Otevřít seznam měst

Jan Štětina je třetím vítězem ČSP, ve Zduchovicích triumfoval s JumagemDomácí parkurová extraliga pokračovala během uplynulého víkendu třetím kolem ve Zduchovicích u Kamýku nad Vltavou. Tamní Velkou cenu překonaly bez penalizace pouze tři dvojice a vítězem se nakonec stal Jan Štětina s valachem Jumagem.

Celkem čtyřicet šest dvojic nastoupilo Velké ceny Zduchovic, která byla již třetím kolem Českého skokového poháru. Mnozí tak očekávali, že základní parkur s výškou překážek 145 centimetrů překoná bez penalizace více jak deset dvojic, a tudíž startovní pole finále bude početnější než obvykle. To se však nestalo a s nulou na bodovém kontě postupovali jen Michaela Refková, Jan Štětina a Martin Brát.

Skupinu jezdců se čtyřmi trestnými body po jedné chybě otevíral Petr Dohnal na klisně Tashita. Napodruhé již nezaváhal a doufal tak, že si v konečné výsledkové listině polepší. Stalo se tak hned po následující jízdě, neboť Jiří Skřivan v sedle valacha Holland TN navýšil své bodové skóre o dalších osm trestných bodů. Před Dohnala se nedostali ani další dva jezdci, pro něž je zduchovická aréna domovská – Jaroslav Jindra s Cornet´s Ninjou a Přemysl Adam na Cachasovi. Oba zaznamenali po jednom shození a měli tak v součtu osm trestných bodů. Adam byl o více jak dvě vteřiny rychlejší, což jej zařadilo na průběžné druhé místo. Dlouho na něm ovšem nevydržel, neboť Linda Portychová na klisně Lara 13 byla dalším účastníkem finále, který zkrácený kurz překonal čistě. Čas 47,10 byl zatím nejrychlejší a díky tomu se ujala vedoucí pozice.

Po pádu Terezy Svobodové z klisny April Z již přišla na řadu Kateřina Zigová, která úvodní část soutěže absolvovala bez chyb na překážkách, ale zaznamenala jeden bod za překročení stanoveného času. Jenže finále jí vůbec nevyšlo a se čtrnácti body mohla jen těžko pomýšlet na lepší než devátou příčku. Takzvaně na jistotu jela Michaela Refková s valachem Cessario a podařilo se ji zopakovat precizní výkon. Čas 52,95 byl v limitu a už jen čekala, jak na tento výsledek zareagují zbývající dva soupeři. Jan Štětina sice také nejel rychle, ale zároveň se snažil zkracovat trasu, což mu vyšlo. Časomíra mu v cíli ukázala hodnotu 50,40 a bylo jasné, že bude nejhůře druhý. Jenže Martin Brát na valachovi Derby chyboval hned třikrát, a nakonec se musel spokojit až s osmým místem.

Už při prohlídce jsem si říkal, že to nebude jednoduché, což se potvrdilo. Kdo měl čtyřku po první části Velké ceny, musel hodně pospíchat a my, kteří jsme byli čistí, tak jsme jeli spíš na jistotu. Viděl jsem, že si Míša hodně zajíždí, tak jsem si hned říkal, že pokud bude můj kůň skákat dobře, stačí udělat jen jeden kratší nájezd, abych byl rychlejší,“ konstatoval po soutěži Jan Štětina při televizním rozhovoru.

Ačkoliv má po vítězství ve Velké ceně Zduchovic zajištěnou účast ve finálové Super Grand Prix, rád by se pravidelně účastnil i dalších kol Českého skokového poháru. To nejbližší proběhne až první červencový víkend v Olomouci, jelikož během nadcházejících týdnů proběhne v České republice a na Slovensku série mezinárodních závodů, na něž se chystá poměrně velká část domácí parkurové špičky.

Po třech kolech extraligového seriálu jsou ve vedení Jan Štětina společně s Přemyslem Adamem. Oba nasbírali celkem dvacet bodů. O dva méně pak mají Michaela Refková a Petr Dohnal. Pátá je se sedmnácti body Linda Portychová, za níž následují vítězové kvalifikačních kol v Brně a v Hradištku – Zdeněk Hruška a Aleš Opatrný. Kompletní žebříček najdou zájemci na webu www.ceskyskokovypohar.cz.

Tisková zpráva v PDF

240526_CSP_3kolo_Zduchovice_Jan_Štětina_FOTO_Tereza_Huňová_Equiframe(2).jpg
240526_CSP_3kolo_Zduchovice_Jan_Štětina_FOTO_Tereza_Huňová_Equiframe(3).jpg
240526_CSP_3kolo_Zduchovice_Jan_Štětina_FOTO_Tereza_Huňová_Equiframe.jpg
240526_CSP_3kolo_Zduchovice_Jan_Štětina_Michaela_Refková_Linda_Portychová_FOTO_Tereza_Huňová_Equiframe.jpg
240526_CSP_3kolo_Zduchovice_Linda_Portychová_FOTO_Tereza_Huňová_Equiframe.jpg
240526_CSP_3kolo_Zduchovice_Michaela_Refková_FOTO_Tereza_Huňová_Equiframe.jpg
240526~2.JPG
240526~3.JPG