Otevřít seznam měst

Český skokový pohár: Další mladá dáma v Super Grand PrixVelká generační výměna v Českém skokovém poháru? Velká cena Hradištka přinesla po vzoru prvního kvalifikačního kola v Brně další překvapení – do Super Grand Prix postoupila druhá mladá dáma – Natálie Ulčová, která za sebou opět nechala zkušené matadory našich kolbišť.

Překrásný jezdecký areál v Hradištku na břehu Labe hostil od pátku 14. do neděle 16. května druhé kvalifikační kolo Českého skokového poháru. Ze soboty na neděli pořadatele potrápila průtrž mračen, kvůli jejímž následkům musela být zrušena první nedělní soutěž. Kvalitní povrch kolbiště ale množství vody poměrně rychle vstřebal a všechny tři pohárové soutěže tak proběhly dle plánu.

První byla tradičně na řadě soutěž pro děti a juniory Czech Junior Cup. Z početného startovního pole čtyřiceti dvojic si s příjemným parkúrem Jana Šímy poradilo 14 dvojic, které po bezchybném prvním kole čekalo rozeskakování. To dokázalo absolvovat bez chyby 5 jezdkyň, ze kterých byla bezkonkurenčně nejrychlejší juniorka Aneta Červená s valachem Que Sera. Druhá se umístila Johana Laura Šebestová s Maracantem před třetí Terezou Kyslíkovou s klisnou Clear Summer.

Na kategorii U25 čekal parkur stupně ST*, ve kterém 28 startujících dvojic potrápil především dvojskok 5 a,b. Do druhého kola postoupilo 7 bezchybných dvojic, z toho Sára Finsterle s oběma svými koňmi. Sára v sedle klisny Elektry 3 odstartovala první, zajela čistě a v čase 40,24s. I když trať nabízela několik možností zariskovat a zkrátit trasu i čas, k jejímu času se nikdo přiblížit nedokázal. Poslední, kdo mohl vítězství Sáry ohrozit, byla ona sama v sedle svého valacha Harco-N, se kterým však udělala jednu chybu. Za první Sárou Finsterle s Elektrou 3 se umístily druhá Kateřina Málková s G-Bugati Dwerse Hagen a třetí Aneta Paličková s Conwalem.

Stavitel Jan Šíma byl samozřejmě i autorem kurzu Velké ceny Hradištka. „Stavěl jsem s ohledem na aktuální stav terénu. V kurzu není žádný chyták, ale odhaduji, že problém by mohla dělat kombinace – trojskok 4 a,b,c“, hodnotil předem své dílo. „Vodní příkop je upraven, nikomu by problém dělat neměl. Tipuji tak 5-6 čistých výkonů“, dodal s úsměvem. A přesně věděl, o čem mluví. Zatímco voda potrápila jen Clarentina Terezy Mückové, na trojskoku mělo chybu hned 7 dvojic z 23 startujících. Bez chyby první kolo dokončilo 6 dvojic, nejrychlejší byla Natálie Ulčová s valachem Demontem.

Do druhého kola pak postoupil ještě Jaroslav Jindra s jedním trestným bodem (jako při VC Brna) a 3 nejrychlejší dvojice zatížené jednou chybou. Druhé kolo jezdce značně potrápilo, kdo neshodil první skok, toho potrápil skok č. 5 České jezdecké federace. Bez chyby zajel jen Jaroslav Jindra s Heliosem 3 a zdálo se, že s jedním trestným bodem z prvního kola stane na stupni nejvyšším. Ale poslední startující jezdkyně Natálie Ulčová s Demontem neztratila nervy a stejně jako v prvním kole zajela čistě. Jaroslav Jindra se tak stejně jako při prvním kole v Brně musel spokojit s druhým místem před třetím Janem Malým s OC California 1.

Natálie Ulčová z Jezdecké stáje Fresta Brno ve Velkých cenách teprve začíná. „První kolo byl velmi příjemný parkur, do druhého mi na opracovišti radil Marek Klus, jak mám jet a na co si dát pozor. Svému vítězství jsem nejprve vůbec nevěřila, ještě po potlesku za posledním skokem jsem se ptala ostatních, zda jsem opravdu jela čistě“, shrnula svůj výkon dojatá Natálie Ulčová. Letošní Super Grand Prix již zná dva účastníky a zatím to je vydařená dámská jízda. Uvidíme, jak se bude dařit startujícím v dalších kolech domácí parkurové extraligy.

Celá tisková zpráva ke stažení v PDF...

1 CSP Natalie Ulcova foto Martina Burianova.jpg
2 CSP VC Hradistka vitezove foto Martina Burianova.jpg
3 CSP Natalie Ulcova foto Martina Burianova.jpg