Otevřít seznam měst

ČESKÝ SKOKOVÝ POHÁR 2018 VEDE PO VC BRNA OPĚT KLUSMarek Klus vybojoval v neděli 6. května prvenství ve Velké ceně Brna a po tomto 2. kole Českého skokového poháru se ujal pozice lídra žebříčku jezdců. Navázal tak na své úspěchy z posledních let, kdy v pohárové tabulce často figuroval na 1. řádku…

Loňský vítěz celého ročníku domácí parkurové extraligy měl blízko k triumfu již při úvodní Velké ceně sezony 2018 v Martinicích na Příbramsku. Tam se o něj však připravil chybou ve finálovém parkuru. V Brně v sedle Carisona ani jednou nezaváhal jak v základní části, tak ve finále, a navíc protnul cílovou čáru v nejrychlejším čase. Zejména na zkráceném kurzu, v němž čas hrál důležitou roli, musel opravdu hodně spěchat. Před ním zopakovaly čisté jízdy dvě dvojice a konkrétně Jan Chýle s Cool Paradisem byl velmi rychlý. Jeho průběžně vedoucí čas 42,86 sekundy byl o více jak 2 vteřiny kratší, než měl druhý v pořadí Jan Štětina s Celanem S. Jenže Klus s Carisonem nechtěl nechat nic náhodě a zkracoval doslova každý centimetr. Nakonec Chýleho předstihl téměř o půl sekundy a zaslouženě zvítězil.

„Jsem moc rád za sebe, za koně i za celý náš tým. Carison dnes ukázal, že má svoji třídu. Jsem rád, že jsem časově dohnal Honzu Chýleho. Sám nevím, kde jsem ten čas nahnal. Na druhou překážku jsem musel trochu čekat a už tam jsem si myslel, že jsem prohrál, ale nevzdal jsem to a dojížděl jsem všechny skoky co to jen šlo. Když jsem točil na předposlední překážku, tak mi Carison zajel víc, než jsem chtěl, ale na poslední už jsem jel vabank a vyšlo to,“ shrnul Marek Klus. Za výhru obdržel kromě finanční dotace i 15 bodů do pohárové tabulky a s 23 body v součtu se ujal po druhém kole Českého skokového poháru vedení. Za ním je s 19 body Jan Chýle. Vítěz Velké ceny Martinic Václav Horký je s 15 body třetí a čtvrtý je s 14 body Ondřej Pospíšil. Následují pak opět s minimálními rozestupy Rudolf Doležal a Jiří Papoušek. Doležal bodoval především v Martinicích, zatímco v Brně ulovil pouze 1 bod. Naopak Papoušek mohl být velmi spokojen s výkonem z Brna, kde obsadil s Calottou FS páté místo. – Hned za úřadujícím mistrem ČR v jezdecké všestrannosti Miloslavem Příhodou, jehož musela mrzet chyba s Clear Jolie chyba z úvodní části soutěže. Napodruhé totiž předvedl precizní výkon, který by mu býval stačil na třetí stupínek. V průběžném bodování je Příhoda až devátý s devíti body. O bod více mají shodně Jan Štětina a Jiří Skřivan.

Neděle na kolbišti TJ Moravan Brno ve Veveří byla ve znamení dílčích vrcholů i všech rámcových seriálových soutěží Českého skokového poháru. Největší pozornost při nich na sebe strhl Václav Staněk, a to nejen tím, že s Quatemalem stejně jako v Martinicích nenašel v soutěži U25 pro jezdce do 25 let věku přemožitele a jednoznačně tak vládne této kategorii. Upozornil na sebe ještě při čestném kole po slavnostním vyhlášení výsledků, kdy nedobrovolně opustil sedlo svého stájového svěřence, což se v takové situaci stává opravdu jen velmi ojediněle.

V Czech Junior Cupu zabodovala nejvíce Kateřina Matušková s koněm F.Triomf. K 8 bodům z Martinic tak přidala dalších dvacet a ujala se vedení ve skupině jezdců ve věku 12 až 15 let. Mezi juniory starými 16 až 18 let vládne tabulce Kateřina Svěráková s 36 body, jež si vysloužila velmi kvalitními výsledky z obou dvou uskutečněných kol seriálu. V túře pro amatérské jezdce brala v Brně plný počet 20 bodů Michaela Špatná. Jelikož však při prvním letošním mítinku ČSP nestartovala, na lepší než 3. řádek tabulky jí to nestačilo. O něj se navíc dělí s Hanou Dastychovou a Denisou Materovou. O tři body více má druhá Romana Kvapilová a s 24 body vede Dana Pinkavová.

Kompletní výsledky najdete na adrese www.ceskyskokovypohar.cz. Záznam z průběhu Falton Velké ceny Brna odvysílá Česká televize v pravidelném jezdeckém bloku ve středu dopoledne na programu ČT Sport.