Otevřít seznam měst

Kolínská Velká cena se poprvé uskuteční v NěmčicíchDatum konání:
12.2.2015

Seriál putování po areálech, kde se budou letos konat Velké ceny Českého skokového poháru, pokračuje. V tomto týdnu naše kroky vedly do Němčic. Areál Vigvam bude novinkou v rámci ČSP a bude hostit kolínskou Velkou cenu ve druhé polovině května. Proto jsme o rozhovor požádali Václava Drbala.

Foto Kateřina Návojová

Kolínská Velká cena se letos stěhuje do Němčic. Co je tím hlavním důvodem?

K mé velké lítosti nejsem schopen za dané situace uspořádat kolo ČSP doma v Kolíně, i když jsem byl mnoha pamětníky vyzván k obnovení tradice. A to nejen ze strany diváků, ale především jezdců. Kolínská kola měla vždy svoji nezapomenutelnou atmosféru s velmi dobrým sportem. Jelikož se skokový sport značně kvalitou posunul a ČSP je bezesporu 1. liga, je třeba na to také tak nahlížet. Není to vše o kolbišti a jeho povrchu, ale o zázemí včetně parkovišť, prostoru pro diváky atd. Bohužel umístění našeho kolbiště ve městě toto nemůže nabídnout. Přesto pořádáme řadu velmi kvalitních, tradičních závodu, např. „Amazonku“

Areál Vigvam je zaslíben spíše vozatajcům. Co je potřeba upravit nebo dobudovat před startem pohárové Velké ceny?

Resort Vigvam Němčice je vznikající areál s obrovským potenciálem. Místo je zde na vše, dobrá je i dostupnost a příroda. Jak je ze sportovního kalendáře zřejmé, není areál zaslíben pouze vozatajcům. V letošním roce zde začínají vozatajci, následuje ČDP a posléze ČSP. Takže pro diváka velká možnost výběru, na co se přijet podívat. A určitě na parkury!!!

Stále je otevřena otázka vybudování samostatného opracoviště. V letošním roce to bude pravděpodobně řešeno náhradním prostorem. V neposlední řadě je zde možnost kolbiště zmenšit a využít část k přípravě před parkurem. To jsem již vyzkoušel a při dobré organizaci to není problém. Kolbiště v nezměněné podobě má rozměry 125 x 80 m. Povrch je velmi kvalitní a po letošní zimě zcela usazený a připravený na sezonu 2015.

Na ptýrovský areál jsou jezdci za poslední léta hodně zvyklí. Vigvam je pro ně novinkou. Pojďme porovnat tyto areály. V čem bude Vigvam jiný než Ptýrov?

Ano, je prostě jiný! Ale jinak, Ptýrov je pro mě srdeční záležitost. Nezapomenutelná divácká kulisa. Úžasná přátelská atmosféra. Zkušený tým lidí na všech stupních. Ochota naslouchat a posléze realizovat. Vše toto jsem musel přehodnotit a posléze opustit v době, kdy Ptýrov se zařadil do pořadatelů ČSP vlastním kolem. Do toho ještě republikové šampionáty a tak jsem vycítil, že je „přeptýrováno“. Nicméně s panem Bednářem mám nepsanou dohodu, že se mohu kdykoliv vrátit. Cože je pro mě příjemný pocit.

Do startu Vašeho dílu Českého skokového poháru zbývá několik týdnu. Co je pro Vás v těchto dnech tím nejzásadnějším tématem ve vztahu k dalšímu pohárovému kolu?

Hlavním tématem jsou finance od sponzorů. Bohužel v našem regionu na podobné akce nejsou peníze a bude to ještě velmi složité. Zvláště pak také proto, že ČSP nemá generálního sponzora. Bohužel ne nepodstatné téma je počasí, které je již řadu let v květnu velmi vrtkavé, bohužel neumíme „poručit větru dešti“. To tady již také bylo, ale nějak to nedopadlo.

Pojďme se podívat na sportovní stránku věci. Kolínská Velká cena patřila většinou k těm obtížnějším, a to i nastavením obtížnosti na dvouhvězdové T. Jak tomu bude letos?

Byla již řada jednání ohledně obtížnosti. K mé lítosti převládá ekonomický náhled na věc před sportovním. Většina pořadatelů preferuje zaručený počet účastníků ve Velké ceně na obtížnosti T* než menší počet účastníků na parkuru T** , s větší dotací. Osobně bych velmi rád vyšší obtížnost. Ale to je i otázka spolupráce a zájmu skokové komise o vývoji skokového sportu doma. Divák zajisté rád uvidí naši reprezentaci na domácím kolbišti, než vše sledovat ze zahraničních zpravodajství.

Chystáte pro letošní rok nějaké změny ve sportovní struktuře celého mítinku?

Pravidla celého seriálu mají nepatrné změny, ale v zásadě se budeme držet vyzkoušeného scénáře.

Areál Vigvam je velmi zajímavý a rozlehlý. Je to areál, který skýtá velké možnosti využití pro doprovodné programy a společenské nadstavby Velké ceny v rámci ČSP. Co plánujete v této věci pro letošní rok? Máte pro diváky nějaký bonbónek?

O celém programu stále jednáme a doufám, že diváci budou spokojeni. Bonbónek pro diváky bude losování o auto. Jak jistě víte, nedaleko Němčic je kolínská automobilka TPCA. Značky si lze dosadit, v pátek Toyota, v sobotu Peugeot a v neděli Citroen. Pardon, to je vtip.

Poměrně zásadním tématem parkurového skákání je laický divák. Máte nějaký recept jak naplnit němčické tribuny a přitáhnout do areálu i zmiňovaného laického diváka, který si velmi často plete parkurové závody a Velkou pardubickou?

Doufám, že se nám podaří do Němčic diváky nalákat na kvalitní sport a zvučná jména našich jezdců. Především pak je to práce naších mediálních partnerů, spolupracovníků.

Poslední otázka je pro všechny pořadatele stejná. Proč by diváci měli přijít právě na kolínské dějství ČSP?

Spoléhám na obyčejnou lidskou zvědavost vidět něco nového. Výhodou je koňařská lokalita Kolínska a Chlumecka. Doufám, že se podaří zajistit televizní upoutávku, což považuji za zásadní pozvánku. Těším se na viděnou při IV.kole Českého skokového poháru v Němčicích u Kolína, pořadatel „stáj Václav“ Kolín ve dnech 21. – 25. května 2015

Velice Vám děkuji za rozhovor a přeji jen samé příjemné starosti před startem kolínské Velké ceny.