Otevřít seznam měst

Český skokový pohár čeká největší změna za 20 let: Super Grand PrixDomácí parkurová extraliga se chystá v roce 2021 na jubilejní 20. ročník. S ním bude spojena největší novinka v historii tohoto seriálu. Český skokový pohár zakončí Super Grand Prix pro vítěze kvalifikačních Velkých cen a další umístěné.

Uplynulých devatenáct let se Český skokový pohár inspiroval mistrovstvím světa, resp. Světovými jezdeckými hrami, když jeho finále bylo vyhrazeno pro čtveřici kvalifikovaných jezdců, kteří si mezi sebou vystřídali koně. Pro diváky šlo beze sporu o velmi atraktivní podívanou, ale jak se říká: „Pokrok nezastavíš!“

Dnes už ani mistrovství světa nevrcholí touto netradiční soutěží, a tak se zástupci Asociace Český skokový pohár rozhodli jít s dobou a nabídnout při jubilejním 20. ročníku prestižního domácího seriálu v parkurovém skákání něco nového.

„Téma finále Českého skokového poháru je diskutováno od samého začátku. Jsou jezdci, kteří na střídání koní nedají dopustit a jsou i tací, jimž tento formát nevyhovuje. My jsme se pro změnu po dlouhém zvažování rozhodli proto, že ve světě se osvědčil další zajímavý formát, který může oživit i náš parkurový seriál. Tím je Super Grand Prix, do níž se probojují vítězové jednotlivých kvalifikačních Velkých cen, příp. další umístění,“ uvedl event manažer Českého skokového poháru Aleš Suchánek.

„Super Grand Prix znají parkuroví příznivci z elitní světové série Longines Global Champions Tour. U nás však ten formát bude trošičku jiný, jelikož do finálové soutěže Českého skokového poháru postoupí vždy dvacet dvojic,“ doplňuje prezident Asociace Český skokový pohár Jiří Skřivan.

V roce 2021 by mělo proběhnout dvanáct Velkých cen Českého skokového poháru. Do závěrečné Super Grand Prix v Martinicích postoupí všichni vítězové, příp. další umístění. Pokud některý z jezdců vyhraje vícekrát, pak postupové místo získává další v pořadí. „Zbývajících osm míst bude rozděleno mezi jezdce, kteří nezískali přímý postup, ale umístili se na předních místech v celoročním žebříčku seriálu. Může se totiž stát, že někdo vyhraje kvalifikaci na počet bodů, přestože ani jednou v seriálové soutěži nezvítězil, ale stabilně se pohyboval mezi nejlepšími účastníky,“ upozorňuje Aleš Suchánek na další možnost, jak se dostat do „Grand finále“.

V minulosti se již stalo, že se některá z pohárových Velkých cen nemohla uskutečnit, ať už z důvodu nepřízně počasí, nebo kvůli jinému zásahu vyšší moci. I v tomto případě bude startovní listina doplněna do počtu dvaceti jezdců. Každopádně to znamená, že bude o co bojovat až do úplného konce. „Pro větší napínavost zůstává v pravidlech bodové zvýhodnění poslední Velké ceny. Pět bodů navíc dostanou i jezdci bodující na travnatých kolbištích v Ostravě a ve Frenštátu pod Radhoštěm,“ dodává Jiří Skřivan.

V pravidlech seriálu byla upravena podmínka pro účast koně ve finále. Jezdec si v minulosti mohl zvolit pouze takového koně, s nímž alespoň jednou během sezony bodoval. Nově může v Super Grand Prix startovat s koněm, který dokončil v daném roce některou z Velkých cen v rámci Českého skokového poháru.

Samotná Super Grand Prix bude dvoukolová, přičemž do druhého kola postoupí deset nejlepších z kola prvního. O pořadí bude rozhodovat součet trestných bodů z obou kol a čas v kole prvním. V případě rovnosti trestných bodů na prvním místě bude následovat jedno rozeskakování na čas. „To vše opět slibuje naprosto strhující podívanou, kdy jezdci, kteří chtějí pomýšlet na prvenství a získání štědré finanční dotace, nebudou moci jet v prvním kole tzv. na čistotu. Musí jet hned v úvodu naplno a pak si čisté konto udržet. Pokud se to povede více účastníkům, tak diváky čeká ještě bonus v podobě rozeskakování na zkráceném parkuru,“ uzavírá popis této velké novinky Českého skokového poháru Aleš Suchánek.

Kvalifikační sérii otevře 18. dubna 2021 Velká cena Hořovic, následovat budou Brno – Veveří, Hradištko u Sadské, Ostrava – Stará Bělá, Praha – Velká Chuchle, Olomouc, Zduchovice u Kamýku nad Vltavou, Opava – Kateřinky, Ptýrov u Mnichova Hradiště, Frenštát pod Radhoštěm, Suchá u Litomyšle, a nakonec Martinice u Březnice, kde poslední Velká cena proběhne v sobotu 25. září a o den později Super Grand Prix s celkovou minimální dotací 250.000 Kč. Podrobnosti najdete na adrese www.ceskyskokovypohar.cz.