Otevřít seznam měst

ČESKÝ SKOKOVÝ POHÁR 2018 STARTUJE V MARTINICÍCH 17. ROČNÍKČeský skokový pohár otvírá ve dnech 19. – 22. dubna své brány dalšímu ročníku. Letos již posedmnácté budou jezdci závodit v této domácí parkurové extralize, která má na programu jedenáct zastávek. Tou první jsou Martinice u Březnice…

Jezdecký areál Equitana Martinice na Příbramsku nedaleko Březnice je tradičním pořadatelem úvodního kola Českého skokového poháru. Nejinak tomu bude letos. Jezdci tam budou bojovat o pohárové body už poosmé, a to hned ve čtyřech seriálových túrách.

Jako první se sběr bodů do žebříčku bude týkat jezdců starších 18 let, kteří se účastní Amateur Tour. Od čtvrtečního dne budou probíhat kvalifikační soutěže, které se těší velkému zájmu ze strany jezdců. Následně se během soboty uskuteční pro nejúspěšnější pětadvacítku dílčí finále.

Neděle pak přinese finálové kolo Czech Junior Cupu, což je seriál pro jezdce do 18 let, a v neposlední řadě uzavřenou zkoušku U25 pro jezdce do 25 let. Tyto dvě dílčí finále budou předcházet hlavní soutěži těchto závodů, kterou je Velká cena Martinic.

Extraligová soutěž se pojede na parkuru stupně T*, tedy s výškou překážek do 145 centimetrů, a představí se v ní čtyři desítky dvojic. Chybět nebude např. loňský vítěz velkého finále Marek Klus, který navíc již na začátku této sezony zaznamenal několik vítězství a kvalitních umístění na národních i mezinárodních závodech. Přestože to právě on nebude mít z Moravskoslezského kraje do Martinic blízko, závody si nenechá ujít. Marek Klus je zároveň i poslední vítěz martinické Velké ceny, která se jela v roce 2016. Ta loňská musela být kvůli nepřízni počasí zrušena. Do hlavní soutěže je přihlášen s koňmi Crado von Wichenstein a Carison.

V rámci domácích halových závodů ukazoval dobrou formu při Zimním jezdeckém poháru Jan Štětina, který je dalším účastníkem loňského finále pro čtyři nejlépe bodující účastníky série. Tento plzeňský jezdec by měl ve Velké ceně Martinic představit dva své svěřence – Benita-S a Verdiho-S. Z loňských finalistů ještě nemůžeme opomenout Jiřího Skřivana, jenž dorazí s klisnou Flying Star. Z dalších jezdců je možné jmenovat vítěze Velké ceny Martinic z roku 2015 Vladimíra Treteru s Quentinem 6 či několikanásobného vítěze loňských Velkých cen Jana Chýleho s koněm Cool Paradise. Z mladších jezdců by se měli na startu objevil např. František Stružinský, Dominika Hrubešová nebo Andrea Halíková.

O aktuální formě jednotlivých dvojic hodně napoví sobotní závěrečný parkur, který je mezi jezdci obecně považován za generální zkoušku před Velkou cenu. Tentokrát půjde o parkur stupně ST** s výškou do 140 centimetrů, který bude hodnocen na čas.

Velký zájem o účast je ve všech devatenácti vypsaných soutěžích. Ve čtvrtek a v sobotu by počet startů měl být kolem 250, v pátek je dokonce zcela vyčerpán maximální počet 300 startů. Během finálové neděle se představí kolem 115 účastníků. Aktuální informace naleznete na adrese www.ceskyskokovypohar.cz.