peckou.

Ředitel areálu Equitana hotel resort Martin Pecka při dekorování vítězů Velké ceny 2014

Ředitel areálu Equitana hotel resort Martin Pecka při dekorování vítězů Velké ceny 2014.
Foto Kateřina Návojová


Jezdecká veřejnost si již zvykla, že zimní přestávka je v Martinicích vždy ve znamení úprav areálu. Co nového chystáte v rámci letošní zimy?

Letošní úpravy nejsou oproti loňskému roku, kdy jsme přes zimu postavili 190 pevných boxů v halách, nikterak veliké. Probíhá však plánované rozšíření opracoviště na konečných 22 x 65 metrů, což jezdci jistě ocení. Definitivně pak zůstane velikost kolbiště o celkové rozloze cca 5200m2. Na této ploše dokážeme postavit řadu zajímavých parkurů. Navíc je dostatečně veliké a šikovně tvarované, což nám potvrdili i všichni zahraniční stavitelé. Další novinkou pak bude malá vodní překážka o rozměrech 4 x 2 m, použitelná v nižších soutěžích - a to hned od jara. Bude tedy dostatek příležitostí na „ trénování vody“. Je možné, že v průběhu sezony dojde k dalšímu rozvoji, ale to nyní nechci předjímat.

Martinická Velká cena je opět zahajovacím mítinkem letošního ročníku ČSP. Bude organizačně  v něčem jiná, než byly předchozí?

V zásadě nikoliv, snad jen v tom, že budeme aktivně používat nový online systém přihlášek ČJF. To znamená i více soutěží, ale možná i menší startovní pole a jistota pro jezdce, že nebudeme realizovat příliš velký celkový počet startů během dne. Prostě se snažíme vyhovět jezdcům. Již tradičně proběhne v sobotu v Martinicích večerní setkání partnerů JS EQUITANA a Českého skokového poháru v prostorách hotelové restaurace.

Bude sportovní úroveň a skladba rozpisu letošní Velké ceny v něčem jiná než loni?

Novinkou bude zařazení soutěží pro 5 a 6 leté koně ve čtvrtek a v pátek, dále posunutí páteční Amateur Tour na pozici poslední soutěže. Chceme umožnit jezdcům přibrat na pohárové soutěže i mladé koně, kteří jinak stojí doma. A účastníkům Amateur Tour pak dát možnost účastnit se i páteční soutěže. V neděli pak dojde k výměně časů Amateur Tour a Czech Junior Cup. Cílem této výměny je jednak příjemnější a klidnější prožití neděle a hlavně Velké ceny Martinic u „ amatérů“, jednak větší časová možnost k tomu, aby přímo na závodiště dorazili fanoušci a rodinní příslušníky dětí a juniorů v rámci Czech Junior Cupu.

Velkým tématem ČSP je vždy doprovodný program. Co chystáte?

Doprovodný program je pro nás v dubnu při zahajovacím kole ČSP vždy trochu oříšek, a to s ohledem na roční období a tedy denní světlo. Přesto na neděli plánujeme ukázky PONY-GAMES ve spolupráci  s paní Alžbětou Maškovou. Kvůli času půjde pouze o ukázku, na skutečné soutěže se všichni mohou těšit při Martinickém šampionátu mladých koní v srpnu.

Jaký máte v Martinicích recept na přiblížení se laickému divákovi?

Pro letošní sezonu jsme uzavřeli smlouvu o mediálním partnerství s nejposlouchanějším českým rádiem, Rádiem Impuls. K podpoře tohoto rádia pak přidáme obvyklé dětské zázemí a větší atraktivitu rozpisu, častější dekorování. To vše by mělo pomoci zvýšit pro laické diváky atraktivitu jezdeckého sportu. Kromě toho, právě intenzivně jednáme o dodávce luxusního počasí, nicméně jsou to jednání opravdu těžká a patrně bez zaručeného výsledku… :) 

Nechystáte u Vás razantnější vstup elektronických médií a sociálních sítí pro komunikaci s diváky a příznivci jezdeckého sportu?

Nechci říkat přímo razantní, ale něco nového ano. Naše webové stránky procházejí částečnou rekonstrukcí a všichni se mimo jiné mohou těšit na novou část, ve které budeme přinášet rozhovory s osobnostmi jezdeckého sportu u nás, ale i v zahraničí. Přímým vykonavatelem a organizátorem tohoto „ blogu“ bude paní Markéta Šveňková, a již brzy se na našem webu objeví první článek. Jsme zvědaví na případné komentáře veřejnosti v rámci této sekce našeho webu. Již stálicí budou u nás online přenosy z nedělí.

Pojďme jednou větou zmínit, proč mají jezdci a ostatní jezdecká veřejnost najít cestu právě do Martinic?

Protože již řadu let děláme všechno proto, aby se jezdcům i ostatním u nás líbilo, posloucháme jejich názory a komentáře na nás a vždy, pokud je to jen trochu možné, se snažíme věci měnit tak, aby to bylo dobře.

Velice Vám děkuji za rozhovor a přejme si společně úspěšný start dalšího ročníku Českého skokového poháru.


Publikováno 18. 3. 2015 13:41

VC Olomouc + FINÁLE

Datum konání: 24. 9. 2015 - 27. 9. 2015

Velké finále ČSP bude hostit v roce 2015 Olomouc!...

Místo konání: Equine Sport Center Olomouc

 


Publikováno 18. 3. 2015 13:37

Změny v pravidlech Českého skokového poháru 2015

Datum konání: 20. 1. 2015

Čtrnáctý ročník Českého skokového poháru probíhající v roce 2015 přináší několik poměrně zásadních změn pravidel. Konec je s výběrem pohárového koně. Každý jezdec bude mít možnost devíti zapsaných bodových přídělů atd.

Čtrnáctý ročník Českého skokového poháru probíhající v roce 2015 přináší několik poměrně zásadních změn pravidel. Konec je s výběrem pohárového koně. Každý jezdec bude mít možnost devíti zapsaných bodových přídělů atd.

Ilustrační foto Kateřina Návojová

Ilustrační foto Kateřina Návojová

Konec s výběrem pohárového koně

První zcela zásadní změna pravidel říká, že jezdcům, kteří nastupují do nedělní Velké ceny s více koňmi, ubude jedna pravidelná starost, jaký kůň půjde první a stane se tak tzv. „pohárovým“. V nadcházející sezoně bude brát jezdec body automaticky s koněm lépe umístěným. 

Pro každého jezdce až devět bodových přídělů

Do loňska si jezdci zapisovali šest nejlepších výsledků v rámci celého ročníku ČSP. Jak asi většina jezdecké veřejnosti již zaznamenala, počet kol ČSP se rozrostl na dvanáct. Na sklonku loňského roku byl do Asociace ČSP přijat areál Equine Sport Center Olomouc. S tím souvisí i zvýšení počtu zapsaných výsledků na devět. Měli bychom se tedy dočkat větších bodových přídělů pro jezdce a možná i větší vyrovnanosti elitní skupiny jezdců, pro které bude stále živá finálová účast.

Více peněz do velkých cen

Do nových pravidel byla zanesena i minimální výše výher. Jezdci si v T* nerozdělí méně než 60.000,- Kč, v T** 70.000,- Kč a v případném T*** 100.000,- Kč. Pro finále pak bude připraveno minimálně 120.000,- Kč.

Do finále se svým koněm

Poslední zásadní změna pravidel ČSP se týká finále, kde jezdci mohou startovat pouze s koněm, se kterým sami bodovali v některé z Velkých cen. Jistě toto pravidlo povede k dřívějšímu taktizování ohledně výběru koně pro finále. 

Rámcové seriály bez velkých změn

Tradičně i v roce 2015 budeme na pohárových kolbištích sledovat soutěže v rámci CZECH JUNIOR CUPU. Pravidla této série jsou prakticky bez výrazných změn. Chybět v roce 2015 nebude ani AMATEUR TOUR, v níž je pouze jedna změna pravidel, a to, že do jednotlivých finálových nedělních soutěží tohoto seriálu se probojuje 25 nejlepších dvojic. 

Pravidla pro nadcházející extraligový parkurový ročník jsou ke stažení v příslušné rubrice na www.ceskyskokovypohar.cz.


Publikováno 18. 3. 2015 13:34

VC Martinice

Datum konání: 16. 4. 2015 - 19. 4. 2015

První kolo 14. ročníku proběhne tradičně v Martinicích...

Místo konání: Jezdecká společnost EQUITANA, o.s.

Přehled soutěží Startovní
listina
Výsledková
listina
Plánek
kurzu
Fotky Videa
           
           
           
           

Publikováno 18. 3. 2015 13:32

VC Kolín (Němčice)

Datum konání: 22. 5. 2015 - 24. 5. 2015

Velká cena Kolína proběhne letos v Němčicích...

Místo konání: „Stáj Václav“ Kolín

 


Publikováno 18. 3. 2015 13:29