Otevřít seznam měst

ALEŠ OPATRNÝ OBHÁJIL VÍTĚZSTVÍ V NOČNÍ VELKÉ CENĚ PTÝROVAČeský skokový pohár 2015 pokračoval v sobotu 15. srpna 9. kolem, jehož vrcholem se stala Noční eLED.cz Velká cena Ptýrova. Ta se jela stejně jako vloni ve večerních hodinách pod umělým osvětleným. Prvenství v ní obhájil po roce Aleš Opatrný…

Na start hlavní soutěže, jejíž začátek byl naplánován na 21. hodinu, se postavilo celkem 32 dvojic. Pět z nich dokázalo překonat všechny překážky vysoké až 145 centimetrů překonat bez shození, ovšem dvě si připsaly po jednom trestném bodu za překročení stanoveného času. Mezi nimi byl i dvojnásobný olympionik v jezdecké všestrannosti Jaroslav Hatla, který si závodní program v mezidobí kvalifikací pro olympijské hry 2016 v Riu zpestřil startem na Ptýrově v sedle Caramouche Z. Ve finálové části Velké ceny již žádný trestný bod na své konto nepřidal a nakonec se mohl radovat z bronzové příčky. Jeden z bezchybných ze základního parkuru – Jan Štetina s Casanovou-S, totiž ve finále obdržel osmibodovou penalizaci za dvě shození a z medailových pozic se propadl až na 7. místo výsledkové listiny, za Jiřího Papouška, Barboru Tomanovou a Josefa Kincla.

Dva jezdci dokázali se svými svěřenci projít celou soutěží bez jediného trestného bodu. Nejprve se to podařilo Jakubovi Novotnému s Perrym 1 a po něm ještě Alešovi Opatrnému s Acovarem, jenž plně využil výhody finišmana a Novotného jízdu překonal ještě o více jak 6 sekund. Ptýrovský start s jeho současnou stájovou jedničkou Acovarem přitom pro Opatrného byl hlavně z tréninkových důvodů. V září se totiž chystá na prestižní Global Champions Tour do Vídně, kde se také bude startovat pod světly reflektorů. „S Acovarem jsem nikdy takto při nočním skákání nestartoval, a tak jsem chtěl otestovat, jak bude na umělé osvětlení reagovat. Musím říct, že jsem žádný rozdíl nepoznal oproti startu za běžného denního světla, tak jsem byl moc spokojen,“ prozradil Aleš Opatrný.

Noční eLED.cz Velká cena Ptýrova se těšila z obrovského zájmu diváků a atmosféra tak byla naprosto strhující. „Byl jsem z toho docela mile překvapen, jelikož přes den tady mnoho návštěvníků nebylo. Tak jsem se obával, že řada lidí dala přednost sledování on-line přenosu z domova. Nakonec však aréna byla naprosto plná a možná tu bylo ještě o něco víc lidí, než při nedávném mistrovství České republiky,“ podotkl Opatrný, který právě na tomto kolbišti před měsícem vybojoval mistrovský titul v parkurovém skákání.

Samotné Velké ceně předcházela mj. dvě dílčí finále rámcových seriálových soutěží Amateur Tour a Czech Junior Cup. Obě soutěže vrcholily rozeskakováním, přičemž v Amateur Tour se do něj probojovaly jen čtyři dvojice. Hana Dastychová s Nirvanou 1, Martina Svobodová s Orinem 4 i Jaroslav Vábkem s Dekamerovnem v něm ovšem udělali jednu chybu a obsadili druhé až čtvrté místo. Posledně jmenovaný Jaroslav Vábek měl ovšem v rozeskakování hned dva koně. S Lady Charlotte ani jednou nezaváhal, a tak i když byl o něco pomalejší než Hana Dastychová v sedle Nirvany 1, zaslouženě zvítězil.

V Czech Junior Cupu do rozeskakování postupovalo hned osm dvojic. Čisté konto si udržely až do konce jen dvě. Denisa Menšíková s Jolie du Defey byla tou pomalejší a musela se tedy spokojit s druhým místem před Terezou Vysoudilovou s Isarem. Ta byla pro změnu ze všech nejrychlejší, ale chyba jí zabránila ve vítězství. Nejvyšší stupínek obsadila Veronika Vacková s Gallery a to i přes to, že to zprvu vypadalo, že do soutěže ani nenastoupí. Na opracovišti totiž prodělala karambol, který nevypadal vůbec dobře. Vše se nakonec v dobré obrátilo a Veronika Vacková si podobně jako Jaroslav Vábek v Amateur Tour připsala své první prvenství ve vrcholu této pohárové túry.

Netradičním doprovodným programem bylo podvečerní štafetové skákání s výškou překážek do 125 centimetrů. Zapojilo se do něj šest jezdeckých dvojic. Soutěžící v každém ze dvou kol absolvovali dva parkury s deseti skoky. Museli se libovolně střídat tak, aby dosáhli co nejkratšího času, ale vždy, kdy jedna z dvojic udělala chybu. Dění na kolbišti sice občas nebylo zcela přehledné, ale v jiných případech diváci mohli obdivovat skvělou souhru jezdců, kteří se dokonale doplňovali v načasování skoků, a to i při neočekávaných změnách po shození překážky. Z prvenství se nakonec radovali Josef Kincl a Marek Klus, kteří dosáhli součtu časů 188,19 sec. To bylo zhruba od 20 sekund více, než měli jejich největší konkurenti – Jaroslav Hatl a Jan Chýle.

Kompletní výsledky najdete na adrese www.ceskyskokovypohar.cz. Hodinový sestřih z Noční eLED.cz Velké ceny Ptýrova odvysílá Česká televize na programu ČT Sport ve středu 20. srpna od 11.05 hodin, v jedné ze tří repríz pak v sobotu 22. srpna od 8.55 hodin.