Otevřít seznam měst

Co (možná) nevíte o parkurovém skákáníDatum konání:
31.5.2016

Líbí se vám parkurové skákání a chtěli byste více proniknout do jeho pravidel? V této jezdecké disciplíně je celá řada věcí, které byste možná nečekali. S těmi nejzajímavějšími vás seznámíme.

Nejde jen o rychlost

To první, co laiky mnohdy překvapí je, že při těchto jezdeckých závodech nejde pouze o rychlost. Úkolem koně s jezdcem je, aby perfektně zvládli celou trasu. Za každou chybu – například za shození překážky, za to, že kůň před bariérou zastaví apod. – uděluje rozhodčí trestné body. Takže nejrychlejší dvojice logicky nemusí skončit na stupních vítězů.

Chyba? Na velikosti nezáleží

Další překvapení: za každou chybu, a to bez ohledu na to, zda byla z vašeho pohledu velká nebo malá, dostane jezdec 4 trestné body. Takže při hodnocení je jedno, zda kůň jen zavadil o tyč nebo celou parkurovou překážku srovnal se zemí.

Jde o centimetry

Proč si jezdci před startem často procházejí kolbiště pěšky a krokují si jednotlivé vzdálenosti? Proto, že při parkuru nejde o metry, ale o centimetry. Závodníci si proto ještě dříve, než se vyšvihnou do sedla, potřebují celou trať pořádně „osahat“.

Ženy závodí s muži

I když pořadatel může vypsat soutěž jen pro jedno pohlaví, v parkuru většinou muži i ženy závodí dohromady a bodování je naprosto stejné. Mimochodem, parkurové skákání je jediný sport, v němž dámy a pánové soutěží společně i na olympiádě.

Další zajímavosti o parkuru

Češi ve světě – naši jezdci se pravidelně účastní Světových jezdeckých her a dalších prestižních závodů. Na olympijskou medaili ale ještě čekáme. Na olympiádě závodil naposledy František Ventura v roce 1928. Letos unikla Aleši Opatrnému kvalifikace pro Rio de Janeiro jen o pár bodů.

Nejvhodnější plemena koní – pro parkur jsou nejvhodnější teplokrevná plemena, jako je např. český teplokrevník, holštýnský nebo hannoverský kůň. Lidé, kteří propadli jízdě na koni, by vám ale řekli, že nic není černobílé a každé plemeno může překvapit.

Chcete spatřit prestižní jezdecké závody? Navštivte Český skokový pohár.


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů