Otevřít seznam měst

VC Zduchovice: Boj s časem vyhrál Tretera s Gansterem

Zduchovické kvalifikační kolo domácí parkurové extraligy opět prokázalo, že v letošním jubilejním ročníku Českého skokového poháru není o překvapení nouze. Pro účastníky Velké ceny byl největší výzvou čas, do finále se probojovalo deset jezdců, kteří nechybovali, přesto jen dva z nich zajeli bez trestných bodů.

Hned po několika prvních startujících bylo jasné, že zásadní otázkou prvního kola Velké ceny bude čas. Ačkoli diváci viděli několik bezchybných jízd, moderátor stále marně čekal na příležitost rozehrát oslavný jingl pro jezdce, který parkur absolvuje bez trestných bodů. Ze 44 startujících dvojic se pod 72 sekund vešla až 36. startující Mariana Michlíčková s Claire, která ale zaznamenala jednu chybu na parkuru. Drama tedy pokračovalo až do samého konce. První bezchybnou jízdu v čase 71,56 s předvedl předposlední startující Jiří Tměj s Crosby DK, a až poslední startující Vladimír Tretera s Gangsterem dokázal na parkuru najít optimální dráhu a rychlost a výsledným časem 69,86 s své bezchybné jízdy prokázal, že čas parkuru nebyl nastaven nereálně.

Do finále se tedy probojovalo deset dvojic, které parkur překonaly bez chyb, ale kromě J. Tměje a V. Tretery s penalizací za překročení času byly čtyři dvojice zatíženy jedním trestným bodem, tři dvojice si nesly po dvou bodech a Jaroslav Jindra postoupil se třemi body. Zkušený Jindra s Cornets Ninja dokázal svou bezchybnou jízdu zopakovat i ve finále a ujal se vedení. Ostatním účastníkům štěstí tolik nepřálo, chyb se nevyvarovali ani zkušení jezdci jako Jiří Skřivan, Marek Klus a Tereza Mücková, ani trojice odvážných mladých jezdců Oliver Písařík, Petra Pařenicová a Tereza Svobodová. Další bezchybné jízdy předvedli až poslední tři jezdci ve finále, Alžběta Vojtková s Catarem 1 se s jedním trestným bodem z prvního kola zařadila před Jaroslava Jindru, aby ji hned předstihl Jiří Tměj s Crosbym. Pro Vladimíra Treteru to byla výzva, s Gansterem předvedl druhou bravurní jízdu a Jiřímu Tmějovi ujel hned o 7 s. Stal se tak vítězem Velké ceny Zduchovic a zajistil si vstupenku do Grand finále Českého skokového poháru. Tu má téměř jistou i Jaroslav Jindra, který vede průběžný žebříček letošního ročníku.

Český skokový pohár ale není jen Velká cena, jezdci bojují o cenné body i v jiných soutěžích. Ve finále Amateur Cup se o vítězství rozeskakovalo devět bezchybných dvojic, první příčku vybojovala Pavla Fuchs s Gefion S před druhou Janou Noskovou se Shadow 5 a třetí Silvií Venhudovou s Alpenrose. Ve finále Czech Junior Cupu se do rozeskakování bezchybnou jízdou probojovalo ze 49 startujících rovných dvacet dvojic. Hned osm dvojic dokázalo svůj výkon zopakovat a o vítězi tak rozhodoval čas. Nejrychlejší byla Karolína Dvořáková s Chakito, druhá se umístila Natálie Očenášková se Salou Z a třetí Laura Najmanová s Princess 4. Mnohem méně vyrovnané bylo startovní pole mladých jezdců, zde byly k vidění v základním kole jen čtyři bezchybné výkony, do rozeskakování postoupili Tereza Svobodová, Oliver Písařík, Viktorie Žižáková a Veronika Vacková. Všichni to jsou velmi zkušení jezdci, první dva jmenovaní se právě vrátili z mistrovství Evropy juniorů a následovně se probojovali i do finále Velké ceny, nebylo tedy překvapením, že svůj bezchybný výkon dokázali zopakovat i v rozeskakování. Vítězkou se stala Tereza Svobodová s Kleiner Lord, druhý se umístil Oliver Písařík s Crystal a třetí Viktorie Žižáková s Etceterou.

Naše parkurová extraliga má na srpen nabitý program, 8. 8. je na programu Velká cena Opavy, další týden 15. 8. se Český skokový pohár přesune do Ostravy a 21. 8. se jede tradiční noční Velká cena Ptýrova. Průběžné pořadí žebříčků, rozsáhlé informace a odkaz na stream naleznete na www.ceskyskokovypohar.cz