Otevřít seznam měst

Fulltextové vyhledávání

Co (možná) nevíte o parkurovém skákáníDatum konání:
31.5.2016

Líbí se vám parkurové skákání a chtěli byste více proniknout do jeho pravidel? V této jezdecké disciplíně je celá řada věcí, které byste možná nečekali. S těmi nejzajímavějšími vás seznámíme.

Nejde jen o rychlost

To první, co laiky mnohdy překvapí je, že při těchto jezdeckých závodech nejde pouze o rychlost. Úkolem koně s jezdcem je, aby perfektně zvládli celou trasu. Za každou chybu – například za shození překážky, za to, že kůň před bariérou zastaví apod. – uděluje rozhodčí trestné body. Takže nejrychlejší dvojice logicky nemusí skončit na stupních vítězů.

Chyba? Na velikosti nezáleží

Další překvapení: za každou chybu, a to bez ohledu na to, zda byla z vašeho pohledu velká nebo malá, dostane jezdec 4 trestné body. Takže při hodnocení je jedno, zda kůň jen zavadil o tyč nebo celou parkurovou překážku srovnal se zemí.

Jde o centimetry

Proč si jezdci před startem často procházejí kolbiště pěšky a krokují si jednotlivé vzdálenosti? Proto, že při parkuru nejde o metry, ale o centimetry. Závodníci si proto ještě dříve, než se vyšvihnou do sedla, potřebují celou trať pořádně „osahat“.

Ženy závodí s muži

I když pořadatel může vypsat soutěž jen pro jedno pohlaví, v parkuru většinou muži i ženy závodí dohromady a bodování je naprosto stejné. Mimochodem, parkurové skákání je jediný sport, v němž dámy a pánové soutěží společně i na olympiádě.

Další zajímavosti o parkuru

Češi ve světě – naši jezdci se pravidelně účastní Světových jezdeckých her a dalších prestižních závodů. Na olympijskou medaili ale ještě čekáme. Na olympiádě závodil naposledy František Ventura v roce 1928. Letos unikla Aleši Opatrnému kvalifikace pro Rio de Janeiro jen o pár bodů.

Nejvhodnější plemena koní – pro parkur jsou nejvhodnější teplokrevná plemena, jako je např. český teplokrevník, holštýnský nebo hannoverský kůň. Lidé, kteří propadli jízdě na koni, by vám ale řekli, že nic není černobílé a každé plemeno může překvapit.

Chcete spatřit prestižní jezdecké závody? Navštivte Český skokový pohár.


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů