Otevřít seznam měst

OLOMOUC HOSTÍ FINÁLE ČESKÉHO SKOKOVÉHO POHÁRU 2015Vrcholnou událost závěru parkurové sezony 2015 hostí od středy 23. do neděle 27. září olomoucké Equine Sport Center v Lazecké ulici. V rámci finále extraligového seriálu Český skokový pohár proběhne během pěti dnů celkem 19 soutěží…

Závody budou mít hned dva sportovní vrcholy. V sobotu od 13.30 hodin se ve Velké ceně Olomouce vypsané pod hlavičkou Unicapital Development definitivně rozhodne o čtyřech finalistech, kteří si po vzoru mistrovství světa v parkurovém skákání mezi sebou vymění ve velkém nedělním finále ČSP 2015 své koňské svěřence. Vzájemně tak prověří své jezdecké schopnosti v sedle koní, s nimiž doposud neměli žádné zkušenosti.

Do hlavní sobotní soutěže nastoupí 34 dvojic a chybět nebude nikdo, kdo má reálné šance na postup do nedělního finále. Půjde o velmi napínavou podívanou, jelikož bodové rozestupy jsou poměrně malé a absolutní jistotu startu má jen lídr žebříčku jezdců Marek Klus, který bude chtít obhájit loňské finálové prvenství z Hořovic. Na postupových místech jsou dále Barbora Tomanová (62 bodů), Rudolf Doležal (57 bodů) a Vladimír Tretera (55 bodů). Na Vladimíra Treteru ztrácí tři body Jaroslav Jindra a sedm bodů dělí Josefa Pařenicu od Jindry. Pařenica by se ovšem mohl do finále podívat i v případě, že by nebyl v sobotní Velké ceně mezi nejúspěšnějšími. Již v minulosti se totiž stalo, že kvalifikovaní jezdci, příp. majitelé kvalifikovaných koní se rozhodli specifické soutěže se střídáním koní nezúčastnit. Rozhodování jim každopádně bude usnadňovat velmi lákavá dotace. Ta činí 120 tisíc korun, z nichž 48 tisíc připadne na vítěze, 36 tisíc na druhého umístěného, 24 tisíc na třetího v pořadí a 12 tisíc na posledního účastníka finále. Startovné se v tomto případě neplatí. Štědrá je navíc již samotná Velká cena Olomouce. V ní se pojede v součtu o 80 tisíc korun.

V Olomouci se uskuteční také finálové soutěže dílčích seriálů pro amatéry a juniory (do 18 let). Nejprve se však uzavřou bodovací kola. V Czech Junior Cupu budou mít jezdci naposledy bodovat v pátek, pro Amateur Tour je připravena závěrečná kvalifikace na sobotu před Velkou cenou. Absolutní finále obou seriálových soutěží pak proběhnou v neděli dopoledne. Amatérských jezdců postupuje do finále dvacet pět. Vítěz si odnese jako hlavní výhru sedlo od firmy Kentaur dle vlastního výběru. Pro ostatní umístěné ve všech finálových nedělních soutěžích jsou připraveny hodnotné ceny od firmy Bukefalos. Junioři mají tradičně dvě finále dle věkových kategorií – tj. od 12 do 15 let a od 16 do 18 let. V základní části odstartuje vždy 20 dvojic z každého oddělení a elitní desítka ze základního parkuru postoupí do finále závěrečné soutěže. I v tomto případě jsou připravené velmi lákavé ceny.  Každý z juniorských vítězů si poveze domů sedlo Equipe, které věnuje firma Sedlářství Libich. Celoročním partnerem juniorského seriálu je Česká jezdecká federace, která pro elitní desítku věnuje finanční částku 20.000,- Kč.

V olomouckém Equine Sport Centru čeká na návštěvníky nejen nabitý sportovní program, ale mohou se těšit také na řadu doprovodných aktivit. Děti se mohou těšit na svůj vyhrazený koutek. Při doprovodných ukázkách na kolbišti vystoupí např. zástupci jízdní policie. Velkou premiéru pak bude mít soutěž ošetřovatelek koní, která bude také velmi zajímavým zpestřením celých závodů. Další podrobnosti o programu najdete na webu seriálu pod adresou www.ceskyskokovypohar.cz. Pro ty, kteří se nebudou moci dostavit do Olomouce osobně, je na sobotu i neděli na stejném místě nachystán on-line přenos, který bude vysílat také Česká televize na portálu www.ctsport.cz.