Otevřít seznam měst

MAREK KLUS VÍTĚZEM ČSP VELKÉ CENY MARTINIC 2016V Martinicích u Příbrami o víkendu odstartoval 15. ročník extraligového seriálu v parkurovém skákání – Český skokový pohár. Vrcholem zahajovacího mítinku byla Mercedes-Benz Velká cena Martinic, v níž se sešla početná, ale zároveň kvalitní konkurence.

Základním kurzem hlavní nedělní soutěže prošlo 7 dvojic bez chyb na překážkách, přičemž jedna inkasovala jeden trestný bod za překročení časového limitu. Do finále Velké ceny pro 10 nejlepších účastníků se tak dostala ještě trojice jednou chybujících, kteří měli rychlý čas. Ten měl ze všech nejkratší Aleš Opatrný s Quintou, a to nejen v úvodní části, ale také v té finálové. Nebýt tak jedné chyby, kterou si přinesl do finále, stal by se vítězem.

Jedna dvojice ovšem prošla oběma parkury Velké ceny s nulou na bodovém kontě. Tvořil ji Marek Klus s koněm Crado von Wichenstein a zaslouženě tak zvítězil. Navíc si připsal v sedle klisny Lordany třetí příčku. „Když jsem viděl první prohlídku, tak jsem si říkal, že nebude ani pět čistých. Nakonec se ukázalo, že tady byli vynikající koně i jezdci.  Já jsem nastupoval do finále nejprve s Cradem, který není tak rychlý, protože má trochu problém v nohosledu, ale skákal parádně a díky tomu vyhrál. S Lordanou jsem až příliš zariskoval v nájezdu na jeden oxer a pak jsem měl problém na následném kolmém skoku. Každopádně jsem s výkony obou koní moc spokojen,“ konstatoval Marek Klus.

„Parkur byl hodně dlouhý a po koních tak byla vyžadována dobrá kondice. Někteří měli ke konci problémy a např. ve trojskoku hodně koní chybovalo. Kurz byl ale jinak pěkně postavený, moc se mi to líbilo,“ uvedl druhý umístěný Aleš Opatrný. „Jelikož dost koní přede mnou šlo s jednou chybou, tak jsem si hned od začátku hlídal čas, abych se v případě, že se také nevyhneme nějakému shození, dostal do finále i s jednou chybou. Ta nakonec skutečně přišla – ve trojskoku. I tak jsem však s Quintou velmi spokojený. Tato klisna teprve dorůstá do vysokých soutěží a letos to pro ni byly teprve třetí závody,“ dodal Opatrný, jenž si do Martinic přivezl i, v současné době svého nejlepšího koně, Acovara. „Vzal jsem si ho sem z tréninkových důvodů, jelikož příští týden odjíždíme s národním týmem do Lumennu na super ligu Poháru národů. Doufám, že se nám tam bude dařit, i když to bude opravdu hodně náročné,“ dodal jezdec.

V neděli byly na programu vedle Velké ceny ještě dvě rámcové seriálové soutěže. V Czech Junior Cupu při svém premiérovém startu zvítězila Sára Vingrálková a Zacate Cas. „Hodně náročný byl v našem parkuru trojskok, který byl poměrně kratší, ale dobře jsme se s tím vyrovnaly,“ zhodnotila Sára. V Amateur Tour nenašla přemožitele jezdecká stálice této seriálové túry pro amatérské jezdce – Karolína Javorská s klisnou Singapore. „Pro amatéry byl parkur opravdu příjemně postavený. Dalo se v něm velmi dobře cválat a možná i díky tomu postoupilo docela dost dvojic do rozeskakování,“ shrnula Karolína Javorská. Již v sobotu proběhla novinka mezi seriálovými soutěžemi Českého skokového poháru – tzv. U25 pro jezdce do 25 let věku. V této kategorii se nejvíce dařilo Barboře Tomanové s klisnou Scarface.

Sestřih toho nejzajímavějšího z Velké ceny Martinic můžete zhlédnout ve středu 27. dubna od 9.40 hodin na programu ČT Sport. Na stejném kanálu poběží v neděli 1. května od 8.55 hodin jedna z repríz. Přesně ve stejný čas zahájí také živý on-line přenos z průběhu druhého kola Českého skokového poháru v Brně Veveří. Další podrobnosti najdete na internetových stránkách www.ceskyskokovypohar.cz.