Otevřít seznam měst

Fulltextové vyhledávání

Novinky


Štítky:


V letošní sezoně zažije brněnská Velká cena svůj comeback

Datum konání: 29. 1. 2015

Naše putování po dějištích letošních Velkých cen ČSP pokračuje. Po Martinicích v minulém týdnu jsme ve čtvrtek 29. ledna navštívili brněnský areál, kam se parkurová extraliga vrací po několika letech a poměrně složitých peripetiích.  Pozvání k rozhovoru velmi ochotně přijal Robert Smékal.

Robert Smékal se již těší na Velkou cenu opět v Brně.
Foto Kateřina Návojová

Po několika letech se brněnská Velká cena vrátí takříkajíc domů. Jak to vy osobně prožíváte?
Mám z toho opravdu velkou radost, protože tento areál je můj život a Velká cena k němu bezesporu patří.

Kdo vlastně byl otcem myšlenky prosadit návrat ČSP do Brna a jak složité to bylo?
Návrat Velké ceny byla už jen třešnička na dortu, ale že areál v Brně vůbec zůstal nadále koním a našemu sportu, je moje a tím i Vaše obrovské poděkování panu Oldřichu Staňovi.

Co bylo největší komplikací?
Takzvaný úřední šiml, který jsem do dneška nepochopil, ale to nevadí, protože  vše  dopadlo tak jak mělo.

Už při prezentaci záměru vrátit Velkou cenu do Brna jste zmiňoval, že areál projde velkou proměnou. Co tedy plánujete?
A taky že prochází. Tím, že jsme mohli postavit velkou halu již napořád, se změnil celý chod areálu, protože můžeme už všechno ostatní dělat na 100% a také i finančně dotáhnou konečně věci do konce. Je sice pravda, že areál není zcela majetkově vyřešen (církev), ale pevně doufám, že náš nový primátor dotáhne vše do konce, aby tento areál zůstal našemu sportu na vždy.   

V jaké fázi jsou úpravy a změny v těchto dnech?
Tak hlavní byla hala, ve které při VC budou ustájeni také koně. Dále jsou již nové krásné střechy na mobilních boxech, které jsou také pečlivě odvodněny a osvětleny. Nyní se intenzivně pracuje na opracovišti, které je už zvětšeno na 50x50m  - a hlavně se srovnává (začne to být pěkná nuda v Brně). Na hlavní FALTON ARÉNU jsme se ještě nedostali, ale myslím, že budete koukat.

V posledních letech se poměrně výrazně rozrůstá technické zázemí jednotlivých mítinků ČSP. Váš areál je umístěn téměř v centru města a je tísněn okolními budovami. Nedá se tedy očekávat, že by se areál jakkoli zvětšoval. Jak si poradíte s tímto faktorem?
Zvětšila se kapacita parkoviště o dva kamiony a přivítací párty bude v novém tunelu, já v tom žádný problém nevidím (smích).

Pojďme ke sportu. Chystáte v tomto směru nějaké novinky?
Konečně zde na Velké ceně Brna bude stavět parkury mezinárodní stavitel (JÁ), jenom mně tady bude chybět pan Kutěj.

Můžeme tedy v krátkosti zrekapitulovat, na co se mohou jezdci těšit v rámci brněnského dějství ČSP?
Snažím se vše vymyslet a udělat tak, aby bylo vše co nepraktičtější a jednoduché, protože je to všechno jinak.  A hlavně ošetřovatelka vítězného koně získá od největšího spisovatele všech dob Ládi Hrušky knihu Levně a chutně.

Velmi dominantní a divácky oblíbený v rámci brněnských Velkých cen byl tradičně doprovodný program. Soutěž “Kůň a auto“ zažila velké úspěchy i velké karamboly. Co chystáte pro letošní nedělní odpoledne?
Tato soutěž je prostě spojena s Velkou cenou Brna a nebude chybět ani letos. V první nominaci pořadatele jsou již jména jako Fakír, Cento Lano, Kalisto a další, které nechci prozradit.

Chystáte i jiné nesportovní novinky? Jste v centru města a divácká kulisa v Brně vždy patřila k těm nejlepším. 
Ještě bychom chtěli zastřešit další tribuny, které budou doplněny krásným VIP stanem a spoustou květin. Novinka bude i koutek s Eliškou (pouze pro děti) 

Kdybyste měl jedno přání týkající se brněnské Velké ceny v roce 2015. Jaké by bylo?
Nikdy jsem nad tím nepřemýšlel, protože jsem ji  vždy chtěl v rámci svých možností udělat co nejlépe , ale touto Vaši otázkou se už moc těším na parkování kamionů a kdo přijede první dostane boxy pro koně s výhledem do přírody.

Poslední otázka bude pro všechny pořadatele stejná. Proč by diváci měli dorazit právě na brněnský díl ČSP?
BERTOLAND je jenom jeden.

Já Vám velice děkuji za rozhovor a přeji stoprocentní zvládnutí všeho, co jste si předsevzal pro letošní Velkou cenu.

 


Publikováno 18. 3. 2015 13:43

Dvanáct týdnů nás dělí od zahájení dalšího ročníku Českého skokového poháru

Datum konání: 22. 1. 2015

Český skokový pohár odstartuje v roce 2015 za dvanáct týdnů. A právě dvanáct Velkých cen bude mít tento čtrnáctý ročník.  Každý týden přineseme aktuální informace o novinkách a stavu příprav v areálech, které budou letos hostit jednotlivá kola ČSP. Při zachován pořadí, v němž se jednotlivá kola uskuteční, přinášíme první rozhovor s ředitelem areálu Equitana hotel resort Martinem Peckou.

Ředitel areálu Equitana hotel resort Martin Pecka při dekorování vítězů Velké ceny 2014

Ředitel areálu Equitana hotel resort Martin Pecka při dekorování vítězů Velké ceny 2014.
Foto Kateřina Návojová


Jezdecká veřejnost si již zvykla, že zimní přestávka je v Martinicích vždy ve znamení úprav areálu. Co nového chystáte v rámci letošní zimy?

Letošní úpravy nejsou oproti loňskému roku, kdy jsme přes zimu postavili 190 pevných boxů v halách, nikterak veliké. Probíhá však plánované rozšíření opracoviště na konečných 22 x 65 metrů, což jezdci jistě ocení. Definitivně pak zůstane velikost kolbiště o celkové rozloze cca 5200m2. Na této ploše dokážeme postavit řadu zajímavých parkurů. Navíc je dostatečně veliké a šikovně tvarované, což nám potvrdili i všichni zahraniční stavitelé. Další novinkou pak bude malá vodní překážka o rozměrech 4 x 2 m, použitelná v nižších soutěžích - a to hned od jara. Bude tedy dostatek příležitostí na „ trénování vody“. Je možné, že v průběhu sezony dojde k dalšímu rozvoji, ale to nyní nechci předjímat.

Martinická Velká cena je opět zahajovacím mítinkem letošního ročníku ČSP. Bude organizačně  v něčem jiná, než byly předchozí?

V zásadě nikoliv, snad jen v tom, že budeme aktivně používat nový online systém přihlášek ČJF. To znamená i více soutěží, ale možná i menší startovní pole a jistota pro jezdce, že nebudeme realizovat příliš velký celkový počet startů během dne. Prostě se snažíme vyhovět jezdcům. Již tradičně proběhne v sobotu v Martinicích večerní setkání partnerů JS EQUITANA a Českého skokového poháru v prostorách hotelové restaurace.

Bude sportovní úroveň a skladba rozpisu letošní Velké ceny v něčem jiná než loni?

Novinkou bude zařazení soutěží pro 5 a 6 leté koně ve čtvrtek a v pátek, dále posunutí páteční Amateur Tour na pozici poslední soutěže. Chceme umožnit jezdcům přibrat na pohárové soutěže i mladé koně, kteří jinak stojí doma. A účastníkům Amateur Tour pak dát možnost účastnit se i páteční soutěže. V neděli pak dojde k výměně časů Amateur Tour a Czech Junior Cup. Cílem této výměny je jednak příjemnější a klidnější prožití neděle a hlavně Velké ceny Martinic u „ amatérů“, jednak větší časová možnost k tomu, aby přímo na závodiště dorazili fanoušci a rodinní příslušníky dětí a juniorů v rámci Czech Junior Cupu.

Velkým tématem ČSP je vždy doprovodný program. Co chystáte?

Doprovodný program je pro nás v dubnu při zahajovacím kole ČSP vždy trochu oříšek, a to s ohledem na roční období a tedy denní světlo. Přesto na neděli plánujeme ukázky PONY-GAMES ve spolupráci  s paní Alžbětou Maškovou. Kvůli času půjde pouze o ukázku, na skutečné soutěže se všichni mohou těšit při Martinickém šampionátu mladých koní v srpnu.

Jaký máte v Martinicích recept na přiblížení se laickému divákovi?

Pro letošní sezonu jsme uzavřeli smlouvu o mediálním partnerství s nejposlouchanějším českým rádiem, Rádiem Impuls. K podpoře tohoto rádia pak přidáme obvyklé dětské zázemí a větší atraktivitu rozpisu, častější dekorování. To vše by mělo pomoci zvýšit pro laické diváky atraktivitu jezdeckého sportu. Kromě toho, právě intenzivně jednáme o dodávce luxusního počasí, nicméně jsou to jednání opravdu těžká a patrně bez zaručeného výsledku… :) 

Nechystáte u Vás razantnější vstup elektronických médií a sociálních sítí pro komunikaci s diváky a příznivci jezdeckého sportu?

Nechci říkat přímo razantní, ale něco nového ano. Naše webové stránky procházejí částečnou rekonstrukcí a všichni se mimo jiné mohou těšit na novou část, ve které budeme přinášet rozhovory s osobnostmi jezdeckého sportu u nás, ale i v zahraničí. Přímým vykonavatelem a organizátorem tohoto „ blogu“ bude paní Markéta Šveňková, a již brzy se na našem webu objeví první článek. Jsme zvědaví na případné komentáře veřejnosti v rámci této sekce našeho webu. Již stálicí budou u nás online přenosy z nedělí.

Pojďme jednou větou zmínit, proč mají jezdci a ostatní jezdecká veřejnost najít cestu právě do Martinic?

Protože již řadu let děláme všechno proto, aby se jezdcům i ostatním u nás líbilo, posloucháme jejich názory a komentáře na nás a vždy, pokud je to jen trochu možné, se snažíme věci měnit tak, aby to bylo dobře.

Velice Vám děkuji za rozhovor a přejme si společně úspěšný start dalšího ročníku Českého skokového poháru.


Publikováno 18. 3. 2015 13:41

VC Olomouc + FINÁLE

Datum konání: 24. 9. 2015 - 27. 9. 2015

Velké finále ČSP bude hostit v roce 2015 Olomouc!...

Místo konání: Equine Sport Center Olomouc

 


Publikováno 18. 3. 2015 13:37

Změny v pravidlech Českého skokového poháru 2015

Datum konání: 20. 1. 2015

Čtrnáctý ročník Českého skokového poháru probíhající v roce 2015 přináší několik poměrně zásadních změn pravidel. Konec je s výběrem pohárového koně. Každý jezdec bude mít možnost devíti zapsaných bodových přídělů atd.

Čtrnáctý ročník Českého skokového poháru probíhající v roce 2015 přináší několik poměrně zásadních změn pravidel. Konec je s výběrem pohárového koně. Každý jezdec bude mít možnost devíti zapsaných bodových přídělů atd.

Ilustrační foto Kateřina Návojová

Ilustrační foto Kateřina Návojová

Konec s výběrem pohárového koně

První zcela zásadní změna pravidel říká, že jezdcům, kteří nastupují do nedělní Velké ceny s více koňmi, ubude jedna pravidelná starost, jaký kůň půjde první a stane se tak tzv. „pohárovým“. V nadcházející sezoně bude brát jezdec body automaticky s koněm lépe umístěným. 

Pro každého jezdce až devět bodových přídělů

Do loňska si jezdci zapisovali šest nejlepších výsledků v rámci celého ročníku ČSP. Jak asi většina jezdecké veřejnosti již zaznamenala, počet kol ČSP se rozrostl na dvanáct. Na sklonku loňského roku byl do Asociace ČSP přijat areál Equine Sport Center Olomouc. S tím souvisí i zvýšení počtu zapsaných výsledků na devět. Měli bychom se tedy dočkat větších bodových přídělů pro jezdce a možná i větší vyrovnanosti elitní skupiny jezdců, pro které bude stále živá finálová účast.

Více peněz do velkých cen

Do nových pravidel byla zanesena i minimální výše výher. Jezdci si v T* nerozdělí méně než 60.000,- Kč, v T** 70.000,- Kč a v případném T*** 100.000,- Kč. Pro finále pak bude připraveno minimálně 120.000,- Kč.

Do finále se svým koněm

Poslední zásadní změna pravidel ČSP se týká finále, kde jezdci mohou startovat pouze s koněm, se kterým sami bodovali v některé z Velkých cen. Jistě toto pravidlo povede k dřívějšímu taktizování ohledně výběru koně pro finále. 

Rámcové seriály bez velkých změn

Tradičně i v roce 2015 budeme na pohárových kolbištích sledovat soutěže v rámci CZECH JUNIOR CUPU. Pravidla této série jsou prakticky bez výrazných změn. Chybět v roce 2015 nebude ani AMATEUR TOUR, v níž je pouze jedna změna pravidel, a to, že do jednotlivých finálových nedělních soutěží tohoto seriálu se probojuje 25 nejlepších dvojic. 

Pravidla pro nadcházející extraligový parkurový ročník jsou ke stažení v příslušné rubrice na www.ceskyskokovypohar.cz.


Publikováno 18. 3. 2015 13:34

VC Martinice

Datum konání: 16. 4. 2015 - 19. 4. 2015

První kolo 14. ročníku proběhne tradičně v Martinicích...

Místo konání: Jezdecká společnost EQUITANA, o.s.

Přehled soutěžíStartovní
listina
Výsledková
listina
Plánek
kurzu
FotkyVidea
      
      
      
      

Publikováno 18. 3. 2015 13:32

VC Kolín (Němčice)

Datum konání: 22. 5. 2015 - 24. 5. 2015

Velká cena Kolína proběhne letos v Němčicích...

Místo konání: „Stáj Václav“ Kolín

 


Publikováno 18. 3. 2015 13:29

Jezdci ČSP na lyžích ve Špindlerově Mlýně

Datum konání: 13. 1. 2015

Ve dnech 12. až 14. ledna 2015 se mnozí parkuroví jezdci vypravili do Špindlerova mlýna na neformální lyžařské soustředění, jehož iniciátorem byla Asociace Český skokový pohár v čele s event managerem a komentátorem Alešem Suchánkem…

Jezdci ČSP na lyžích ve Špindlerově Mlýně

Foto archiv jezdců ČSP

 

Počasí jezdcům přeje a tak si především v úterý 13. ledna užili nádherný slunečný den. 

Zatímco v jezdeckém oblečení jistě není pro většinu fanoušků parkurového skákání problém poznat jednotlivé jezdce, a to i v jezdecké přilbě, v lyžařském úboru to již tak snadné není. 

Tak schválně – poznáte, kdo je na publikovaném snímku? Své tipy můžete psát na Facebook ČSP.


Publikováno 18. 3. 2015 13:25

Ohlédnutí za 13. ročníkem Českého skokového poháru

Datum konání: 1. 1. 2015

Český skokový pohár má za sebou v roce 2014 již svůj 13. ročník, během kterého se uskutečnilo celkem 11 Velkých cen. Pojďme si společně připomenout jeho průběh od začátku až do konce prostřednictvím krátkého video souhrnu.

Vítěz ČSP 2014 Marek Klus. Foto Kateřina Návojová

Vítěz ČSP 2014 Marek Klus. Foto Kateřina Návojová

V prvním kvalifikačním kole v Martinicích na Příbramsku dokázaly jen dvě dvojice překonat bezchybně jak základní kolo, tak finálový parkur Velké ceny. Aleš Opatrný se Zandirem pak finále překonal nejen bez trestných bodů, ale také ve skvělém čase. Od druhého Jakuba Novotného s Perrym 1 jej dělilo 8 sekund a první kolo Českého skokového poháru tedy patřilo Alešovi Opatrnému.

Hned tři jezdci postupovali při Velké ceně Brna, která druhým rokem hostovala na olomouckém kolbišti, ze základního kola do finále s čistým kontem. Finálovou jízdu bez shození absolvoval pouze Jiří Papoušek s Cornadou-K, a zvítězil tak v druhé kvalifikaci. Nejvyšší bodový zisk do seriálu však zaznamenala Denisa Bittnerová, protože Jiří Papoušek do poháru přihlásil klisnu Jenifer 4, se kterou do finálového parkuru nepostoupil.

Velká cena Ostravy musela být pro nepřízeň počasí odsunuta na pozdější termín. Pojďme se tedy rovnou podívat do Ptýrova, kde se koncem května jela Velká cena Kolína. I tam počasí významně ovlivnilo průběh závodů. Přesto příznivci parkurového skákání o vrchol tohoto sportovního mítinku nepřišly. Tentokrát si body za vítězství připsal Jiří Hruška s Mr.Vox Agromarket H+B, který byl ve finále hlavní soutěže nejrychlejší ze čtyř bezchybných dvojic. 

Další kvalifikační kolo fanoušky domácí parkurové extraligy zavedlo do Litomyšle, přesněji do nedaleké Suché. O vítězi Velké ceny nakonec rozhodoval finálový čas. Dvojice, které měly na svém kontě po základní i finálové jízdě nulu, byly totiž hned tři. Nakonec vítězného Jiřího Papouška s valachem Falco Union dělilo od druhého Jiřího Skřivana s klisnou Kallisto jen 41 setin sekundy.

Koncem července přivítal jezdce v podhůří Beskyd areál Tělovýchovné jednoty Slovan ve Frenštátu pod Radhoštěm. Velká cena byla napínavá do samého konce. Jiří Hruška s Carethagem Z přišel o vítězství až smolnou chybou na posledním skoku. Jeho čas by jinak na nejvyšší příčku jistě stačil. Otevřel tak dveře k vítězství Marku Klusovi s Al Cemberem Eurobit, který si po čisté jízdě připsal nejvyšší bodový příděl.

Středočeské Zduchovice hostily Český skokový pohár poprvé v historii. Druhé vítězství v letošní sérii a cenné body nakonec vybojoval Aleš Opatrný se Zandirem, ačkoliv se do finále probojoval z posledního postupového místa, s jednou chybu ze základního kola. Bezkonkurenční čas a čistá jízda ale nakonec znamenala prvenství, jelikož všichni po něm jdoucí jezdci chybovali. 

Atraktivní noční Velká cena Ptýrova přilákala 31 dvojic a finálových deset se postavilo na start ve 23 hodin. Díky precizní i rychlé jízdě plné odvážně zkracovaných obratů nakonec vyhrál Aleš Opatrný se Zandirem a dosáhl s tímto koněm pohárového „hattricku“. Na druhého Josefa Pařenicu nasbíral náskok téměř 9 sekund.

Na plzeňském deštěm skrápěném kolbišti viděli diváci velmi vyrovnané základní kolo Velké ceny. Bylo tedy jasné, že finále bude plné napínavých okamžiků. Aleš Opatrný se Zandirem mohl dosáhnout na čtvrtou výhru v letošním poháru. Základní kolo sice zajel s jednou chybou, ale ve finále opět předvedl vynikající výkon a čekal tedy, jak si s parkurem poradí soupeři. Jiří Luža na Land Rebelem-S přicházel do kolbiště s nulou z úvodní části a dokázal udržet nervy na uzdě. Ani jednou nechyboval a stal se díky tomu vítězem Velké ceny Plzně.

