Otevřít seznam měst

Český skokový pohár: Den splněných přání na Velké ceně v OstravěVelká cena Ostravy byla zcela výjimečným kvalifikačním kolem letošního jubilejního 20. ročníku Českého skokového poháru – na trávě se rozdávaly bonusové body, boj o finále připomínal černého Petra a ještě se plnila vyslovená přání. Za bouřlivých ovací přítomných diváků vyhrál Velkou cenu Ostravy domácí jezdec Marek Hentšel a to ve stylu veni, vidi, vici.

V letošním ročníku Českého skokového poháru je Velká cena Ostravy jediný závod, který se jede na travnatém kolbišti. Květnový termín musel být zrušený, protože vytrvalé deště podmáčely kolbiště, včera byl povrch připraven na výbornou – příjemně pružná tráva přímo lákala ke startu, stejně jako bonusové body do žebříčku pro umístěné. Ke startu se přihlásilo jen 12 dvojic, ale i přesto závod nepostrádal napětí. Někteří závodníci neskrývali své ambice, Jan Malý se v rozhovoru vyjádřil jasně: „Do Ostravy jsem si přijel pro body do průběžného žebříčku, rád bych se posunul ze třetího na první místo a přiblížil si tak možnost startu do Super Grand Prix.“ Do Super Grand Prix v Martinicích, které určí vítěze letošního ročníku poháru, postupují vítězové Velkých cen a dvacítku startujících doplní jezdci, kteří nasbírají v žebříčku nejvíce bodů a nejsou kvalifikováni z pozice vítězů. Pokud se tedy Janu Malému podaří udržet se na předních místech žebříčku, bude mít cestu do finálových bojů přinejmenším pootevřenou.

Svým cílem probojovat se mezi jezdce s povolením startovat v martinickém Super Grand Prix se netajil ani místí Marek Hentšel, ten však zvolil jinou taktiku: „Moje cesta do Martinic vede jedině přes vítězství, objíždět všechna kola a postupně sbírat body není nic pro mne. Vstupenku chci vyhrát tady a teď.“ Oba jezdci pro splnění svých vytyčených cílů startovali hned se dvěma koňmi. Mezi startujícími byli i dva nováčci Velkých cen – jediné dvě dámy na startovní listině Jana Hanáková ze Sportovní stáje Koně Pernarec a Lenka Kočí z Jezdeckého klubu Opava – Kateřinky.

Že vstup do finále nebude tentokrát tak náročný jako jindy, bylo jasné hned ze začátku, o deset míst ve finále bojovalo 12 startujících. Hned první jezdec Radek Šídlo s Nogalinou Z udělal 4 chyby a přítomní diváci začali s přispěním výřečného komentátora se smyslem pro drama Aleše Suchánka sledovat napínavou hru na to, komu zůstane v rukou pověstný černý Petr a do finále nepostoupí. Jediné dva bezchybné výkony předvedli Jan Malý s OC California a Marek Hentšel s Censorem. Černý Petr nakonec zůstal v rukách Radka Šídla s Nogalinou Z a Jakuba Ludvíka s Christin-L (20tr.b.), účasti ve finále se s koněm Deborah HF s 16 tr.b. vzdal i Marek Hentšel.

Na finálovém parkuru stavitele Pavla Hudečka se blýskla Jana Hanáková s Non Stop Novaequi, která zajela čistě a ke 2 chybám přidala jen 1 trestný bod za čas. Bezchybnou jízdu předvedl vítěz Velké ceny Opavy Jiří Hruška v sedle Reiky, Jan Malý s OC California chyboval jen jednou, při vjezdu do kombinace. Poslední startující Marek Hentšel s Censorem předvedl na domácím kolbišti bravurní výkon, jako jediný dokončil obě kola Velké ceny bez chybičky a s přehledem splnil přesně to, co chtěl – zvítězil a zajistil si start v Super Grand Prix v Martinicích. Svůj cíl si splnil i Jan Malý, který se vyhoupl do vedení průběžného žebříčku se 42 body před Natálii Ulčovou (40b.) a Jaroslava Jindru (39b.).

Mezi juniory se o příčku nejvyšší rozeskakovala Klára Polenďáková s Lotou z Rusína a Kateřina Matušková s Carristou, obě jezdkyně udělaly jednu chybu, rychlejší a vítězná byla Klára Polenďáková, na stupně vítězů obě doprovodila třetí Valerie Vysoudilová s Jennifer HF. Soutěže U25 se účastnilo jen 6 dvojic, zvítězila Lenka Kočí se Stingem 3 před Ninou Kalačovou s Schicki Micki a třetí Terezou Vysoudilovou s koněm Ivo 42.

Srpnový soutěžní maraton Českého skokového poháru bude pokračovat již tento víkend další jedinečnou událostí – Velkou noční cenou Ptýrova, která se jede za umělého osvětlení. I toto kvalifikační kolo mohou diváci sledovat prostřednictvím streamu na webu poháru www.ceskyskokovypohar.cz , kde jsou i veškeré informace a průběžné žebříčky všech soutěží seriálu.

Přílohy:

  • Foto 1: Vítěz Velké ceny Ostravy Marek Hentšel na koni Censor, Autor: Martina Burianová
  • Foto 2: Upřímná radost z vítězství při čestném kole – Marek Hentšel, Autor: Martina Burianová
  • Foto 3: Vítězná trojice soutěže Czech Junior Cup – vítězka Klára Polenďáková (Lota z Rusína), druhá Kateřina Matušková (Carrista) a třetí Valerie Vysoudilová (Jennifer HF).

Další informace naleznete na www.ceskyskokovypohar.cz
Kontaktní osoby Asociace ČSP: Aleš Suchánek - event manažer, e-mail: suchanek.a@seznam.cz
Tiskový servis: Equipress s.r.o., e-mail: jezdectvi@equipress.cz

1 CSP VC Ostravy Marek Hentsel.jpg
2 CSP radost viteze VC Marka Hentsela.jpg
3 CSP vitezna trojice junioru.jpg