Otevřít seznam měst

Český skokový pohár plný překvapení

Po třetím kvalifikačním kole Českého skokového poháru se zdá, že letošní jubilejní dvacátý ročník je zajímavější než kdy jindy. Byť jsou na startovních listinách známí a zkušení jezdci, o překvapení není nouze. Příběh vítěze Velké ceny Prahy to jen potvrzuje.

V krásném prostředí Velké Chuchle, v areálu Chuchle Arény Praha se závodilo již od čtvrtka. V sobotu byli diváci svědky prvního letošního finále Amateur Tour. Ze čtvrtečního a pátečního kola se do finále z četného startovního pole kvalifikovalo 25 dvojic. Do rozeskakování se probojovalo bezchybným výkonem jen 5 dvojic, bez chyby parkur belgického stavitele Marca Debaere absolvovala jen Eva Župančič s koněm Bruno Way a stala se tak první vítězkou Amateur Tour 2021.

V neděli se výrazně ochladilo, což pro koně byla vítaná a osvěžující změna. Na programu byly hned dvě finálové soutěže a Velká cena Prahy. Do finále Czech Junior Cupu nastoupilo 49 dvojic, do rozeskakování pokračovalo 12 dvojic – 8 z mladší věkové kategorie a 4 junioři. Fantastickou jízdu předvedla Kristina Vítek s poníkem Kamirez van Orchids, která parkur absolvovala bez chyb a v neuvěřitelném čase 37,36 s. Porazit její čas se málem podařilo jen Danielu Hakrovi, který zvolil velmi odvážnou trasu, bohužel před poslední překážkou nedobrovolně, byť velmi elegantně opustil sedlo svého koně. Druhá se nakonec umístila Laura Najmanová s Princess a třetí Emma Sophia Španko s Electric Lady.

Na 22 startujících v kategorii U25 čekal technický parkur stupně ST**, který jezdce a koně řádně prověřil. Do rozeskakování postoupily jen 4 dvojice. Čistý výkon zopakovaly první dvě startující dvojice Tina Laryšová -Simpfy a Anna Helebrantová – Epo van de Achterhoek, která byla téměř o 3 vteřiny rychlejší a zvítězila. Třetí se s jednou chybou umístila Sára Finsterle v sedle Elektry 1, která prokázala velkou míru profesionality, rozvahy a jezdeckého umu, když její jízda musela být přerušena poté, co poryv větru těšně před ní pobořil překážku. Čtvrtá v rozeskakování startovala Kateřina Málková s G-Bugatti Dwerse Hagen, po dvou chybách vzdala a obsadila tak v soutěži 4. místo.

Velká cena Prahy byla první letošní soutěží stupně T** v rámci Českého skokového poháru. Parkur Marca Debaere vysoký 150cm byl technicky obtížný, ale ne nepřekonatelný, jak se shodli zkušení účastníci před startem. Nakonec jezdce na parkuru dlouhém 530m s 13 překážkami potrápil především předepsaný čas, trestné body za překročení času si připsala málem polovina startovního pole. Bez trestných bodů dokázali parkur překonat pouze 4 jezdci – Tereza Svobodová, Natálie Roučková, Petr Dohnal a Aleš Opatrný. Ve finále startovní listinu doplnili 2 jezdci s trestnými body za čas a 4 nejrychlejší s jednou chybou. A finále bylo velmi zajímavé, první bezchybnou jízdu předvedla Natálie Ulčová s Demontem, vítězka z VC Hradištka, která jela svou první soutěž na 150cm a se 4 trestnými body z obou kol se posunula na průběžné první místo. Sesadila ji až 8. Startující Tereza Svobodová s Britanií, která shodila první skok, ale zbytek parkuru překonala bez chyb a rychleji. Předposlední startující byl Aleš Opatrný s Carmanem, který předvedl bravurní a rychlou jízdu a až do nešťastné chyby na posledním skoku byli všichni přesvědčeni, že sledují vítěze. A opravdu, s nejrychlejším časem se i s jednou chybou dostal do čela. Ale ještě nebylo dobojováno, posledním startujícím byl Petr Dohnal s mladou klisnou českého chovu Tashitou. Ten se rozhodl jet na jistotu, což se mu vyplatilo, neboť jako jediný dokázal oba parkury překonat bez chyb a slavil tak své první vítězství ve Velké ceně.

„Parkur byl velký, ale příjemný, kobyla je mladá, šla svou první stopadesátku,“ shrnul svůj výkon šťastný vítěz Petr Dohnal „Že bych dohnal Aleše, mne vůbec nenapadlo, ale měl jsem štěstí a Aleš udělal chybu. Když jsem vjížděl na parkur, tak na závodění jsem vůbec nemyslel, chtěl jsem jen s Tashitou přejít klidný, solidní parkur,“ dodává s úsměvem. Petr Dohnal tedy nejen dohnal, ale rovnou předjel Aleše Opartného a zajistil si tak vstupenku do Grand Finále. Kdo jej bude následovat, se dozvíme 4. července při dalším kvalifikačním kole při Velké ceně Olomouce. Průběžné žebříčky, bližší informace a odkazy na stream naleznete na webu poháru www.ceskyskokovypohar.cz

Přiložené foto:

1. První letošní vítězka AMATEUR TOUR Eva Županič s Bruno Way, foto Martina Burianová
2. Czech Junior Cup vyhrála Kristina Vítek s Kamirez van Orchids, foto Martina Burianová
3. Vítěz Velké ceny Prahy Petr Dohnal s klisnou Tashitou, foto Martina Burianová