Otevřít seznam měst

JELÍNKOVÁ POPRVÉ ZVÍTĚZILA PŘI POHÁROVÉ VELKÉ CENĚ

Poprvé v rámci extraligového seriálu Český skokový pohár vystoupala na stupínek pro vítěze Veronika Jelínková. Ta v neděli 26. července při Velké ceně Opavy zvítězila, přestože si do finále nesla jedno shození ze základního kola…

Během soutěže se ukázalo, jak málo může ovlivnit konečný výsledek jedna chyba v základním kole. Do finále Velké ceny Opavy premiérově odjeté na novém pískovém kolbišti s geotextílií postoupili dva jezdci s čistým kontem, dva s jedním bodem za překročený čas a šestice se 4 trestnými body. „Věřila jsem tomu, že se můj čas bude těžko dohánět, ale nečekala jsem, že by nikdo z té čtveřice nešel bezchybně,“ popsala šťastně vítězka. „Vím, že je můj kůň rychlý. Trochu jsem ve finále riskovala a mohl někde udělat chybu. To se však nestalo, byl výborný,“ doplnila jezdkyně na konto svého koně Forever. Jejich čas opravdu zůstal nepokořen a nikdo další se do cíle finále nedostal za méně než 50 vteřin. Tato dvojice potvrdila svoji kvalitu již při letošním mistrovství České republiky, když si v ženách dojela pro stříbro.

Druhé místo nakonec získal Josef Kincl s Cascarem, tedy jeden z těch, co do finále postoupili s čistým kontem. Jedna chyba však přišla ve finále, nicméně jezdec od prvních metrů dával pozor také na to, aby dokončil v rychlém čase. Ten nakonec stačil na druhou příčku. Třetí nejlepší výsledek podal Vladimír Tretera a Quentin, kteří taktéž shodili jednou v základním kole. Jezdec si zároveň upevnil postavení na třetím místě v rámci žebříčku Českého skokového poháru. Na vedoucí pozici nadále zůstává Marek Klus, který s Crado von Wichenstein skončil v Opavě těsně pod stupněm vítězů čtvrtý. Jeho největší pohárový soupeř Rudolf Doležal se do finále Velké ceny tentokrát neprobojoval. Tím se ovšem jejich průběžné umístění nezměnilo, pouze Marek Klus získal větší náskok.

Těsně před startem Velké ceny Opavy proběhlo slavnostní otevření nového kolbiště. Pásku slavnostně přestřihl za domácí Vladimír Hruška společně s primátorkou města Opavy. Zároveň se během doprovodného programu uskutečnil také křest dvou hříbat po hřebci Aristo Z a příchozí měli možnost svézt se v kočárech vedených dvojspřežím koní a pony.

Ze sportovní části nemohla v neděli chybět dvě finále seriálových soutěží. V Amatur Tour se hned 18 jezdcům podařilo dokončit bezchybně a postoupit do rozeskakování. Jak pozdější vítězka Karolína Javorská zmínila, takto vysoké startovní pole v rozeskakování mělo vliv na nervy i výkony. „Musela jsem jet vážně naplno a hodně riskovat,“ popsala Karolína Javorská. „Když jsem točila na předposlední skok a ohlídla se na světelnou tabuli, věděla jsem, že čas budu mít nejrychlejší,“ popsala. Se Singapore si dojela pro letošní druhé vítězství. V Opavě však zvítězila potřetí. Nikoho před sebe nepustila ani v páteční a sobotní kvalifikaci. Karolína Javorská se po nedělním výkonu dostala na čelo průběžného žebříčku a na kontě nyní má 77 bodů. Jiný scénář mělo finále Czech Junior Cupu, kde se naopak v hendikepové soutěži na výškách 120/130 centimetrů podařilo pouze třem jezdcům dokončit bezchybně a v rozeskakování se tak rozhodovalo pouze o příčkách na stupni vítězů. Skvělou jízdu s krátkými nájezdy, v dobrém tempu a navíc bezchybnou předvedla Nina Kaločová a s Ebony zvítězila.

Záznam z opavských závodů odvysílá Česká televize na programu ČT Sport ve středu od 12.50 hodin. Koncem července se Český skokový pohár přesouvá do Zduchovic, kde se uskuteční již ve dnech 30. července až 2. srpna další kolo.  Pro aktuální informace sledujte webové stránky www.ceskyskokovypohar.cz.