Otevřít seznam měst

Velká cena dešti navzdoryKvalifikační kolo Českého skokového poháru v Suché u Litomyšle bylo plné překvapení. Velkou cenu Litomyšle málem spláchl déšť. Pořadatelé se však nedali, stavitel upravil kurz a vítězem se stal Zdeněk Hruška v sedle osmiletého hřebce jménem Giovany.

Celý závodní maraton začal již ve čtvrtek, provázely ho drobné přeháňky, které ale neměly na kvalitu povrchu kolbiště žádný výrazný vliv. O body do žebříčků svých soutěží bojovali jezdci ve všech seriálech, jako první si v kategorii U25 dojela pro vítězství Kateřina Matušková s klisnou Carrista. V Amateur Tour zvítězila Jana Nosková v sedle Quick Step 1, která tím opět potvrdila svou letošní fantastickou formu a velký náskok v průběžném žebříčku této soutěže. Mezi juniory se v Czech Junior Cupu radovala z prvního místa Rozálie Sovová na Jellow Sih.

Po finále Czech Junior Cupu stavitel Roman Drahota postavil poslední parkur dne, Velkou cenu Litomyšle a v Suché se strhla průtrž mračen, která nenechala nikde kousek suchý. Přívaly vody podmáčely kolbiště a postavily před organizátory zásadní dilema. Nakonec po intenzivní poradě se stavitelem i s přihlášenými jezdci bylo rozhodnuto soutěž uspořádat. Stavu kolbiště byla uzpůsobena náročnost soutěže a jela se poprvé v historii velkých cen Českého skokového poháru na čas, tedy bez finále.

Pro start se rozhodlo 17 dvojic z původních 26, nejlépe si s tratí poradil Zdenek Hruška, který startoval se dvěma mladými koňmi. V sedle klisny Carthaga DK si parkur „osahal“ a mladého hřebce Giovany pak dovedl bezpečně do cíle bez chyb a v nejrychlejším čase. Časem se mu málem vyrovnal Jiří Skřivan v sedle Hollanda TN, který ale udělal chybu na posledním skoku a musel se tak spokojit se šestou příčkou. Druhé místo vybojovala Natálie Ulčová s Demontem a třetí Tereza Kleandr s Clarentinem, obě jezdkyně překonaly parkur také bezchybně. Pro Zdenka Hrušku to bylo první vítězství v celé historii poháru, v cíli byl mírně překvapený, ale velmi spokojený. „Ten povrch nebyl tak špatný, jak vypadal,“ hodnotil skromný jezdec. „Startoval jsem s mladými koňmi, kteří ještě nemají tolik zkušeností, a jsem ohromně spokojený jejich výkony. Giovany je takový těžkopádnější, potřeboval dobré tempo, aby někde nezapadl, a když jsem viděl, jak ho to baví, tak jsme si zazávodili.“ Shrnul svůj výkon jezdec, který se tam kvalifikoval do finálového Super Grand Prix, které se pojede již za tři týdny v Martinicích.

Před tím se ale ještě bude bojovat o body ve Velké ceně Ostravy a to hned tuto neděli, 18. září. Veškeré informace, výsledky a průběžné žebříčky jednotlivých soutěží lze najít na webu poháru www.ceskyskokovypohar.cz

Přílohy: Foto 1: Zdenek Hruška v sedle hřebce Giovany, autor: Martina Burianová

Další informace naleznete na www.ceskyskokovypohar.cz

Kontaktní osoby Asociace ČSP: Aleš Suchánek - event manažer, e-mail: suchanek.a@seznam.cz

Tiskový servis: Equipress s.r.o., e-mail: jezdectvi@equipress.cz