Otevřít seznam měst

PREMIÉROVÉ VÍTĚZSTVÍ HORKÉHO VE VELKÉ CENĚ PŘI ČSP 

 

Letošní 17. ročník Českého skokového poháru zahájila Velká cena Martinic. V neděli 22. dubna se v hlavní soutěži čtyřdenního mítinku domácí parkurové extraligy radoval z vítězství Václav Horký, který si dojel pro své první vítězství v tomto seriálu…

„Ještě tomu pořád nemohu uvěřit,“ konstatoval po skončení soutěže Václav Horký. „Věnuji se především mladým koním, takovéto parkury moc často nepotkám,“ vysvětlil vítěz. S klisnou Asile de Paix P navíc absolvoval parkur stupně T (145 centimetrů) poprvé v životě. Přesto se jim podařilo dokončit bezchybně, a navíc ve výborném čase. „Nejtěžší ve finálovém parkuru byl dlouhý nájezd do posledního skoku. Pro diváky to bylo jistě atraktivní, ale po nás jezdce je náročné udržet pozornost a docválat k poslednímu skoku dobře,“ doplnil Václav Horký.

O druhém a třetím místě nakonec rozhodovala pouhá jedna setina vteřiny. Takto malý časový rozdíl zařadil na konečné třetí místo Jiřího Skřivana s klisnou Flying Star 1, zatímco Rudolf Doležal s Larou Croft se nakonec radoval z druhé pozice. Rychlejší čas než Václav Horký měl pouze poslední startující, kterým byl Marek Klus. Vítěz martinické Velké ceny z roku 2016 a loňský nejlepší finalista Českého skokového poháru dokončil s koněm Al Cambero Eurobit v Martinicích ve výborném čase. Chyba na předposledním skoku ho však posunula až na páté místo, za čtveřici bezchybných. Vedle již zmíněných jezdců si s trasou poradil bez trestných bodů i Ondřej Pospíšil, který tak s koněm Einfach skončil kvůli pomalejšímu času na čtvrté pozici. Ze základního kola postupovala do finále soutěže elitní desítka. Tentokrát dokončilo právě 10 jezdců základní kolo bez trestných bodů, a tak byly síly vyrovnané.

Vrcholnému klání martinických závodů předcházely v neděli ještě dvě dílčí finále rámcových seriálových soutěží. V tzv. U25 se celkem deset jezdců kvalifikovalo bezchybným základním parkurem do rozeskakování. V něm jako první startovala Dominika Hrubešová a Chardone. Jezdkyně zvolila pomalejší tempo, nicméně i napodruhé udržela bezchybné konto. To jí nakonec vyneslo třetí příčku konečného pořadí. Se slušným náskokem si pro vítězství docválala Václav Staněk, který s koněm Quatemal v rozeskakování jako jediný pokořil hranici 40 vteřin. Druhý nejlepší výkon se podařil Sandře Tomaidesové s koněm Winndor.

V Czech Junior Cupu pro jezdce do 18 let se z vítězství radovala Tereza Svobodová. Jako jediná dokončila v sedle obou svých koní bezchybně základní trasu parkuru. V rozeskakování nakonec předvedla nejlepší jízdu v sedle koně Maryland, když zbytku startovního pole unikla o několik vteřin. Pro druhé místo si dojela Anna Lani Novak s koněm Lolla Trench a elitní trio uzavřel Viktor Skutecký. Ten se představil s koněm Jolly Joker 1 a jednalo se o jeho premiérový start v Junior Cupu tohoto letos dvanáctiletého jezdce.

Ti, kdo nemohli Velkou cenu Martinic sledovat z ochozů kolbiště, nebo prostřednictvím on-line přenosu, se mohou těšit na televizní sestřih, který bude odvysílán ve středu odpoledne v pravidelném jezdeckém bloku na programu ČT Sport. Český skokový pohár bude pokračovat druhým kolem v Brně, a to ve dnech 5. – 6. května. Podrobnosti najdete na webových stránkách s adresou www.ceskyskokovypohar.cz.