Velká cena Opavy byla předposledním kvalifikačním kolem. Letos kvůli budování nového kolbiště v opavských Kateřinkách hostovala v areálu Equine Sport Centra Olomouc. Na sobotním programu ovšem byla i náhradní soutěž za zrušenou Velkou cenu Ostravy, která nakonec nemohla proběhnout ani v odloženém srpnovém termínu. V sobotní vrcholné soutěži nakonec dokázala zajet čisté základní kolo i finále jediná jezdkyně. Byla jí Kateřina Kubrická s klisnou Šejnou 1. Po zásluze tedy toto kolo Českého skokového poháru vyhrála. Nedělní Velká cena Opavy mohla patřit Josefu Kinclovi s hřebcem Cascarem. Řadili se totiž mezi dvě dvojice, kterým se podařilo překonat oba parkury bez trestných bodů. To by ale součástí druhé dvojice nesměl být Aleš Opatrný. S Acovarem zajel fantastické finále a Josefovi Kinclovi unikl ve výsledkové listině o více než 7 sekund. Dočkal se tak čtvrtého vítězství v letošní sérii kvalifikačních kol skokového poháru.

Poslední body si jezdci měli možnost připsat v Hořovicích při sobotní Velké ceně. Výsledky mohly ještě výrazně zamíchat pořadím i obsazením čtveřice pro velké nedělní finále. Jediným jezdcem, který měl jistotu účasti díky obrovskému bodovému náskoku, byl Aleš Opatrný. Ze svého sobotního výkonu se radoval hlavně Marek Klus, který si nakonec zajistil účast ve finále. Naopak Denisa Bittnerová, která se celou sezonu pohybovala na předních příčkách, o účast ve finále přišla. Jezdcům, kteří bojovali v sobotu o pohárové body, doslova vyfoukl první místo ve Velké ceně Josef Kincl s Cascarem. Složení finálové čtveřice tím ale nijak neovlivnil. 

Prosluněná neděle přinesla vyvrcholení všech třech seriálových soutěží. Na start finále Equiservis Amateur Tour se postavilo dvacet nejlepších jezdců z kvalifikačních kol. Deset bezchybných dvojic se probojovalo do rozeskakování, přičemž nejrychlejší ze třech čistých jízd v něm předvedla Karolína Javorská na koni Singapore a dosáhla tak na celkové vítězství v Equiservis Amateur Tour 2014. Finále Czech Junior Cupu rozdělilo jezdce dle věku do dvou samostatných soutěží. Děti od 12 do 15 let čekal parkur vysoký do 120 centimetrů. Deset nejlepších dvojic postupovalo do superfinále a i mezi nejmladšími jezdci se bojovalo do poslední chvíle. Celkové první místo v této kategorii Czech Junior Cupu si odnesla Pavla Benešová a Asteres, před druhou Sofií Najmanovou se Stardanem a třetím Robinem Johanovským s Ergon Ter Zoetendale. Junioři ve věku od 16 do 18 let změřili své síly ve finále postaveném na výšce do 130 centimetrů. Princip byl stejný jako u dětí, kdy do superfinále postoupilo deset nejlepších dvojic ze základního kola. Přemožitele nakonec nenašla Nina Kaločová s Ebony. Druhou příčku obsadila Kateřina Málková a třetí skončil Václav Nágr.

Vrcholem celého seriálu bylo Grand finále pro čtyři nejlepší jezdce se střídáním koní. Hned dva jezdci nezvolili pro tuto soutěž své koně. Aleš Opatrný si vypůjčil Baloua 1 Luďka Smahy a Marek Klus sedlal Good Girl, jíž jsme pravidelně vídali pod vedením Ludvíka Jandourka. Parkury se střídáním koní přinesly napětí téměř do posledních okamžiků a finále bylo plné zvratů. Téměř každou jízdou došlo k nečekanému posunu a karty se neustále obracely, až nakonec došlo stejně jako v loňském roce na sčítání časů, aby bylo rozhodnuto mezi Markem Klusem a Jiřím Skřivanem. Ti měli po čtvrtém kole shodný součet bodů, ale čas mluvil ve prospěch Marka Kluse, který tak prožil svůj životní sportovní úspěch a stal se vítězem třináctého ročníku Českého skokového poháru. Druhý skončil Jiří Skřivan, třetí Aleš Opatrný a čtvrtý Josef Pařenica. V roce 2015 čeká Český skokový pohár řada novinek. Po několika letech se např. rozroste na 12 závodů. Nezapomeňte tak alespoň některé z nich navštívit osobně a ostatní sledujte prostřednictvím pravidelných televizních přenosů. Na viděnou ve 14. sezoně české parkurové extraligy!


Publikováno 18. 3. 2015 13:23