Otevřít seznam měst

TOMANOVÁ SI V HOŘOVICÍCH POJISTILA FINÁLE ČSP 2015Pro druhé vítězství v rámci letošního ročníku Českého skokového poháru si dojela v Hořovicích Barbora Tomanová s klisnou Sorceress. V neděli 13. září nenašla přemožitele ve Velké ceně Hořovic a pojistila si tak účast v blížícím se olomouckém finále…

Před startem Velké ceny Barbora Tomanová figurovala v žebříčku ČSP na průběžném třetím místě. Díky zisku 15 bodů za vítězství se po hořovickém kole vyhoupla se na druhou příčku za Marka Kluse a pojistila si svoji pozici v elitní čtveřici jezdců, která bude za dva týdny v Olomouci startovat v netradiční finálové soutěži se střídáním koní. Tomanová předvedla s klisnou Sorceress nejrychlejší jízdu v základní části hořovického poháru, díky čemuž startovala ve finálové části soutěže jako poslední. V ní předvedla nejen bezchybnou, ale také absolutně nejrychlejší jízdu. O více jak vteřinu porazila do té doby vedoucího Michala Kukačku s Philadelphií 1, pro něhož to byla životní premiéra v domácí parkurové extralize. Nikdo další nedokončil bez trestných bodů. Třetí se umístil s jedním bodem za čas ze základního kola Jiří Papoušek a Capua.

V základním kole Velké ceny Hořovic se představilo velmi početné pole 54 dvojic. Do finále určeného pro nejlepší desítku z kola základního se probojoval vedle bezchybných také Josef Pařenica se Sarah Sun, který velmi touží po olomouckém finále. Ve finále k 4 trestným bodům již žádné další nepřidal a čekal tak na reakci soupeřů. Nakonec mu poměrně rychlý čas stačil na páté místo, a to mu vyneslo 7 bodů do pohárového žebříčku. V součtu jich má 45 a aktuálně figuruje na 6. místě, čímž si drží ještě šanci na postup. O něco větší ji má však Jaroslav Jindra, který ve Velké ceně Hořovic sice skončil s Ascobarem o jednu příčku za Pařenicou, ale s 52 body je pátý. Naopak v ohrožení budou při posledním kvalifikačním kole v Olomouci čtvrtý Vladimír Tretera s 55 body a třetí Rudolf Doležal s 57 body.

Během neděle se kromě Velké ceny Hořovic konaly ještě dvě další finálové soutěže. Z početného startovního pole finále Czech Junior Cupu (120/130 cm) se do následujícího rozeskakování probojovalo hned 20 jezdců. Mezi nimi se více dařilo mladším účastníkům, kteří obsadili první čtyři příčky. Jako první odstartovala Sofie Najmanová a Stardano, jež předvedla velmi rychlý čas. Riskantní nájezdy však brzy zopakovala Anna Lani Novak s Tavetou-HS a poměrně dlouhou dobu vedla. O první příčku ji až v závěru připravila Kristýna Hofmeisterová s Apollem 7. Ta byla v cíli o necelou půl vteřinu rychlejší.

V amatérské túře se na start postavilo 18 účastníků. Čtyřem se podařilo dokončit kurz dílčího finále Amateur Tour (110 cm) připravený od zahraničního stavitele Klause Holle bezchybně a utkali se o vítězství v rozeskakování. Tam nechyběla ani plzeňská vítězka Taťána Studničková s Donely či aktuálně vedoucí jezdkyně žebříčku Karolína Filingerová a Dorian Gray. Ani jedna se však neradovala z hořovického vítězství. Výhody poslední startovní pozice skvěle využil Ondřej Refka. Vzhledem k chybám soupeřům věděl, že mu stačí dokončit bezchybně. To se mu s klisnou Samba 2 podařilo a získal příčku nejvyšší. Druhá dokončila nejrychlejší dvojice rozeskakování – Alice Mráziková a Merrien. Ta stejně jako třetí Taťána Studničková s Donely jednou chybovala.

Český skokový pohár již stojí na prahu finále, které se v letošním roce koná poprvé v Olomouci, a to ve dnech 23. – 27. září. Na extraligové jezdce bude čekat v sobotu poslední kvalifikační kolo a poté nedělní velké finále. To zakončí celý ročník Českého skokového poháru.  Aktuální informace o něm naleznete na webových stránkách s adresou: www.ceskyskokovypohar.cz.