Otevřít seznam měst

Novinky


Štítky:


Finále ČSP 2020: Na prohru Opatrného by si nikdo nevsadil. A stalo se!

Kdyby na finále Českého skokového poháru byly vypisovány sázkové kurzy, bookmakeři by si v neděli večer mnuli ruce. Že Aleš Opatrný, který vyhrává, co se dá, bude až čtvrtý ze čtyř, a dokonce v jednom z kol spadne, na to by si nikdo nevsadil.

Snad žádný z parkurových fanoušků nepochyboval o tom, že dlouhodobě nejlepší jezdec v této disciplíně Aleš Opatrný opět nenajde na hořovickém kolbišti přemožitele a bude korunován jako vítěz finále Českého skokového poháru 2020. Ostatně, v pátek vyhrál poslední kvalifikační závod a v sobotu k tomu přidal vítězství v další těžké soutěži závěrečného mítinku této domácí parkurové extraligy, kterou hostil Opatrného domovský areál.

Jenže stala se věc, kterou nikdo nečekal. Klisna Femina Lucie Strnadlové se svou jezdkyní sice překonala první kolo bez penalizace, stejně jako Jan Chýle, Jan Štětina a Aleš Opatrný se svými koňskými svěřenci, ale v druhém kole si postavila hlavu a na překážce číslo tři zastavila takovým způsobem, že to Aleše Opatrného vymrštilo ze sedla. Ačkoliv byl jezdec z incidentu nejen překvapen, ale i lehce potlučen, s úsměvem na tváři odpověděl na slova komentátora, že velkou komplikaci má nejen on, ale také jeho zbývající dva soupeři. A to měl pravdu. Femina totiž čekala ještě na Jana Štětinu a Jana Chýleho, kteří druhé kolo překonali bez větších potíží, byť nulu na bodovém kontě neudržel nikdo z finálových účastníků.

V třetí sérii připadla Femina na Jana Štětinu, jenž při opracování nájezd na zkušební kolmý skok zopakoval hned třikrát. Asi již tušil, že to nebude ono a když do třetice najel na překážku, Femina těsně před odskokem zastavila, a i v tomto případě jezdec nedobrovolně opustil sedlo. Jan Štětina se poté rozhodl třetí sérii vynechat a raději si připsal o 20 trestných bodů větší bodovou zátěž, než měl nejhorší z jeho soupeřů v tomto kole. V součtu osmi body s Dukatem VTH jich už měl dvaatřicet.

Do čtvrtého kola nastupoval s Feminou poslední ze čtveřice jezdců – Jan Chýle. Také on měl již na opracovišti velké potíže a nejinak tomu bylo na kolbišti, kdy Femina nadvakrát odmítla překonat skok číslo tři, a navíc se neubránila ani dalším chybám. Přesto se tato dvojice do cíle dostala, byť se 17 trestnými body. Jan Chýle měl v součtu 21 trestných bodů, a i když věděl, že na výhru to není, radoval se po dokončení čtvrtého kola jako malý vítěz. Vítězkou se však stala Lucie Strnadlová, což bylo jasné ihned poté, co dokončila čtvrtý parkur s Dukatem VTH. Zapisovala s ním jednu chybu stejně jako s Larou 13 a celkových osm bodů byl jednoznačně nejlepší výsledek. Poslední na startu zůstal Aleš Opatrný v sedle Guuse S. Sice jednu překážku shodil, ale s průběhem jízdy byl spokojen. Jeho bodové skóre nakonec ukazovalo číslovku 32, stejně jako v případě Jana Štětiny. O pořadí na třetím a čtvrtém místě tudíž musel rozhodnout součet časů. I ten ovšem měli oba jezdci velmi podobný: 223,59 a 233,86 sekundy ve prospěch Jana Štětiny.

Nejlepším finálovým koněm byla klisna Lara 13 Jana Chýleho, jež obdržela pouze čtyři trestné body za chybu s Lucií Strnadlovou. Dukato VTH Aleše Opatrného inkasoval pouze osm bodů s Janem Štětinou. Guus S Jana Štětiny pak zaznamenal po jedné chybě se všemi „nevlastními“ jezdci.

Kompletní výsledky a další informace najdete na webu www.ceskyskokovypohar.cz. Sestřih z finále Českého skokového poháru odvysílá Česká televize na programu ČT Sport ve středu odpoledne a pozdě večer.


Publikováno 21. 9. 2020 10:18

Opatrný: Do finále ČSP chci vzít Dukata. V Hořovicích se již závodí

V úterý 15. září zahájil dvěma rámcovými soutěžemi finálový mítink Českého skokového poháru 2020. Jistým finalistou domácí parkurové extraligy je vedle Jana Štětiny také domácí Aleš Opatrný. „Do finále chci vzít Dukata VTH,“ prozradil jezdec.

V rámci finále Českého skokového poháru 2020 v Hořovicích na Berounsku proběhne od úterka 15. do neděle 20. září celkem dvacet soutěží. Poslední den je již vyhrazen pouze uzavřeným soutěžím pro kvalifikované účastníky. V pátek a v sobotu se mohou diváci těšit na dvě těžké soutěže s výškou překážek 145 centimetrů a dotací dvakrát sto tisíc.

Poslední možnost získat body do seriálových žebříčků jezdců a kvalifikovat se tak do nedělních finálových soutěží Amateur Tour, Czech Junior Cupu, U25 a Českého skokového poháru, budou mít jezdci v pátek. „Vypsali jsme hned dvě Velké ceny, i když ta sobotní soutěž do 145 centimetrů není oficiálně Velkou cenou a nelze v ní ani bodovat do poháru. Chtěli jsme však mít dvě Téčka, což normálně u nás moc často nebývá. V pátek si tak jezdci bez ohledu na kategorii mohou vzít do soutěží ty nejlepší koně a v případě, že se kvalifikují do nedělního finále, mají možnost jim dát v sobotu volno, aby byli na neděli odpočatí. Naopak ti, kteří nepostoupí, mají šanci v sobotu jít další kvalitní soutěže, a to až do té nejvyšší úrovně,“ prozradil Aleš Opatrný, jenž je v Hořovicích tradičně ve dvojroli jezdce a pořadatele.

A právě Opatrný je jedním ze dvou jezdců, kteří mají účast ve finále domácí parkurové extraligy jistou. Tím druhým je lídr tabulky Českého skokového poháru Jan Štětina. Před Velkou cenou Hořovic má 63 bodů, zatímco druhý Ondřej Zvára jich nasbíral o jedenáct méně. Ten však do finále nenastoupí. „Do Hořovic sice v pátek a v sobotu dorazíme, ale po konzultaci s paní Hanou Rechovou jsme se rozhodli, že s žádným ze svých svěřenců do finále se střídáním koní nenastoupím. Prostor tak dostanou další jezdci v pořadí,“ potvrdil Ondřej Zvára. Třetí je již zmíněný Aleš Opatrný s 50 body a čtvrtá pak Sára Vingrálková. Ta však má ze strany České jezdecké federace pozastavenou činnost v rámci předběžného opatření po pozitivním dopingovém testu. O páté místo v žebříčku se dělí s 31 body loňští finalisté Lucie Strnadlová a Rudolf Doležal. Trojnásobný vítěz však hned po loňském finále avizoval, že již v této soutěži startovat nechce, neboť vítězství bez jediného trestného bodu je pro něj těžko překonatelný triumf. Možnost dostat se do finálové čtveřice se tak otevřela poměrně široké škále jezdců, neboť teoretickou šanci mají všichni ti, kdo mají alespoň dvanáct bodů. A takový příděl má čtveřice dělící se o 26. řádek tabulky. Při vítězství v poslední Velké ceně ČSP totiž jezdec obdrží 20 bodů, a tak je potřeba teoreticky počítat s každým, kdo se může dostat na dvaatřicetibodovou hranici.

Největší pravděpodobnost úspěchu mají samozřejmě jezdci z TOP10. V té figurují mj. již dřívější finalisté Jan Chýle a Ondřej Pospíšil, jenž v roce 2018 finále Českého skokového poháru dokonce vyhrál. Každopádně, ať do finále nastoupí kdokoliv, musí počítat s tím, že v Alešovi Opatrném bude mít více než silnou konkurenci. „Do finále plánuji nastoupit s Dukatem VTH, již jsme se na tom domluvili s jeho majiteli. Chtěl bych s ním startovat již v pátek, stejně jako s Gentlemen van het Veldhof. V sobotu pak budu skákat s Forewerem a s Carmanem,“ odtajňuje své plány Aleš Opatrný.

Zástupci Asociace Český skokový pohár i pro letošní sezonu naplánovali živé přenosy ze všech Velkých cen ČSP. Zkrácené záznamy finálových klání vysílá pravidelně Česká televize na programu ČT Sport. Další podrobnosti o Českém skokovém poháru najdete na internetových stránkách www.ceskyskokovypohar.cz.


Publikováno 16. 9. 2020 8:53

Vingrálková vyhrála druhou Velkou cenu ČSP. Štětina má jisté finále

Poslední kvalifikační mítink Českého skokového poháru 2020 proběhl v Opavě Kateřinkách. Nedělní Cargo – Hortim Velká cena Opavy však rozklíčovala jen jednoho finalistu, a tím je Jan Štětina. Podívá se do finále i vítězka z Kateřinek Sára Vingrálková?

Do finále Cargo – Hortim Velké ceny Opavy tradičně postoupilo deset dvojic, ale pouze tři si nenesly žádné trestné body. Ondřej Pospíšil s Einfachem, který výrazně bodoval i při předešlém kole v Hradištku u Sadské, však ve finálové části soutěže dvakrát chyboval a s osmi trestnými body se propadl až na sedmé místo. Jen osm setin sekundy ztrácel na vítěze Velké ceny Hradištka Jana Chýleho s Larou 13, jenž tentokrát zaznamenal po jedné chybě v obou částech soutěže.

Podobně na tom byla i pátá Lucie Strnadlová s Fall River Blue VDL. Tato jezdkyně nasbírala v součtu osm trestných bodů i s klisnou Feminou, ale již na základním parkuru. Naopak ten finálový absolvovala ze všech nejlépe, což jí zajistilo třetí místo před Josefem Kinclem v sedle G-Pleasure D.D.

Dvě nuly na své bodové konto zapisoval Jiří Tměj s Crosbym DK. Jeho čas v hodnotě rovných 49 sekund ovšem téměř o dvě vteřiny překonala poslední startující Sára Vingrálková s Oscarem de Fontaines. Připsala si tak po triumfu v Olomouci již druhé letošní vítězství v Českém skokovém poháru.

„Jirka Tměj nešel úplně rychle, takže já jsem věděla, že nepotřebuju zkracovat, nepotřebuju nikde riskovat chybu. Stačilo mi prostě jen cválat dobrým cvalem, nikde neubírat, zbytně nerozdávat metry a jen doufat, že nikde nepřijde chyba,“ konstatovala vítězka.

Až za již zmíněným Ondřejem Pospíšilem skončil osmý Jan Štětina s Guusem S. Tento jezdec již před opavským kolem vedl kvalifikační žebříček jezdců Českého skokového poháru s pětibodovým náskokem na druhého Ondřeje Zváru a s rezervou sedmi bodů před Alešem Opatrným. Oba tito reprezentanti však v Opavě chyběli, neboť se plánují v nadcházejícím týdnu účastnit velkých mezinárodních závodů v Chuchle Areně Praha, a tak nové body nenasbírali, zatímco si Štětina vedoucí pozici ještě upevnil.

Do finálové čtyřky by se teoreticky mohla dostat i Sára Vingrálková nebo Lucie Strnadlová. Ta si již vyzkoušela atmosféru závěrečného závodu seriálu se střídáním koní již v loňském roce. Pouze Jan Štětina si však může být jistý, že jej nikdo z elitní sestav domácí parkurové extraligy nevyřadí. Ostatní budou muset ještě o postup zabojovat během posledního pohárového mítinku. Ten proběhne za necelých pět týdnů v Hořovicích na Berounsku.

Záznam Cargo – Hortim Velké ceny Opavy odvysílá Česká televize na programu ČT Sport ve středu 19. srpna od 18:05 hodin. Více podrobností o Českém skokovém poháru najdete na adrese www.ceskyskokovypohar.cz.


Publikováno 17. 8. 2020 8:20

Ondřej Pospíšil: Hradištko jsem si užil. V Opavě může vyhrát kdokoli

Český skokový pohár 2020 má před sebou poslední dvě zastávky: tento víkend v Opavě Kateřinkách a za pět týdnů finálový mítink v Hořovicích. Do TOP10 se v žebříčku jezdců vyhoupl po sedmém kole Ondřej Pospíšil, který doufá, že v Opavě opět zaboduje.

Sedmé kolo Českého skokového poháru 2020 opět zamíchalo pořadím v seriálovém žebříčku a o desátou příčku se nyní dělí s vítězem Velké ceny Hradištka Janem Chýle ještě Matěj Kotalík, Vladimír Tretera a Ondřej Pospíšil, který dojel v Hradištku na čtvrté příčce a zdvojnásobil si tím tak své dosavadní konto. Není tedy vyloučené, že i on by mohl uvažovat o účasti ve finálové čtyřce. Ostatně, právě tento jezdec před dvěma lety atraktivní finále, v němž si čtveřice jezdců střídá své koňské svěřence, vyhrál.

„Velkou cenu Hradištka jsem si předešlý víkend užil, samozřejmě počasí malinko limitovalo výkony koní, ale pan Šíma to zohlednil. Přestože parkur vypadal na první pohled jednoduše, ve finále tam byl jeden čistý kůň po dvou kolech, což svědčí o tom, že počasí nám dalo všem zabrat. Pan Šíma to trefil na sto procent a patří mu pochvala. Myslím si, že to byl hezký sport a všichni si ho užili,“ shrnul sedmé kolo Českého skokového poháru Ondřej Pospíšil. „Řekl bych, že jsem na tom podobně jako Honza Chýle. Nemáme k dispozici tolik koní, Velké ceny jdou letos strašně rychle po sobě a s jedním koněm se to nedá obsáhnout. Nicméně vidím, že do finálové čtyřky zbývá jen pár bodů a jsou ve hře ještě dvě pohárová kola, takže se tam může kdokoli z nás v první desítce úplně lehce dostat.“

Této skutečnosti nahrává také to, že ne všichni ve vedení žebříčku budou chtít do finálové čtyřky nastoupit. „Jsem přesvědčený, že Aleš Opatrný i Honza Štětina budou chtít finále jet, ale Ruda Doležal ukončil pohárovou kariéru, Ondřej Zvára by určitě koně do finálové čtyřky nedal a stejně tak ani Sára Vingrálková, takže bude výběr hodně omezený,“ konstatoval Ondřej a potvrdil, že se pro další body chystá do Opavy. „Zisk bodů z Opavy bude o něco snazší, jelikož řada jezdců se šetří do Prahy a Olomouce na dvoje mezinárodní závody, které následují po Velké ceně Opavy. Jezdec a kůň ovšem musí vždy předvést kvalitní výsledek, ať je tam dvanáct nebo třicet startujících. Největší konkurenti budou v Opavě hlavně Honza Štětina a Lucka Strnadlová. Neznamená to, že by ostatní nebyli konkurence, ale nemají tolik bodů jako tito dva. Na stopětačtyřicítce to může vyhrát v podstatě kdokoli z těch, co jsou přihlášení.“

Ondřej Pospíšil je nahlášen do Velké ceny Opavy se dvěma koňmi. S Einfachem byl v Hradištku čtvrtý, zajímavý je však také jeho druhý svěřenec, osmiletý Huntelaar v majetku Aleše Opatrného. „Huntelaara jezdila Tereza Prášková, ale byl na ni moc silový, tak mi ho Aleš svěřil, ať ho jezdím a závodím s ním. Měl zkušenosti na parkurech do sto třiceti centimetrů a teď začíná teprve pomalu dozrávat. Trochu mi nehraje do not průběh aktuální sezony, jinak bych s ním byl už dál, ale v Hradištku ukázal, že kvalitu má obrovskou a že může ještě překvapit. Zatím jsme s Alešem domluvení na tuto a minimálně ještě příští sezonu, než se trochu vyskáče a bude mít nějaký věk. Buď si ho pak od něj odkoupím, nebo se prodá dál,“ prozradil Ondřej.

Zástupci Asociace Český skokový pohár i pro letošní sezonu naplánovali živé přenosy ze všech Velkých cen ČSP. Zkrácené záznamy finálových klání vysílá pravidelně Česká televize na programu ČT Sport. Další podrobnosti o Českém skokovém poháru najdete na internetových stránkách www.ceskyskokovypohar.cz.


Publikováno 13. 8. 2020 8:12

Chýle: Bodové zisky v rámci ČSP jsou drogová záležitost. Měním taktiku

Po třech letech se podařilo Janu Chýlemu vybojovat v Hradištku u Sadské vítězství ve Velké ceně při Českém skokovém poháru. Pro loňského finalistu je to letos teprve druhý bodový zisk, ale přiměl ho změnit taktiku a znovu se pokusit o kvalifikaci.

Jan Chýle byl jedním z těch, kteří základní kolo Velké ceny Hradištka dokončili bez penalizace. Celkem se to povedlo sedmi dvojicím, z nichž jednu tvořil zmíněný jezdec, a to s Larou 13. Ve finále navíc startoval i s Abdulahem B, byť si s ním nesl čtyřbodové zatížení po jedné chybě. Další chybu zapisoval i na zkráceném parkuru, a tak v sedle tohoto koně skončil šestý. Zato s Larou 13 pokaždé projel cílem s nulou na bodovém kontě, což se nikomu dalšímu nepodařilo. Druhý a třetí skončil jednou chybující Jan Štětina s Fantasticem-S a Cabaretem, čtvrtý Ondřej Pospíšil na Einfachovi a pátý Václav Horký s Asile de Paix P. Posledně jmenovaný ovšem zaznamenal již dvě chyby.

Jan Chýle se tak opět mohl radovat z vítězství v pohárové Velké ceně. Na stejném kolbišti triumfoval i v roce 2017, byť tenkrát do bylo s hřebcem Cool Paradise. „S ním to bylo těžší a cennější vítězství. Ale dnes z toho mám také radost. Cool Paradise byl český teplokrevník, Lara je také český teplokrevník z chovu Petry Charvátové, takže je to dobrá reklama pro český chov,“ konstatuje Chýle a současně pochvaluje stavitele kurzu Jana Šímu. „Postavil parkur úměrný konkurenci a povětrnostním podmínkám. Dnes bylo úmorné vedro, proto nemohl postavit tak náročný parkur, jako byl např. před nedávnem v Chuchli.“

Ve finále Velké ceny věřil Chýle víc Laře, přestože s ní není vždy lehké pořízení. „Předvedla velmi dobrou rundu v základním kole, skákala s velkou lehkostí. Je to složitá klisna a obtížně se odhaduje její nálada a forma, ale přesto jsem jí věřil víc než Abdulahovi,“ říká. To, že Lara bude nakonec jediný kůň bez chyby v obou částech soutěže, rozhodně nečekal. „Byl jsem překvapen, že nebylo více nul, ale když si to tak rozebírám, tak finále bylo již opravdu na mírách, byly tam velmi poctivé skoky a z toho mohly přijít chyby,“ rekapituluje Jan Chýle.

Loňský finalista má aktuálně dvacet bodů, k pěti z Chuchle Areny Praha jich tentokrát přidal dalších patnáct. „Bodové zisky v rámci Českého skokového poháru jsou drogová záležitost, takže člověka to vždycky nakopne, získá-li nějaké bodové zisky a začne pomýšlet na finále. I když jsem v letošním roce nepočítal s tím, že bych se vůbec do finále pokoušet dostat, jezdím opravdu jen pro potěchu, tak po dnešním bodovém přídělu začnu uvažovat o změně taktiky letošní sezony,“ dodává Chýle. A jelikož by neměl chybět jak nadcházející víkend v Opavě, tak při posledním mítinku domácí parkurové extraligy v Hořovicích na Berounsku, jenž proběhne v druhé polovině září, dá se očekávat zajímavý kvalifikační souboj.

Jan Chýle je stejně jako Ondřej Pospíšil, Matěj Kotalík a Vladimír Tretera aktuálně na děleném desátém místě s dvaceti body. Minimální náskok jednoho bodu mají Patrik Majher a Lucie Strnadlová, o další bod navíc pak Kateřina Kučerová a Sára Vingrálková. Těsně pod hranicí finále je nyní s 27 body Kateřina Veselovská, ale kvalifikovat by se mohla, jelikož čtvrtý Rudolf Doležal finálový start neplánuje, byť má nyní 31 bodů. Nejlepší trojice má již výraznější náskok. Rovných 50 bodů nasbíral Aleš Opatrný, a ještě o dva víc Ondřej Zvára. Jan Štětina díky dvanácti bodům z Hradištka poskočil na první řádek tabulky. V součtu jich má padesát sedm.

Záznam Velké ceny Hradištka odvysílá Česká televize na programu ČT Sport ve středu 12. srpna od 17:45 hodin. Více podrobností o Českém skokovém poháru najdete na adrese www.ceskyskokovypohar.cz.


Publikováno 10. 8. 2020 8:13

Ondřej Zvára: O mém vedení v žebříčku skokového poháru jsem nevěděl

Sedmou Velkou cenu v rámci Českého skokového poháru hostí v neděli 9. srpna Hradištko u Sadské. V průběžném pořadí je ve vedení Ondřej Zvára, ten se však hodlá ve zbytku sezony zaměřit již spíše na mezinárodní závody. Ve hře jsou finálové Hořovice.

Od čtvrtka 6. srpna se v jezdeckém areálu Equus Kinsky v Hradištku u Sadské rozeběhne další mítink domácí parkurové extraligy – Českého skokového poháru. Ten vyvrcholí v neděli letošní sedmou Velkou cenou Hradištka. Ve vedení průběžného žebříčku je po šesti bodovaných kolech Ondřej Zvára, jehož jsme zvyklí sledovat spíše na zahraničních kolbištích. „To, že jsem ve vedení žebříčku, jsem nestihl zaregistrovat, ale je to příjemné zjištění. Nicméně vzhledem k dalším plánům se toho pro nás moc nemění. Jsem samozřejmě rád, že naše koně ve všech startech Českého skokového poháru vždy bodovali a vyhouplo nás to do čela vlastně jen díky čtyřem startům,“ reagoval Ondřej Zvára na informaci o současném stavu seriálového žebříčku.

O účasti v dalších kolech však vedoucí jezdec neuvažuje, ve hře je jedině závěrečný mítink v Hořovicích: „Plán jsme si udělali do Světového poháru CSI2*-W v Olomouci, a pak se uvidí, jak se rozjedou mezinárodní závody. Pokud se nerozjedou, určitě do Hořovic dorazíme, pokud již poběží, využijeme spíš mezinárodní závody.“ Vzhledem k tomu, že se v rámci tohoto seriálu uskuteční před finálovými Hořovicemi již jen dvě kvalifikační kola, a to v Hradištku a v Opavě, je reálná šance, že by se Ondřej Zvára mohl udržet v konečné čtyřce. O účasti v samotném finále však jezdec zatím nepřemýšlel. „Eventuální účast ve finálové čtyřce bych musel konzultovat s majiteli koní,“ uvedl Ondřej Zvára. Za ním jsou v pohárovém žebříčku Aleš Opatrný, Jan Štětina a Rudolf Doležal, jenž již od loňské finálové výhry avizuje, že další start v tomto vrcholu seriálu neabsolvuje a dá možnost ostatním jezdcům. Český skokový pohár totiž vyhrál potřetí ve své kariéře, navíc díky čtyřem bezchybným jízdám, což považuje za svůj maximální úspěch.

O finálové starty tak budou moci bojovat i další jezdci v pořadí, jako např. Kateřina Veselovská, Sára Vingrálková, Kateřina Kučerová nebo loňská finalistka Lucie Strnadlová. Poprvé by se tak teoreticky mohlo stát, že by v TOP4 převažovaly ženy. Velká cena Hradištka proběhne v neděli 9. srpna na překážkách s výškou do 145 centimetrů a na start se chystá zhruba dvacet jezdeckých dvojic. Se svými koňmi hodlá dorazit například Jan Štětina, Jan Chýle, Ondřej Pospíšil či Karel Polák.

Zástupci Asociace Český skokový pohár i pro letošní sezonu naplánovali živé přenosy ze všech Velkých cen ČSP. Zkrácené záznamy finálových klání vysílá pravidelně Česká televize na programu ČT Sport. Další podrobnosti o Českém skokovém poháru najdete na internetových stránkách www.ceskyskokovypohar.cz.


Publikováno 5. 8. 2020 12:07

Sára Vingrálková: Ve skokovém poháru nebylo nikdy tolik dobrých koní

Český skokový pohár ještě nikdy nezažil situaci, že by se do finále Velké ceny dostalo osmnáct dvojic. Běžně postupuje TOP 10, ale garantované pokračování mají všichni bezchybní. „V Olomouci bylo opravdu hodně dobrých koní,“ říká Sára Vingrálková.

Domácí parkurová extraliga letos prožívá devatenáctý ročník. Za celou historii Českého skokového poháru se stalo v sobotu 2. srpna 2020 vůbec poprvé, že by do finále Velké ceny postoupilo osmnáct dvojic. „Myslím, že ještě nikdy nebylo v jedné pohárové soutěži tolik dobrých koní, jako dnes. Parkur nebyl postaven lehký, vysoký počet bezchybných výkonů bych přisuzovala právě kvalitnímu startovnímu poli,“ říká vítězka Creditas Velké ceny Olomouce Sára Vingrálková, která se řadí mezi parkurové reprezentanty, kteří usilují o účast na olympijských hrách v Tokiu. Své nejlepší koně do Equine Sport Centra přivezli také další členové A-kádru Aleš Opatrný, Ondřej Zvára či Kamil Papoušek.

Stejně jako v páteční Falton Velké ceně Brna dokončil Ondřej Zvára s Cento Lanem Arcus na čtvrtém místě. Kamil Papoušek s Warnessem byl o půl sekundy rychlejší, a tak skončil třetí. K lepšímu umístění mu však scházela zhruba sekunda, kterou ztrácel na Slováka Igora Šulka s Wavo Aramis a ještě o něco více na Sáru Vingrálkovou s Quisandrem. Ta v čase 37,21 zvítězila a nadělila si tak dárek k osmnáctým narozeninám, které slavila právě v tento den. Ještě o něco rychlejší než vítězka byl Aleš Opatrný s Gentlemenem van het Veldhof. Bohužel jedna chyba jej odsunula až na páté místo. Šestá byla opět Sára Vingrálková, tentokrát s Oscarem des Fontaines.

„Parkur byl velmi dobře postavený, takže mě se jezdil velmi dobře s oběma koňmi. S Quisandrem to bylo trochu snadnější než s Oscarem, protože Oscar takto těžký parkur dlouho nešel. Jsem však velmi spokojena s oběma koňmi, skákali moc dobře. – Přiznám se, že jsem moc nevěřila, že nám vedoucí pozice s Quisandrem vydrží až do konce. Na startovní listině bylo ještě mnoho dvojic, které chodí rychle – ať to byl Aleš Opatrný, Igor Šulek nebo Kamil Papoušek. Každopádně jsem šla do plného rizika a vyšlo to, přestože není tak rychlý kůň. Naopak s Oscarem jsem věřila, že budeme rychlí, ale přišla chyba. To s ovšem stává,“ dodala čerstvě plnoletá Sára Vingrálková.

Český skokový pohár již za pár dní pokračuje v Hradištku u Sadské. Podrobnosti najdete na adrese www.ceskyskokovypohar.cz. Záznam Creditas Velké ceny Olomouce odvysílá Česká televize ve středu podvečer na programu ČT Sport.


Publikováno 3. 8. 2020 8:07

Pohároví jezdci v Olomouci uspěli před olympioniky. Vyhrál Kotalík

První ze dvou Velkých cen, jež jsou na programu sedmého mítinku Českého skokového poháru na olomouckém kolbišti Equine Sport Centra, byla ve znamení souboje skupiny potenciálních olympijských účastníků a tradičních jezdců domácí parkurové extraligy.

Na start Falton Velké ceny Brna, která se původně měla jet již začátkem května, se v pátek 31. července postavilo 55 dvojic a k překvapení většiny přítomných náročný parkur s výškou překážek 145 centimetrů dokončilo devět bez penalizace.

Z jednou chybujících postoupila do finále soutěže pouze Sára Vingrálková s Quisandrem. Ta napodruhé již dovezla do cíle nulu a skončila sedmá. Naopak při druhém startu s Lamour nedobrovolně opustila sedlo, čímž se zařadila na závěr výsledkové listiny finále společně s Igorem Šulkem na Wavo Aramis. Ten pro změnu pokračování vzdal poté, co mu nevyšel nájezd na úvodní překážku a později opakovaně chyboval.

V soutěži diváci mohli sledovat hned několik potenciálních členů českého olympijského týmu pro Tokio. Kromě Sáry Vingrálkové to byli Kamil Papoušek, Ondřej Zvára a Aleš Opatrný. Nikdo z nich nakonec nepromluvil do pořadí na stupních vítězů. Papoušek s Warnessem dokonce po chybě a pomalejším čase ani nepostoupil do finále, stejně jako Opatrný s Forewerem. Tomu postup unikl o jednu příčku. Ve vrcholné části však měl ještě Gentlemana, ale s ním jednou chyboval, což ho stálo prvenství. Čas měl ze všech nejrychlejší, ale takto se musel spokojit s pátým místem. Podobně na tom byl i Zvára s Chaccolanem, jenž projel cílem o necelé čtyři sekundy pomaleji a obsadil šestý řádek výsledkové listiny. Se svojí stájovou jedničkou Cento Lanem Arcus byl jedním ze čtyř jezdců s nulou na bodovém kontě po obou částech Velké ceny, ale i v tomto případě nepatřil k nejrychlejším a zůstal čtvrtý.

První příčku nakonec obsadil Matěj Kotalík v sedle Sir Sida, který o šest setin předjel Vladimíra Treteru na Gangsterovi V/H Noddevelt, jehož čas byl 36,63 sekundy. O více jak sekundu pomalejší byl Jan Štětina s Gylordem-S. Matěj Kotalík byl spokojen i se svým druhým koněm Cesanem V, s nímž také postoupil do finále. V tom ovšem udělal dvě chyby a skončil osmý. „Když máte ve finále dva koně, tak je člověk hned klidnější, víc si věří a pak se snáz jezdí. Sir Sid skákal v základním parkuru i ve finále výborně,“ konstatoval Matěj Kotalík, jehož nepřekvapilo vysoký počet bezchybných výkonů. „Byla tady česká špička i s koňmi, s kterými se snaží o olympiádu, takže to bylo jasné, že to dá takhle dobře hodně koní,“ zhodnotil Kotalík.

Program závodů Českého skokového poháru v Equine Sport Centru pokračuje až do neděle, kdy je na programu pro změnu Creditas Velká cena Olomouce. Podrobnosti najdete na adrese www.ceskyskokovypohar.cz.


Publikováno 1. 8. 2020 10:57

Rudolf Doležal: V Olomouci nás čeká při skokovém poháru poctivý parkur

Loňský vítěz finále Českého skokového poháru Rudolf Doležal míří na další kvalifikační mítink do Olomouce absolutně odpočatý po dovolené v Chorvatsku. Ani tam si však neodpustil sledovat přenos Velké ceny Prahy, před níž byl opět v průběžném vedení.

Po Velké ceně Martinic, která byla třetím bodovaným kolem letošního devatenáctého ročníku Českého skokového poháru, se Rudolf Doležal vyhoupl díky dosaženému třetímu místu do vedení žebříčku jezdců. Krátce poté se vypravil s rodinou na tradiční dovolenou do Chorvatska, aby si před nejrušnějším měsícem domácí parkurové sezony pořádně odpočinul.

„Každý rok takto jezdíme k moři, byť jsme většinou jezdívali o něco dříve. Letos jsme to kvůli všem opatřením posunuli. Právě se vracíme domů a už se moc těším do Olomouce, kde budu startovat v obou Velkých cenách s Quattro Centem a nedělní Grand Prix půjdu poprvé i s devítiletým valachem Levisem,“ prozradil Rudolf Doležal. Připomněl tak současně, že v Equine Sport Centru proběhnou hned dvě bodované soutěže do tohoto prestižního seriálu.

„I když to bude stopětačtyřicítka, tak určitě půjde o těžkou soutěž. Je tam hodně koní, navíc výborná dotace, a tak stavitel Robert Smékal zajisté připraví poctivý parkur. Trochu spoléhám na to, že nedělní cena bude trošičku mírnější, ale ta páteční bude určitě zcela naostro postavená, nebude to žádná procházka růžovou zahradou,“ říká Doležal. Páteční soutěž je totiž dotovaná částkou 150 tisíc korun, zatímco ta nedělní rovnými sto tisíci. Motivace jezdců tak bude obrovská.

Nebýt závodní přestávky Rudolfa Doležala, možná by nadále vedl aktuální pohárový žebříček. Jak ovšem hned po loňském finále seriálu deklaroval, jeho cílem start ve finále letos není. „Platí to, co jsem řekl už vloni, ve finále startovat nebudu. Musel jsem se proto smát, když jsem si náhodou v neděli všiml, že před Velkou cenou Prahy jsem ve vedení. Přiznám se, že jsem i na dovolené sledoval přímý přenos na internetu. Nemohl jsem si nechat ujít také Czech Junior Cup, kde jsem měl svěřence a pak jsem přepínal na další přenosy ze Šamorína a z dostihů v Karlových Varech. Jsem do toho zkrátka pořád ponořený,“ přiznává.

Po závodech v Olomouci si však Rudolf Doležal plánuje udělat opět menší pohárovou přestávku, byť se uskuteční v následujících týdnech další kola v Opavě a v Hradištku. „Dostal jsem možnost startovat v druhé polovině srpna při CSIO v Praze a hned týden poté je CSI-W v Olomouci, kde také nebudu chybět. Proto do Hradištka a do Opavy nepojedeme, i když tam jinak jezdím rád. Je toho zkrátka moc a nelze absolvovat vše,“ uzavírá jeden z předních českých parkurových jezdců.

Čtyřdenní mítink Českého skokového poháru v Olomouci začíná již ve čtvrtek a do neděle se uskuteční celkem sedmnáct soutěží. Zástupci Asociace Český skokový pohár i pro letošní sezonu naplánovali živé přenosy ze všech Velkých cen ČSP. Zkrácené záznamy finálových klání vysílá pravidelně Česká televize na programu ČT Sport. Další podrobnosti o Českém skokovém poháru najdete na internetových stránkách www.ceskyskokovypohar.cz.


Publikováno 28. 7. 2020 10:04

Další vítězství Opatrného. Při poháru ve Velké Chuchli uspěl i Zvára

Poprvé ve své osmnáctileté historii zavítal Český skokový pohár do Chuchle Areny Praha, kde se již za necelý měsíc uskuteční velké mezinárodní závody spojené s olympijskou kvalifikací. V národním týmu by neměli chybět Aleš Opatrný s Ondřejem Zvárou.

Dva velmi výrazní členové reprezentačního A-kádru početné diváky v pražské Velké Chuchli přesvědčili o svých kvalitách a umístili se na dvou nejvyšších příčkách Velké ceny Prahy, která je papírově šestým kolem letošního devatenáctého ročníku domácí parkurové extraligy.

Jak Opatrný, tak Zvára již mají v pohárových soutěžích po jednom vítězství. Aleš Opatrný vyhrál ve Zduchovicích, Ondřej Zvára přijel do Prahy přijel na vítězné vlně z Martinic, kde minulý týden vyhrál v předešlém kole Českého skokového poháru. S Quimerem-M předvedl v Chuchli dvě bezchybné jízdy a v čase 45,20 zaujal pozici lídra.

Na startu Velké ceny již zbýval pouze Aleš Opatrný s Dukatem VTH, který přesně věděl, kde má ušetřit důležité metry. Ani on na žádné z překážek nechyboval a cílem projel o šest desetin sekundy rychleji než Ondřej Zvára. Radoval se tak ze svého čtyřicátého vítězství v této domácí parkurové extralize. „Snažil jsem se to z úvodu nepřehnat. To se nám podařilo, a nakonec jsem byl v cíli asi o půl sekundy rychlejší. Dukato je rychlý kůň, a to se o něm ví,“ konstatoval Aleš Opatrný.

Na stupních vítězů doplnil Opatrného se Zvárou Jan Štětina. Ten s Gylordem-S také nezaznamenal ani jeden trestný bod. V jeho případě se časomíra zastavila na hodnotě 48,08 sekundy. Další dvě příčky patřily opět zmiňovaným dvěma reprezentantům. Čtvrtý skončil Zvára v sedle Cento Lana Arcus, jenž zapisoval jeden trestný bod v základní části soutěže. Aleš Opatrný s Carmanem si nesl dokonce z úvodního kola čtyři trestné body za jednu chybu. Napodruhé již nezaváhal a dojel si pro pátou pozici.

Český skokový pohár již za týden pokračuje v Olomouci, kde proběhnou hned dvě kvalifikační kola seriálu. Podrobnosti najdete na adrese www.ceskyskokovypohar.cz. Záznam Velké ceny Prahy odvysílá Česká televize ve středu odpoledne na programu ČT Sport.


Publikováno 27. 7. 2020 8:37