Otevřít seznam měst

ODSTARTOVALO HOŘOVICKÉ FINÁLE ČESKÉHO SKOKOVÉHO POHÁRUŠestnáctý ročník Českého skokového poháru jde do finále. Poslední mítink se koná ve dnech 19. až 24. září 2017 v Hořovicích na Berounsku. O složení finálové čtveřice jezdců a koní se rozhodne po sobotní Velké ceně a vše vyvrcholí o den později…

Letošní ročník Českého skokového poháru, jenž je právem označován za domácí parkurovou extraligu, je velice vyrovnaný a bodové rozdíly jezdců na předních místech jsou minimální. Do velkého finále postoupí nejlepší čtyři jezdci, kteří si mezi sebou vystřídají své koně. O účast v tomto vrcholném klání, jehož soutěžní model vznikl podle vzoru skokového mistrovství světa, se bude bojovat až do poslední chvíle. Sobotní Velká cena Hořovic je v rámci seriálu zvýhodněna, a každý z bodujících jezdců si v ní připíše o pět bodů více než v předešlých kvalifikačních kolech. A to může mnoho znamenat, neboť na předních místech jsou rozdíly velmi nízké. Pokud by se přesto na pořadí nic nezměnilo, tak by do velkého finále nastoupili Zdeněk Žíla, Jiří Skřivan, Jan Štětina a Barbora Tomanová.

Těsně pod čarou na pátém místě figuruje s tříbodovou ztrátou na Barboru Tomanovou pravidelný účastník velkého finále Marek Klus. Ten si účast v Hořovicích nenechá ujít a jistě bude o postup bojovat ze všech sil. Nahlášen je do sobotní Velké ceny hned se dvěma koňskými svěřenci. Dva koně ovšem bude sedlat také Jan Štětina či Barbora Tomanová. Hodně blízko finálové účasti je se 45 body dvojnásobný vítěz letošních Velký cen ČSP Jan Chýle. Ani on v Hořovicích nebude chybět, stejně jako domácí Aleš Oparný. Ten už má situaci trochu ztíženou, neboť má o 10 bodů méně než Chýle. Teoretické šance tak má pouze v případě umístění na medailových pozicích, navíc za okolností, že se nebude dařit jeho největším soupeřům. Ještě o bod hůře je na tom loňský i předloňský vítěz finále Českého skokového poháru Rudolf Doležal. V Hořovicích bude sedlat Laru Croft, ale v letošní sezoně se mu zatím nedařilo dle představ a z prozatímní osmé pozice má účast ve finále již dosti vzdálenou.

Velká cena Hořovic se pojede v sobotu na parkuru stupně obtížnosti T*, kdy budou překážky dosahovat výšky 145 centimetrů. Na startu by se mělo představit celkem přes čtyřicet jezdců. Během soboty se uskuteční i poslední dílčí finále v rámci kvalifikačních kol seriálů Czech Junior Cup a U25. Jezdci soutěžící v Amateur Tour mají vypsané poslední kvalifikační kolo v pátek.

V neděli pak vyvrcholí všechny čtyři seriálové soutěže, do nichž jezdci po celý rok sbírali body. Tento vrcholný den otevře po ránu závěrečné finále Amateur Tour pro neprofesionální jezdce, kteří se představí na parkuru stupně obtížnosti L* s výškou překážek 115 centimetrů. Finále bude otevřeno pro 25 nejlepších jezdců z kvalifikací. Vrchol Czech Junior Cupu se tradičně uskuteční ve dvou odděleních. Skupina A je pro jezdce ve věku 12 až 15 let, skupina B je přístupná pro juniory ve věku 16 až 18 let. V každém oddělení se představí 20 nejúspěšnějších jezdců z kvalifikací. Loňskou výhru může obhájit mezi mladšími jezdci Adéla Pokorná, naopak ve starší kategorii vítězná Denisa Vegrichtová se loňským vítězstvím pro svůj věk s juniorskou kategorií rozloučila. Také do finále seriálu U25 nastoupí 20 nejlepších jezdců z kvalifikačních soutěží. O vítězství se utkají na parkuru stupně obtížnosti ST**, v němž budou překážky dosahovat výšky 140 centimetrů. Závěrečná soutěž se pojede s finále pro deset nejlepších dvojic. Vítězství bude obhajovat Barbora Tomanová, která loni nenašla přemožitele s klisnou Scarface. Právě s ní ukázala dobrou formu při letošním frenštátském kole, když v kvalifikačním kole tohoto seriálu zvítězila. Po této soutěži pak vyvrcholí celý závodní program velkým finále Českého skokového poháru pro elitní čtveřici jezdců, kteří budou absolvovat připravený parkur nejprve se svým koněm a poté s koňmi svých soupeřů.

Divácky nejzajímavější část sobotního závodního dne, poslední letošní Velká cena v rámci Českého skokového poháru, by měla začít v 15.00 hodin. Nedělní velké finále pro elitní čtveřici je naplánované také od 15.00 hodin. Pro aktuální informace sledujte webové stránky s adresou www.ceskyskokovypohar.cz.