Otevřít seznam měst

VELEÚSPĚŠNÝ JIŘÍ LUŽA NEJEN VE VELKÉ CENĚ PLZNĚPlzeňský jezdec Jiří Luža byl při 9. kole Českého skokového poháru pořádaném Jezdeckým klubem Slavia VŠ Plzeň velmi úspěšný. Připsal si několik prvenství, vč. toho ve Velké ceně. Se Zentem-S dokončil jako jediný obě části hlavní soutěže bez chyby…

Do Velké ceny Plzně nastoupilo 19 dvojic, ale pouze dvě dokázaly základní parkur překonat bez trestných bodů. Vedle Jiřího Lužy se Zentem-S se to povedlo jeho stájovému kolegovi z JS Schneider Janu Štětinovi. Ten měl s Douglasem-S navíc lepší čas, a tak nastupoval do finále pro 10 nejlepších dvojic v pozici lídra jako poslední. Bohužel čisté konto neudržel a po dvou chybách skončil nakonec pátý.

Finálový parkur se bez chyb podařilo absolvovat více jezdcům. Žádný trestný bod k výsledku ze základní části již nepřidali Vladimír Janča se Snasnu, Ladislav Arient s Apollem 6, Jiří Papoušek s Jenifer 4 a Rudolf Doležal s Peggy Sue. Poslední zmíněný jezdec dorazil do Plzně až na poslední den, aby se ve Velké ceně pokusil získat důležité body, které by ho posunuly mezi potenciální čtveřici finalistů Českého skokového poháru. To se mu povedlo, neboť za konečné 3. místo bral 10 bodů. S 39 body se dělí o prozatímní 3. pozici v pohárovém žebříčku s Jiřím Papouškem a Jiřím Lužou. Ten se Zentem-S překonal i finále Velké ceny Plzně s nulou na bodovém kontě a zaslouženě zvítězil. Jiří Papoušek s Jenifer 4 získal, stejně jako v předešlých dvou kolech, 12 bodů za druhé místo a kolegové si jej již dobírají za to, že je „věčně druhý“. Stříbrnou pozici totiž kromě Velkých cen ČSP v Plzni, v Ptýrově a ve Zduchovicích obsadil i při nedávném Memoriálu Jana Papouška a mistrovství České republiky seniorů v Martinicích.

Výše než trojice zmiňovaných jezdců figurují v aktuálním žebříčku Českého skokového poháru pouze Marek Klus a Jaroslav Jindra. Marek Klus vede s 66 body, a tak si mohl dovolit poslední srpnový víkend dát přednost startu v Olomouci na oblastním mistrovství severní Moravy, které vyhrál. Druhý je nyní v ČSP se 44 body Jaroslav Jindra. Ten s Ascobarem dokončil Velkou cenu Plzně na 9. místě poté, co v základní části shodil až poslední skok a ve finále inkasoval dalších 20 trestných bodů.

Hlavnímu bodu programu předcházely dílčí finále rámcových seriálů. V Czech Junior Cupu se rozeskakovaly tři juniorky. Kateřina Tomanová s Rain Manem byla sice nejrychlejší, ale jedna chyba jí odsunula na 3. příčku. Lucie Šrámková s Anjou K Strojmotiv dokončila sice čistě, ale pomalejší čas jí zařadil až za Lindu Portychovou s Davinou M. Ta si díky vítězství přispala 20 bodů a v mladší kategorii juniorského seriálu figuruje jako druhá společně s Annou Lani Novak. Před nimi je pouze Markéta Miková. Ve starší kategorii si v Plzni polepšil na druhý řádek bodování Petr Dajbych, před nímž je již jen Denisa Vegrichtová. Vítězkou plzeňské části Amateur Tour se stala Petra Miki Civišová se Sunshine 1. Tato známá drezurní jezdkyně tak dokazuje, že jí ani parkury nejsou vzdálené.

Kompletní výsledky všech soutěží najdete na adrese www.ceskyskokovypohar.cz. Sestřih z Velké ceny Plzně odvysílá Česká televize na programu ČT Sport ve středu 31. srpna od 13.25 hodin, a poté ještě ve třech reprízách. Další kolo Českého skokového poháru proběhne ve Frenštátu pod Radhoštěm od 9. do 11. září.