Otevřít seznam měst

Jak začít s parkuremJak začít s parkurem

Zhlédli jste s rodinou parkurové závody a od té chvíle vaše dítě žadoní, že chce také jezdit na koni a zdolávat nejrůznější překážky? Chcete mu splnit jeho přání? Ačkoliv se vám to může zdát na první pohled složité, začít je celkem snadné. Poradíme vám, jak na to.

Najděte vhodný klub

I když vaše rodina patří k těm, kterých se doposud jízda na koni netýkala, nemusíte se bát. Stačí najít si v okolí bydliště jezdeckou školu, jezdecký klub nebo oddíl (jak se tato zařízení běžně jmenují) a svěřit potomka do péče trenéra. Pomůže vám seznam jezdeckých škol, samozřejmě nepodceňujte ani reference lidí, vlastní dojem a dojem dítěte.

S parkurem se dá začít
kdykoliv, ale ideální je to mezi
8. až 10. rokem věku.“

Martin Pecka, manažer Asociace Českého skokového poháru


Ujistěte se, že nadšení trvá

Jezdecké tréninky jsou obvykle dvakrát až třikrát týdně a kromě ježdění mají děti i další povinnosti, k nimž patří hlavně péče o koně. Už po prvních trénincích uvidíte, jestli míra nadšení vašeho dítěte klesá, nebo stoupá a samozřejmě zda má k tomuto sportu předpoklady. Těmi jsou alespoň částečné pohybové nadání, rytmus v těle a samozřejmě odhodlanost a chuť věnovat se jezdectví.

Pořiďte jezdecké oblečení…

Ačkoliv parkurové skákání na vrcholové úrovni je finančně náročný sport, v úvodu bude vašim dětem bohatě stačit jezdecká přilba s tříbodovým úchytem, povinná ochranná vesta pro jezdce do věku 18 let, jezdecké boty a rukavice. Postupem času se náročnost na jezdecké potřeby samozřejmě zvyšuje.

a potřeby pro koně

Při parkurových soutěžích je pak předepsána výstroj nejen jezdce, ale i koně. Pro zajímavost: základem je skokové sedlo na koně, třmeny, podbřišník (později je vhodný takzvaný okopávací kryt, který zabrání, aby se kůň při skoku kopl do břicha), uzdečka, udidlo a otěže.

Fanděte!

Jak dlouho trvá, než se dítě naučí jezdit na koni a může se pustit přes překážky, je hodně individuální. Odborníci tvrdí, že příprava na jezdeckou licenci, což je úplný základ, zabere asi 150 hodin. Co je ale nejdůležitější? Fanděte svému dítěti bez ohledu na to, zda bude jeho cílem prestižní Český skokový pohár nebo si bude jezdit jen tak pro radost.


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů